UWAGA!

Tak nam kazało serce…

Elbląg, Tak nam kazało serce…
(fot. AD)

Ponad tysiąc elblążan przeszło dziś (15 kwietnia) ulicami miasta w Marszu Milczenia, by w ten sposób oddać hołd ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem. – Tak nam kazało serce – mówiła Monika Pełka – Fedak, piłkarka elbląskiego Startu. Dziewczyny w charakterystycznych, czerwonych bluzach maszerowały ramię w ramię z przedstawicielami władz miejskich, żołnierzami, klerykami, harcerzami. Zobacz fotoreportaż.

Uczestnicy marszu zbierali się na Pl. Kazimierza Jagiellończyka przed 18. Początkowo nie była to liczna grupa. Tu i ówdzie po kilka osób, niektóre z żółtymi tulipanami w ręku – takie najbardziej lubiła małżonka Prezydenta RP Maria Kaczyńska. Głównie młodzież, ale nie zabrakło też przedstawicieli władz miasta (w marszu uczestniczyli wiceprezydenci Elbląga – Witold Wróblewski i Artur Zieliński. Prezydent Henryk Słonina jest w Warszawie, gdzie z innymi członkami elbląskiej delegacji pełnił dziś wartę honorową przy trumnach Prezydenckiej Pary), radnych, a także żołnierzy, kleryków elbląskiego seminarium duchownego, kibiców Olimpii oraz zwykłych mieszkańców.
       Stawiła się też drużyna piłkarek ręcznych elbląskiego Startu.
       - Jesteśmy tu, bo tak kazało nam serce – mówiła Monika Pełka-Fedak. – Nie możemy być w Warszawie, ani wziąć udziału w pogrzebie Prezydenckiej Pary w Krakowie. Przyszłyśmy więc na elbląski Marsz.
       - Nie da się odciąć od tej tragedii, odbywamy treningi, ale jest nam ciężko – przyznała.
       Około tysięczny tłum ruszył z Pl. Kazimierza Jagiellończyka ulicami: Teatralną, Nowowiejską, Górnośląską, Agrykola pod Krzyż Katyński. Widać było wiele młodych twarzy.
       - Przyszłyśmy tu z koleżankami same, z własnej woli – mówiła Marta Sikora, pierwszoklasistka z II LO. – Tak kazało nam sumienie. W takim momencie, gdy trwa żałoba narodowa, warto tu być i oddać hołd tym, którzy zginęli.
       W tłumie nie zabrakło żołnierzy. W katastrofie pod Smoleńskiem zginęło wiele ważnych osób, wśród nich najważniejsze – Prezydencka Para. Zginęli jednak także dowódcy wszystkich formacji wojskowych.
       - Jesteśmy tu, w mundurach, bo zginął Prezydent RP – mówił mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. – Ale w katastrofie zginęli także dowódcy, także ci, którzy bywali w Elblągu. Na początku był szok, potem smutek i przygnębienie, że nie ma już generała Gągora, generała Buka. Ciągłość dowodzenia oczywiście jest zachowana, ale ludzi żal.
       - W kwietniu do Elbląga miał przyjechać Aleksander Szczygło, by odznaczyć naszych żołnierzy Gwiazdami Iraku, odznaczeniami, które podpisał Prezydent RP Lech Kaczyński – dodał mjr Tuszyński. – Już nie przyjedzie…
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Czy już wymyślono modlitwę do Kaczyńskiego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ktosiek(2010-04-15)
 • Lech Kaczyński w odróżnieniu od brata był mądrym i odpowiedzialnym politykiem. Nieprawdą jest, iż był marionetką w rękach Jarosława, jak sugerowano. Jego decyzje pozbawione były znamion politycznej awantury i kierowane wyłącznie interesem Polski. Przez wiele lat starano się też wmówić nam, że ośmiesza nasz kraj na arenie międzynarodowej, podobno dlatego, że nie należał do osób wysokich. Tymczasem na uroczystości pogrzebowe zjadą najważniejsze osobistości światowej polityki i wcale nie po to, by po raz ostatni pożartować z "Kaczora". Jak widać, upolitycznione media starają się kreować własną rzeczywistość, nie zawsze mającą odzwierciedlenie w tej prawdziwej. Apeluję więc do wszystkich rodaków, myślmy samodzielnie i ponownie wybierzmy dobrego prezydenta.
 • Ktosiek, najwidoczniej ktos miał taką potrzebę. Nie wszyscy muszą myślec i czuć jak Ty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Baasia(2010-04-15)
 • Oni już wybrali. Zostanie nim Jarek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ktosiek(2010-04-15)
 • no to widać jaki elektorat ma pis w ponad 130tyś. mieście
 • przemilczcie te komentarze !!!!!bądżcie ludzmi !!!!! wieczny odpoczynek. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  UCZESTNIK MARSZU(2010-04-16)
 • Gwiazdy Iraku nie przepadną. Odznaczeni nie będą przeżywać stresu związanego ze spotkaniem z kontrowersyjnym politykiem. Chwała odznaczonym - tylko; czy ta wojna była nam potrzebna ? Ale o tym porozmawiamy po pogrzebie
 • Do UCZESTNIK MARSZU. Masz rację - wieczny odpoczynek i szacunek. Ale powiedz drogi kolego jakie będą Twoje odczucia jak po odsłuchaniu czarnych skrzynek okarze się, że to Pan Kaczyński wywarl presję na to aby lądować ? Skrzynki są odsłuchane ale do opini publicznej nie trafiły żadne konkretne informacje. Jeżeli okarze się, że Prezydent wywarł presję na pilocie czy nie On jest/był odpowiedzialny za śmierć tylu ludzi ? Co wtedy powiesz rodzinom tych wszystkich ludzi ? Przejdziesz w jakim marszu? Popadacie w paranoję !!! To nie jest oddawanie czci to zakrawa na fanatyzm. Może za dziesięć lat sprawa się wyjaśni i co wtedy? Osobiście przeniesiesz sarkofag z Wawelu na Powązki ? Obyśmy się mylili - my trzeźwo patrzący na sprawę ale za dużo faktów wskazuje, że nie chcąc się spóźnić Prezydent mógł przegiąć i doprowadzić do tragedii. Nic nie sugeruję ale też nie wykluczam. A co najważniejsze nie popadam w paranoję czego też życzę niektórym bądź co bądź mądrym i inteligentnym ludziom.
 • minus jeden! czyli ja! nie kasujcie komentarzy! cooo? prawda was boli? zenujacy jestescie! ja w tym ponad tysiecznym haha ale liczba, marszu smierci nie uczestniczylem!
 • Ehh ja rowniez bralam udzial w Marszu Milczenia. I wbrew pozorom nie jestem wielka fanka PISu, wrecz przeciwnie zawsze otwarcie krytykowalam Lecha Kaczynskiego, jego dzialania oraz jego partie. Poszlam tam oddac hold ludziom ktorzy zgineli: pilotom, pracownikom BORu, poslom, senatorom, dowodcom itp dla mnie to nie byl marsz dla Prezydenta ale dla ludzi ktorzy zgineli, nie zaleznie jaka mieli pozycje w tym panstwie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Beata 21(2010-04-16)
 • Drogi Gawle "okaże" nie "okarze", nie krzywdź języka polskiego!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Don Kichot(2010-04-16)
 • Pamiętam rok 1953 kiedy zmarł tow. "WISARIONOWICZJÓZEF Stalin. TEŻ WSZYSCY PŁAKALI:):):):):)MOŻE NAWWET BARDZIEJ!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  długoletni(2010-04-16)
Reklama