UWAGA!

Tak ćwiczyli młodzi powstańcy

 
Elbląg, Tak ćwiczyli młodzi powstańcy
(fot. Michał Skroboszewski)

Dokładnie za tydzień przypada 153. rocznica wybuchu powstania styczniowego. Z tej okazji jak co roku Międzyszkolne Koło Historyczne pod wodzą Piotra Imiołczyka, nauczyciela Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, przygotowało dla elblążan inscenizację upamiętniającą to ważne historyczne wydarzenie. Dziś (15 stycznia) w parku Traugutta odbyła się próba. Zobacz zdjęcia.

- Przygotowaliśmy dla elblążan inscenizację z elementami działań zbrojnych: szyków wojskowych, szyków do ataku, szyków do obrony zgodnych z epoką – opowiada Piotr Imiołczyk. - Wystąpi w niej aż 50 odtwórców, w tym 15 żuawów śmierci w pełnym wyposażeniu (to polski oddział wojskowy powstania styczniowego sformowany w lutym 1863 r. z ochotników w Ojcowie przez oficera francuskiego Franciszka Rochebrune na wzór żuawów francuskich – Wikipedia).
       W inscenizacji wezmą udział uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 1, Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych oraz Szkoły Podstawowej nr 21, którzy - wyposażeni w specjalne stroje i sprzęt: karabiny, kosy, piki, drągi, szable i pistolety - przypomną bohaterką walkę Polaków w powstaniu narodowym. Grupa posiada także repliki trzech sztandarów z 1863 roku.
       – Inscenizacją powstania styczniowego rozpoczynamy cykl tegorocznych inscenizacji historycznych. Do maja w Elblągu i w okolicy odbędzie się ich aż osiem – zapowiada historyk i dodaje z dumą, że inspiracją do zorganizowania wszystkich działań związanych z powstaniem styczniowym jest postać jego prapradziada Andrzeja Potockiego, który walczył w powstaniu styczniowym i zmarł na zesłaniu na Syberii.

  Elbląg, Tak ćwiczyli młodzi powstańcy
(fot. MS)

Elbląski historyk zapowiada również, że Międzyszkolne Koło Historyczne ma w planach nagranie teledysku w rytmie rap. Autorem utworu, który zostanie nakręcony w Bażantarni, jest jeden z uczniów ZSZ nr 1. Dotyczy on losów szesnastolatka, który poszedł do powstania styczniowego i zginął w partii (oddziale wojskowym) Dionizego Czachowskiego.
       - Zapraszamy serdecznie wszystkich elblążan do wzięcia udziału w obchodach uroczystości – mówi Piotr Imiołczyk. – Spotykamy się przy krzyżu papieskim w parku Traugutta, w piątek, 22 stycznia o godz. 12.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • przypomnijmy dlaczego było to powstanie. To przez Targowiczan którzy prosili o "bratnią pomoc" ościenne królestwa. Dziś mamy analogiczną sytuację to tego co robią członkowie KOD !
 • jedni sprzedali Poslkę za kasę a inni poświęcali swoje życie by uwolnić. Dziś KOD robi to samo nie chcą oderwać się od kasy to wolą tu sprowadzić obce wojska.
 • odwalcie się od kod-u fałszywi patrioci. gratulacje dla pana piotra. ciekawa jestem czy pis się dokłada to takich wspanialych inscenizacji. elblążanka.
 • Polska - kraj który z dumą hucznie obchodzi wszystkie rocznice Klęsk Narodowych. Brawo, oby tak dalej, a nic się nie zmieni.
 • Nie pamiętam gdzie to słyszałem -cytat - Kto nie zna historii ten zawsze pozostaje dzieckiem.
 • Obraz dedykuję ubolewającemu nad rocznicami klęsk.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Moskwa1610(2016-01-15)
 • Popieram grupy rekonstrukcyjne. .. " Tato gospodarstwo rolne nam się wali. Zwiększmy dochody i zróbmy grupę rekonstrukcyjną. Jak ? Na drzwiach od stodoły powiesimy tarczę, a turysty będą strzelać z kuszy. .. Strzelił z kuszy w drzwi stodoły i słyszą okrzyk ! Leć zobacz co się stało. Syn wraca i mówi : Tato, przestrzeliłeś fiuta sąsiada, ale mama ma przestrzelone policzki. ..
 • Moskwa1610: i co z tego masz? Podniecasz się tym co było kiedyś, a nie wiesz co będzie jutro, czy będziesz miał jeszcze pracę, czy starczy na leki.
 • Pan Jemiołczyk naprawdę wspaniale to organizuje, szkoda, że przeydent Elbląga tego nie wspiera (może przez swoje pochodzenie polityczne lewackie anty polskie )
 • Moskwa 1610 do anonima = sugerujesz aby całkowicie zapomnieć i wymazać z pamięci historię ??? Nie tylko chlebem i pracą człowiek żyje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  0
  Moskwa1610(2016-01-15)
 • Brawo. Trzeba pamiętać o wszystkich powstaniach. Pięknie gra i śpiewa Horytnica o walkach Polaków.
 • Tylko polska husaria czyli PiS może ocalić nasz kraj. A jak kody i inne antypolskie opozycję będą podskakiwac i prosić o pomoc Niemców i Rosję to zrobimy im drugą Cedynię i Kłuszyn.
Reklama