UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Tego dnia świat odetchnął z ulgą

 
Elbląg, Tego dnia świat odetchnął z ulgą
fot. Michał Skroboszewski

 - W Polsce II wojna światowa oznaczała niemiecką i sowiecką okupację, wyniszczenie polskiego społeczeństwa, eksterminację Polaków i Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych, zbrodnię katyńską z wymordowaniem 22 tysięcy polskich oficerów i ogromne, niemożliwe do całkowitego oszacowania straty materialne. Trauma tej wojny jest podstawą tworzenia porządku w Europie, by podobny konflikt nigdy już się nie powtórzył. Taki cel przyświeca jednoczeniu narodów europejskich - mówił Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga na cmentarzu Agrykola. Zobacz, jak w Elblągu obchodzono 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

- Świat odetchnął z ulgą po zakończeniu najkrwawszego, najbardziej brutalnego konfliktu w dziejach ludzkości jakim była II wojna światowa. Te ponad dwa tysiące sto dni i nocy zatopiło naszą cywilizację w ogromie smutku, przerażenia oraz olbrzymiego bólu. 8 maja 1945 r. Berlin skapitulował. Przestały pracować obozy śmierci, opustoszały hitlerowskie więzienia, skończyły się egzekucje uliczne, z niewoli wracali do domów żołnierze. Zapanowała radość i nadzieja na nowe życie – przypominał Antoni Czyżyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.
       Kolejne pokolenia pamiętały traumę tych czasów, dlatego dbały o to, by utrzymać pokój w Europie.
       - W ciągu nadchodzącej dekady odchodzić będą ostatni świadkowie drugiej wojny światowej, którzy przekazali nam swoje świadectwo oraz znają ją z doświadczenia i cierpienia, którzy z pewnością nigdy nie chcieliby jej powtórzyć – mówił Janusz Nowak, wiceprezydent miasta. - Dlatego to na kolejnych pokoleniach spoczywać będzie teraz odpowiedzialność za głoszenie prawdy historycznej o oprawcach i ofiarach, pielęgnowanie pamięci oraz budowanie pojednania.
       Przemawiający dziękowali również żołnierzom polskim, którzy walczyli na frontach drugiej wojny światowej, podkreślali ich bohaterską postawę i składali hołd ofiarom. Przypominali również, że pokój nie jest dany raz na zawsze.
       - Oby nigdy wojny nie było, bo jest ona straszna – powiedział Sławomir Sadowski, wicewojewoda.
       - Niestety, dzisiejszy świat ciągle jest pełen napięć i konfliktów, stał się niespokojny, tak jakby zapomniał o przyczynach i okrucieństwach II wojny światowej – mówił Antoni Czyżyk. - Dlatego też rolą naszych pokoleń jest budowanie pokoju na świecie i w nas samych.
       - Ten powojenny porządek wydawał się nam czymś oczywistym – dodał Janusz Nowak. - Dziś jednak uświadamiamy sobie, że pokój na naszym kontynencie to w dalszym ciągu aktualna potrzeba.
       Na koniec odbyły się salwa honorowa i apel pamięci, złożono również kwiaty przy alei upamiętniającej aliantów.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • konsul znowu bryluje.... ego
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  Termaska(2019-05-08)
 • Była szkopska później kacapska teraz mamy watykańską okupację .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 20
  Jamaleg(2019-05-08)
 • Od 1945 okupacja sowiecka a teraz brukselska z postkomuchami na czele
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 16
  Gość36(2019-05-08)
 • Ty wiesz co to okupacja? Skoro na nasze nieszczęście możesz spokojnie posługiwać się moim językiem ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 3
  (2019-05-08)
 • Skąd ten jad nienawiści. Wojna przyniosła ludziom śmierć i życie w strachu, a jej koniec powrót do normalności. Polacy natomiast z końcem wojny otrzymali ocalenie, bo jedyny i właściwy okupant jakim były hitlerowskie Niemcy przeznaczył im całkowite wyniszczenie. Nasz naród fizycznie miał zniknąć. Więc nie filozofujcie z tymi okupacjami, bo pomimo złych zdarzeń z lat powojennych w konsekwencji zyskaliśmy życie. A dyskusja co jest ważniejsze wolność czy ocalenie jest bezsensowna. Dzisiaj z pozycji fotela, przy kawie łatwo tworzyć oceny, a wtedy czas i walka o życie była determinowana ówczesnym rozwojem sytuacji. Teraz te opinie o wszelkich okupacjach są nie na miejscu, bo ważniejsze jest to, że wojna się skończyła. A jej ofiary należy zachować w pamięci, one nie życzą sobie, aby je wartościować i wszczynać niemądre dyskusje. Chwała wszystkim. Nigdy więcej wojny i to żadnej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 5
  Nieśmiertelnapamięć(2019-05-08)
 • Bardzo ładnie napisane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 2
  (2019-05-08)
 • Jamaleg, Gosc36 - chlopcy, wy nie macie zielonego pojecia o tym, o czym piszecie. Jest taka regola: dzieci, grzyby, ryby glosu nie zabieraja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  bluselka(2019-05-08)
 • 8 mają pokonano tylko jedno z bandyckich państw, które ja wywołały ,CCCP zostało pokonane dużo później , przez prawie 50 lat,ten bandycki twór niszczył Polskę i nie był w stanie jej pokonać, połamał sobie te komusze kły i zbankrutował,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  historykon(2019-05-08)
 • Rosja do spółki z Hitlerem wywołały wojnę napadając zdradziecko na Polskę, a niektóre komuchy twierdzą, że nas wyzwoliła.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 2
  Zen (2019-05-08)
 • @Nieśmiertelnapamięć - "Polacy natomiast z końcem wojny otrzymali ocalenie" takie coś może napisać tylko ignorant lub komunistyczny propagandzista. Polacy byli dalej mordowani w tych samych katowniach które wcześniej używało Gestapo a po nich NKWD- UB. Brak miejsc pochówku Polskich Patriotów i ludności cywilnej wymordowanej przez komunistów. Obława Augustowska, Pilecki. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 1
  (2019-05-08)
 • Wyzwol się - zapisz się do wiosny...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 4
  (2019-05-08)
 • Ruski troll.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 1
  (2019-05-08)
Reklama