UWAGA!

Te kłopotliwe nazwy...

 
Elbląg, Kolejność pochylni jest błędna, ale jak zapowiada przewoźnik zostanie ona poprawiona
Kolejność pochylni jest błędna, ale jak zapowiada przewoźnik zostanie ona poprawiona (fot. MS)

Rejsy kanałem, który łączy Ostródę i Elbląg to jedna z największym atrakcji regionu. Dzięki tablicom informacyjnym przewoźnika pasażerowie mogą zobaczyć, jak będzie wyglądała trasa, jakie są nazwy pochylni albo sprawdzić numer telefonu. Jak słusznie zauważył jeden z naszych Czytelników te, które znajdują się w Elblągu, zawierają błędy.

Błędy są, ale zostaną poprawione
       Tablice informacyjne zostały ustawione przez ostródzką firmę, która jest jedynym przewoźnikiem na trasie kanału łączącego dwa miasta. Składają się z map, które przybliżają pasażerom trasy, są opisy w trzech językach, a także numery telefonów. Jedna znajduje się w miejscu, w którym wsiadają pasażerowie – na przystani przy ul. Wodnej. Druga nieco dalej – w siedzibie firmy. Jak zauważył jeden z naszych Czytelników na obu znajdują się błędy.
       Najważniejsze to te, które dotyczą nazw pochylni i ich kolejności. Na tablicach, które znajdują się przy rzece i siedziebie przewoźnika pasażerowie mogą przeczytać, że, licząc od strony Elbląga, pierwsza pochylnia to Nowe Całuny, Oleśnica, Kąty, Jelenie, Buczyniec. Prawidłowa kolejność to: Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty i Buczyniec.
       Jak wyjaśnia Agnieszka Buczyńska z Żeglugi Ostródzko- Elbląskiej sprawa tych błędów na tablicach jest im znana.
       - Zostaną one wymienione do końca przyszłego tygodnia – dodaje.
      
       Łączy Elbląg i Ostródę, ale nazwy nie ma
       Druga rzecz, na jaką zwrócił uwagę Czytelnik to nazwa tego szlaku wodnego widniejąca na tablicach, czyli Kanał Ostródzko- Elbląski.
       - Sprawę nazwy konsultowaliśmy z Cezarym Wawrzyńskim, badaczem historii Kanału, który wyjaśnił, że tak naprawdę każda z nazw jest prawidłowa. Nie wniósł również uwag dotyczących używanej przez nas nazwy "Kanał Ostródzko- Elbląski" – mówi Agnieszka Buczyńska.
       Cezary Wawrzyński, który jest autorem dwóch książek poświęconych historii Kanału, wyjaśnia, że sprawa nazwy jest jednocześnie prosta i zawiła.
       Podczas swoich badań Wawrzyński ustalił ponad 30 historycznie występujących nazw, polskich i niemieckich, a także ich odmian. Jak wyjaśnia punktem wyjścia powinny być jednak nazwy formalne, a te nadaje minister ds. administracji publicznej.

  Elbląg, Kanał, który łączy Ostródę i Elbląg, to zabytek o ponad 150- letniej historii. Tu pochylnia w Buczyńcu
Kanał, który łączy Ostródę i Elbląg, to zabytek o ponad 150- letniej historii. Tu pochylnia w Buczyńcu (fot. MS)

 - Często zwolennicy jakiejś niby obowiązującej nazwy, zwykle jest to nazwa Kanał Elbląski, twierdzą: „znany i uznany przez ONZ geograf napisał, że..., minister ds. żeglugi stwierdził, że..., Hydronimy – wydawnictwo Głównego Geodety Kraju, zawierają nazwę..., Prezydent RP w 2011 r. uznał, że cały Kanał nazywa się Elbląski, bo uznał za Pomnik Historii Kanał Elbląski..., a więc definitywnie wyjaśniono sprawę nazwy” itp. - wyjaśnia Cezary Wawrzyński. - Ale wszystkie te podmioty nie są ministrem ds. administracji publicznej.
       Kanał Elbląski, według formalnego rozporządzenia z 1949 r., które wciąż obowiązuje, to odcinek od Miłomłyna do jeziora Druzno. Jak dalej podaje badacz, po przeanalizowaniu dziesiątków badań na ten temat, okazało się, że cały szlak żeglowny, idący od Ostródy, a dokładniej od Starych Jabłonek, Iławy oraz Zalewa przez Miłomłyn aż do Elbląga nie posiada żadnej, oficjalnie nadanej nazwy. Jak wyjaśnia Cezary Wawrzyński, idąc tym tropem, w przypadku prób opisywania całego kanału można sobie pozwolić na pewną dowolność. Tym bardziej, że nazwa Kanał Ostródzko- Elbląski jest umocowana historycznie.
       - Otóż dosłownie nazajutrz po wbiciu „pierwszej łopaty” pod budowę, jeszcze w październiku 1844 roku, inżynier G.J. Steenke oznajmia o rozpoczęciu budowy Kanału Elbląsko-Ostródzkiego – opowiada Cezary Wawrzyński. - Natomiast w maju 1845 roku o budowaniu Kanału Ostródzko-Elbląskiego, a jeszcze trzy miesiące wcześniej Kanału Elbląsko-Iławsko-Ostródzkiego.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kanał Elbląski jest i koniec tego słodkiego pierdzenia pseudonaukowego,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  0
  KanałElbląski(2015-07-15)
 • Nazwa geograficzna kanału, to Kanał Elbląski i żaden badacz pisma świętego z Ostródy tego nie zmieni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29
  0
  zbikc(2015-07-15)
 • Żeglugę można nazwać Elbląsko - Ostródzka, czy odwrotnie ale kanał nazywa się Kanałem Elbląskim, tak jak Augustowski czy Bydgoski. Nie kombinujmy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  0
  Zawada358(2015-07-15)
 • Ciągle nie możemy dojść do ładu z tą nazwą. Jakby nie patrzeć, to raz Ostróda, a raz Elbląg pokrzywdzony. Może po prostu Kanał Oberlandzki? I kłopot z głowy;D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  10
  kasaki(2015-07-15)
 • Co za idiotyczny i pokrętny tekst! Czy autor słyszał o czymś takim jak "oficjalne nazwy geograficzne"?! Oficjalna nazwa geograficzna to KANAŁ ELBLĄSKI!!! Niech badacze i ktokolwiek nazywa sobie w prywatnych dyskusjach ten Kanał jak chce, ale w oficjalnych publikacjach, informatorach turystycznych i we wszelkim oznakowaniu powinno sie używac tylko i wyłacznie nazwy KANAŁ ELBLASKI!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  0
  powiec(2015-07-15)
 • Nie byłoby problemu dla turysty, który mija pochylnie i nie pamięta ich kolejności gdyby na cokołach kół zębatych były tabliczki z ich nazwami tak jak to miało miejsce za czasów świetności tego dzieła inż. Stenke.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13
  0
  Kat.Na.Idiotów(2015-07-15)
 • Ja od dziś nazywam Ostródę "Zaściankiem elbląskim" i w myśl autora proszę pozmieniać informatory. Widać, że lobby ostródzkie mocno działa i przy bierności elblążan doprowadzą do zmiany nazwy na swoją. To nasze miasto nawet o takie proste sprawy walczyć nie potrafi, a byle "wiejski głupek" znajdzie poparcie swoich mocno wątpliwych tez. Wymyślana pralka czy zmywarka w początkowym stadium też miała inną nazwę np. automat do mycia naczyń, a jest jak jest. Więc niech domorosły badacz nazw nie przeinacza nazwy która jako nazwa obiektu fizjograficznego jest obowiązująca.
 • Kanał Elbląski to jedyna dobra nazwa !!!!!
 • A to dobre mogą byc inne nazwy ?????to tak samo na jednego mówi się po nazwisku a ina tego samego mówi się burak i obie nazwy dobre -to przykład tej debaty.
 • bajanie i tyle a prawda jest taka KANAŁ ELBLASKI!!!!!
 • dla spokoju lokalnych patriotów proponuję: KANAŁ WARMIŃSKO - MAZURSKI z siedzibą w Nowakowie/albo bez siedziby/
 • ??? Co to za pomysły? 18 lat po podstawówce jestem, a tam nas uczyli że to Kanał Ebląski. Co to za "niuansowe" dyrdymały?;D Swoją drogą wczoraj w Teleexpressie też mówili o kanale Ostródzko-Elbląskim ale myślałem, że sie przesłyszałem:|
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  1
  mikmik(2015-07-15)
Reklama