UWAGA!

Terytorialsi złożyli przysięgę

 Elbląg, Terytorialsi złożyli przysięgę
fot. nadesłana

W minioną niedzielę (1 grudnia) odbyła się ostatnia w tym roku przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Przysięgę w Giżycku złożyło ponad 90 żołnierzy-obywateli, a patenty podoficerskie odebrało blisko 40 absolwentów kursu podoficerskiego.

Ochotnicy, którzy złożyli przysięgę, wstąpili w szeregi 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej 16 listopada. To ludzie o różnych zawodach, zainteresowaniach i pasjach. Są m.in. nauczyciele i uczniowie, przedsiębiorcy, prawnicy, mechanicy, operatorzy maszyn. Jest też weterynarz, lakiernik, fizjoterapeuta, szkutnik i podkuwacz koni.

Przez szesnaście dni szkolili się intensywnie w 41. Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku, ucząc się taktyki, marszu w terenie, zachowania w przypadku ataku, bytowania, elementów survivalu, obsługi radiostacji. Dużo zajęć było na strzelnicy, gdzie żołnierze uczyli się obsługi broni. Ważnym elementem szkolenia była także pierwsza pomoc przedmedyczna na polu walki.

- Szkolenie podstawowe to jedynie wstęp do dalszego szkolenia, które trwa 3 lata. Są to nie tylko szkolenia rotacyjne – czyli jeden weekend w miesiącu. To także szkolenia dodatkowe i dwutygodniowy poligon, po każdym roku służby. W sumie żołnierze przez trzy lata spędzą w mundurze ponad 4 miesiące – podkreśla dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.

Uroczystości towarzyszyły ogromne emocje. Tak po stronie żołnierzy, jak i rodzin, które przyjechały uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Podczas uroczystej ceremonii, 36 warmińsko-mazurskich Terytorialsów odebrało, z rąk dowódcy brygady, promocję na pierwszy stopień podoficerski – stopień kaprala. Promocja jest zwieńczeniem trwającego kilka miesięcy kursu „Sonda”, w ramach Szkoły Niższych Dowódców WOT. Niebawem nowo promowani podoficerowie będą mogli sprawdzić się w roli dowódców sekcji w swoich pododdziałach.

Składający przysięgę to mieszkańcy powiatów: giżyckiego, kętrzyńskiego, ełckiego, piskiego, oleckiego, elbląskiego, bartoszyckiego, pasłęckiego, ostródzkiego, olsztyńskiego. Przeprowadzone analizy pokazują, że to ludzie młodzi. Ponad 60% nowych Terytorialsów nie ukończyła jeszcze 25 lat. Blisko 20% Terytorialsów składających przysięgę posiada wykształcenie wyższe, a prawie 40% wykształcenie średnie, z czego większość to uczniowie.

Wśród promowanych żołnierzy na pierwszy stopień podoficerski najwięcej, bo aż 30% służy w 41. Batalionie Lekkiej Piechoty w Giżycku. Blisko 20% żołnierzy promowanych to Terytorialsi z 42. Batalionu Lekkiej Piechoty w Morągu, a 25% szkoli się w 45. Batalionie Lekkiej Piechoty w Olsztynie. Batalion lekkiej piechoty w Braniewie zostanie wzmocniony przez 6 nowych podoficerów. Ponad 8% nowo promowanych to żołnierze z kompanii logistycznej i dowodzenia.

szer. Wojciech Andrearczyk, 43. Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • śmiech na sali to nie wojsko
 • jasne lepiej pić piwko przed komputerem i wypisywać brednie
 • Tyre. .. co? Co to za twór? Ale że co, że co to ma wspólnego z wojskiem? Uuuu. .. wietrzę tu wydmuszkę. Albo podstęp. Albo jedno i drugie. Albo wojsko albo pajacowanie.
 • Potem taki głąb po 3 dniowym kursie podoficerskim z czego 2 dni e-lerningu zechce przejść do prawdziwego wojska i go przyjmą na podoficera a szeregowy 12 lat stażu na liniówce może sobie pomarzyć o korpusie podoficerskim. To jest naprawdę żenujące
 • Kiedyś mawiano: Nie nauka, a chęć szczera, zrobi z ciebie oficera.
 • Błahahahaha
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  5
  Żołnierz zawodowy od 20 lat(2019-12-02)
 • @st.szer.rez. - Chciałeś być jednym z tych "głąbów" na tym "3 dniowym kursie"? Niestety, byle kto sie nie załapał, bo tutaj głąbów nie biorą. Rozumiem frustracje, ze siedzisz w liniówce poł życia jako szeregowy. Każdy wie, że tam są ludzie którzy bardzo zasługują na podoficera, ale to nie jest nasza wina, wiec daruj sobie obrażanie innych.
 • Czy ktoś wie czy w naszym mieście powstanie taka brygada terytorialna, bo ja i wielu moich znajomych chcielibyśmy się zapisać, bo to prestiż i zazdrość innych, że można by było zostać żołnierzem ?
 • w razie wojny to zielone ludziki rozwalą ich śmiechem
 • Proszę Państwa to nie jest wojsko, to są ludzie przebrani za żołnierzy. "Wojsko" Obrony Terytorialnej nie ma nic wspólnego z armią, jest to twór Ministerstwa Obrony Narodowej, a nie armii tzw. wojsko Macierewicza. Wojsko, przede wszystkim, ma struktury, jest hierarchia, są żołnierze dowodzący, a zwierzchnikiem sił zbrojnych jest Prezydent RP. Wojska Obrony Terytorialnej się w to nie wlicza
 • Wiwat WOTywna formacja proroka smoleńskiego ! Wiwat umiłowana siła przewodnia ! Niech żyje prorok smoleński i jego jedynie słuszny następca, patriotyczny Mariusz ! Uczciwi frajerzy zapłacą w ekstatycznym uniesieniu patriotycznym !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  GłębokaMyśl(2019-12-03)
 • @e tam - Jak zwykle najbardziej wypowiadają się Ci którzy nie mają zielonego pojęcia o czym mówią.
Reklama