UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Terytorialsi złożyli przysięgę

 
Elbląg, Terytorialsi złożyli przysięgę
fot. nadesłana

W minioną niedzielę (1 grudnia) odbyła się ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Przysięgę w Giżycku złożyło ponad 90 żołnierzy-obywateli, a patenty podoficerskie odebrało blisko 40 absolwentów kursu podoficerskiego.

Ochotnicy, którzy złożyli przysięgę, wstąpili w szeregi 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej 16 listopada. To ludzie o różnych zawodach, zainteresowaniach i pasjach. Są m.in. nauczyciele i uczniowie, przedsiębiorcy, prawnicy, mechanicy, operatorzy maszyn. Jest też weterynarz, lakiernik, fizjoterapeuta, szkutnik i podkuwacz koni.

Przez szesnaście dni szkolili się intensywnie w 41. Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku, ucząc się taktyki, marszu w terenie, zachowania w przypadku ataku, bytowania, elementów survivalu, obsługi radiostacji. Dużo zajęć było na strzelnicy, gdzie żołnierze uczyli się obsługi broni. Ważnym elementem szkolenia była także pierwsza pomoc przedmedyczna na polu walki.

- Szkolenie podstawowe to jedynie wstęp do dalszego szkolenia, które trwa 3 lata. Są to nie tylko szkolenia rotacyjne – czyli jeden weekend w miesiącu. To także szkolenia dodatkowe i dwutygodniowy poligon, po każdym roku służby. W sumie żołnierze przez trzy lata spędzą w mundurze ponad 4 miesiące – podkreśla dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.

Uroczystości towarzyszyły ogromne emocje. Tak po stronie żołnierzy, jak i rodzin, które przyjechały uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Podczas uroczystej ceremonii, 36 warmińsko-mazurskich Terytorialsów odebrało, z rąk dowódcy brygady, promocję na pierwszy stopień podoficerski – stopień kaprala. Promocja jest zwieńczeniem trwającego kilka miesięcy kursu „Sonda”, w ramach Szkoły Niższych Dowódców WOT. Niebawem nowo promowani podoficerowie będą mogli sprawdzić się w roli dowódców sekcji w swoich pododdziałach.

Składający przysięgę to mieszkańcy powiatów: giżyckiego, kętrzyńskiego, ełckiego, piskiego, oleckiego, elbląskiego, bartoszyckiego, pasłęckiego, ostródzkiego, olsztyńskiego. Przeprowadzone analizy pokazują, że to ludzie młodzi. Ponad 60% nowych Terytorialsów nie ukończyła jeszcze 25 lat. Blisko 20% Terytorialsów składających przysięgę posiada wykształcenie wyższe, a prawie 40% wykształcenie średnie, z czego większość to uczniowie.

Wśród promowanych żołnierzy na pierwszy stopień podoficerski najwięcej, bo aż 30% służy w 41. Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku. Blisko 20% żołnierzy promowanych to Terytorialsi z 42. Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu, a 25% szkoli się w 45. Batalionie Lekkiej Piechoty w Olsztynie. Batalion lekkiej piechoty w Braniewie zostanie wzmocniony przez 6 nowych podoficerów. Ponad 8% nowo promowanych to żołnierze z kompanii logistycznej i dowodzenia.

szer. Wojciech Andrearczyk, 43. Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • śmiech na sali to nie wojsko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 9
  (2019-12-02)
 • jasne lepiej pić piwko przed komputerem i wypisywać brednie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 3
  (2019-12-02)
 • Tyre. .. co? Co to za twór? Ale że co, że co to ma wspólnego z wojskiem? Uuuu. .. wietrzę tu wydmuszkę. Albo podstęp. Albo jedno i drugie. Albo wojsko albo pajacowanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 6
  DJ'84(2019-12-02)
 • Potem taki głąb po 3 dniowym kursie podoficerskim z czego 2 dni e-lerningu zechce przejść do prawdziwego wojska i go przyjmą na podoficera a szeregowy 12 lat stażu na liniówce może sobie pomarzyć o korpusie podoficerskim. To jest naprawdę żenujące
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 4
  st.szer.rez.(2019-12-02)
 • Kiedyś mawiano: Nie nauka, a chęć szczera, zrobi z ciebie oficera.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2019-12-02)
 • Błahahahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 5
  Żołnierz zawodowy od 20 lat(2019-12-02)
 • @st.szer.rez. - Chciałeś być jednym z tych "głąbów" na tym "3 dniowym kursie"? Niestety, byle kto sie nie załapał, bo tutaj głąbów nie biorą. Rozumiem frustracje, ze siedzisz w liniówce poł życia jako szeregowy. Każdy wie, że tam są ludzie którzy bardzo zasługują na podoficera, ale to nie jest nasza wina, wiec daruj sobie obrażanie innych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  (2019-12-02)
 • Czy ktoś wie czy w naszym mieście powstanie taka brygada terytorialna, bo ja i wielu moich znajomych chcielibyśmy się zapisać, bo to prestiż i zazdrość innych, że można by było zostać żołnierzem ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 2
  (2019-12-02)
 • w razie wojny to zielone ludziki rozwalą ich śmiechem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2019-12-03)
 • Proszę Państwa to nie jest wojsko, to są ludzie przebrani za żołnierzy. "Wojsko" Obrony Terytorialnej nie ma nic wspólnego z armią, jest to twór Ministerstwa Obrony Narodowej, a nie armii tzw. wojsko Macierewicza. Wojsko, przede wszystkim, ma struktury, jest hierarchia, są żołnierze dowodzący, a zwierzchnikiem sił zbrojnych jest Prezydent RP. Wojska Obrony Terytorialnej się w to nie wlicza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 2
  e tam(2019-12-03)
 • Wiwat WOTywna formacja proroka smoleńskiego ! Wiwat umiłowana siła przewodnia ! Niech żyje prorok smoleński i jego jedynie słuszny następca, patriotyczny Mariusz ! Uczciwi frajerzy zapłacą w ekstatycznym uniesieniu patriotycznym !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 2
  GłębokaMyśl(2019-12-03)
 • @e tam - Jak zwykle najbardziej wypowiadają się Ci którzy nie mają zielonego pojęcia o czym mówią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2019-12-03)
Reklama