UWAGA!

To był cios w plecy

 
Elbląg, Dzisiejsze uroczystości odbyły się pod Krzyżem Katyńskim
Dzisiejsze uroczystości odbyły się pod Krzyżem Katyńskim (fot. Michał Skroboszewski)

Tak sowiecką agresję na Polskę, do której doszło 17 września 1939 r., określił brytyjski „The Times”. Dla Polaków była to kolejna, bolesna lekcja geopolityki. - Militarna klęska po 17 września przyniosła śmierć, której symbolem jest Katyń i wywózkę w głąb Związku Radzieckiego – przypomniał podczas dzisiejszych uroczystości w Elblągu wiceprezydent miasta Edward Pietrulewicz. Zobacz fotorelację.

Gdy Polacy walczyli z hitlerowskim najeźdźcą, dzielnie broniła się Warszawa, ze wschodu nadszedł kolejny atak. Agresja Związku Radzieckiego we wrześniu 1939 r. skutkowała wywózką na Syberię - według różnych szacunków - od 550 tys. do półtora miliona Polaków. Do niewoli trafiło około 250 tysięcy polskich żołnierzy, w tym około 18 tysięcy oficerów, którzy - z rozkazu Stalina - zostali rozstrzelani, a ich ciała pogrzebano w masowych grobach w Katyniu, Miednoje i Charkowie i Bykowni.
      Dziś (17 września) w Elblągu wspominano tę bolesną dla Polaków kartę historii. W kościele pw. Wszystkich Świętych odprawiona została msza święta, a następnie pod Krzyżem Katyńskim na cmentarzu Agrykola odbyła się uroczystość, w której udział wzięli przedstawiciele środowisk kombatanckich, władz wojewódzkich, miejskich, ugrupowań politycznych, służb mundurowych, a także uczniowie elbląskich szkół.

- 80 lat temu, 17 września, Armia Czerwona uderzyła na Polskę. (… ) Ok. 230 tys. polskich żołnierzy trafiło do niewoli – Starobielsk, Kozielsk, Ostaszków, Katyń. Sowieci za nic mieli pakty, ale Zachód nie reagował – przypomniał wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski. - ”Times” napisał tylko, że był to nóż w plecy... Dziś oddajemy hołd pomordowanym - i żołnierzom, i ludności cywilnej, zesłanym. I pamiętamy.

O tych, którzy przeżyli wywózkę na Syberię i powrócili do wolnej Polski, ale i o tych, którzy spoczęli w tamtej „nieludzkiej ziemi”, pamiętają sybiracy.

- Jak okrutni okazali się sowieccy bolszewicy przekonaliśmy się szybko, bo w lutym 1940 r. miała miejsce pierwsza masowa zsyłka, która

  Elbląg, Czesław Żukowski, prezes oddziału Związku Sybiraków
Czesław Żukowski, prezes oddziału Związku Sybiraków (fot. MS)

zapoczątkowała deportację ludności polskiej – mówił Czesław Żukowski, prezes oddziału Związku Sybiraków. - Setki tysięcy Polaków skierowano do niewolniczej pracy. W efekcie 1/3 zesłańców zmarła - z głodu, z zimna, chorób, morderczej pracy, zostając na zawsze w masowych, bezimiennych grobach na tej nieludzkiej ziemi. Kierujemy dziś swoje myśli do rodziców i krewnych – kontynuował - To ich wiara, patriotyzm, miłość do nas i przekonanie o powrocie do Polski ocaliło nam życie. Niech nigdy ofiara ich życia nie będzie zapomniana i niech będzie ostrzeżeniem dla przyszłych pokoleń.

O tym, jak ważna jest pamięć mówił też wiceprezydent Elbląga Edward Pietrulewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk i wicewojewoda Sławomir Sadowski: - Chcemy mieć dobre relacje z sąsiadami, ale dziś musimy przypomnieć o tym, co było – podkreślał. - I przekazywać tę historie młodemu pokoleniu.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • 17 września. Nadszedł dzień kiedy na polską ziemię gwiazdy czerwone spadły z łoskotem lśniły na czapkach okupanta przyozdobione sierpem i młotem. Ruszyła ze wschodu czerwona zaraza niosąc ze sobą śmierć i zniszczenie choć kraj już krwawił od ran faszystów a pokój pozostał złudzeniem. Nie damy ziemi skąd nasz ród z ust polskich płynęła rota lecz szła do przodu a za nią śmierć sowiecka czerwona hołota. Zapłonęły śniegi Syberii od polskiej krwi las krzyży na zsyłkę znaczył im drogę w okowach mrozu w nieznane szli w ciszy na ustach z Bogiem. Zima była wyjątkowo mroźna sowiecki bełkot leciał jak z nieba grom wy tu zostaniecie na zawsze do śmierci eto wasz dom. Pozostała tylko modlitwa nadzieja w sercu na ocalenie lecz ruska swołocz siała terror narodu polskiego zniszczenie. Henryk Siwakowski.
 • 17 wrzesień 1939. A kiedy nadszedł 17 września ruszyła czerwona zaraza ze wschodu wśród ofiar nazistów niemieckiej agresji wśród lasu krzyży ofiar i głodu. Sowiecka swołocz zalała nasz kraj zadała nam podwójny cios przyniosła śmierć terror zniszczenie zmieniła Rzeczypospolitej los. I zapłonęły polską krwią śniegi Syberii sowieckie gułagi obozy śmierci Katynia Miednoje i Ostaszkowa tu zbezczeszczono stan rycerski po jednej kuli we wszystkich głowach. Umierali z honorem i ciągle było słychać ich równy krok miarowy jak szli na śmierć z podniesioną głową pod Katyńskie rowy. Dymiły krematoria i słychać było raus gdy szła kolejna grupa do gazu to znów od wschodu krzyczano wpierod ten był szczęśliwy co umierał od razu. Krwawiła Polska a łzy i krew płynęły jak nasza dumna Wisła och jakże ciężkie były te kajdany gdy nasza wolność nagle prysła. Minęły lata mamy wolny kraj obeschły łzy na twarzach i tylko pamięć w sercach naszych trwa i krzyże zmurszałe na leśnych cmentarzach. Za śmierć naszych synów za ból i łzy za sowieckie gułagi i poniżenie daj nam dziś szczęście kraju nasz nie tylko marzenia i dobrobytu cienie. Henryk Siwakowski
 • Ojczyzno Nie miałaś szczęścia biedna Ojczyzno bo wróg już był w twoich granicach a kiedy nadszedł 17 września ruszyła ze wschodu czerwona nawałnica. I uskrzydlona jak orzeł w gnieżdzie z obu stron świata dostawałaś rany a krew płynęła wartkim strumieniem i krzyżowała niecne wroga plany. Nie damy ziemi skąd nasz ród ciągle śpiewały gardła ściśnięte, a łzy płynęły z oczu im gdy płonęła Warszawa miasto wniebowzięte. Las krzyży tylko znaczył drogę, ziemia chłonęła polską krew i oddawali swe życie młode za swą ojczyznę i walki zew. I ciągle słychać było raus i w pierod kiedy to polskie krwawiły rany och jakże ciężkie były wtedy te faszystowskie i ruskie kajdany. I zapłonęły polską krwią śniegi Syberii ruskie gułagi zadrżały ruskich kazamat mury ginęli ludzie polskiej kultury. Zdeptano orły w lasach Smoleńska, Miednoje Ostaszkowa i rozstrzelano kwiat oficerski po jednej kuli we wszystkich głowach. Mroczna ta ziemia i krwią zbroczona przez lud wzgardzona i wyklęta dziś tylko znicze nocą migają w każdą rocznicę, w każde święta i czasem słychać ich krok miarowy jak idą z honorem pod Katyńskie rowy. Henryk Siwakowski
 • A co na to Robert Koliński ? Dlaczego nie ma kwiatów od Pana Kolińskiego ? - kandydata na posła RP.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  3
  Kaczan(2019-09-17)
 • RobertKoliński 17 września 1939 r. ładnym postępkiem ze strony Rosji Radzieckiej może nie był, ale warto pamiętać, że strategicznie i geopolitycznie był to ruch niestety uzasadniony, zwłaszcza po tym, jak Polska i jej faszyzująca, autorytarna junta wojskowa, od lat łasząca się do Hitlera, wspólnie z nim napadła i rozebrała Czechosłowację rok wcześniej. To, za co zapłacili życiem polscy żołnierze w 1939 roku, do niczego się nie przydało. Te czołgi, które niszczyliśmy w kampanii wrześniowej, płacąc za to krwią, Niemcy wyremontowali w zakładach Škody w Czechosłowacji, którą pomogliśmy Hitlerowi zająć. I te czołgi ruszyły w maju 1940 roku na Francję. Warto pamiętać o radzieckim "ciosie w plecy", ale warto też wiedzieć czym był on podyktowany oraz to, że doprowadziła do niego niestety nasza własna, nadwiślańska głupota. [Na zdj. wbrew pozorom to nie plakat wyborczy którejś z dzisiejszych partii politycznych, ani też nie okładka którejś ze współczesnych prawicowych gazetek. To nazistowski plakat propagandowy z czasów II wojny światowej, skierowany do ludności okupowanej Polski. ] Hashtagi: #antyfaszyzm,#historia,#takbylo,#stopIPN
 • Teraz widzicie państwo, że na takich kandydatów jak Pan Robert nie warto głosować.
 • RobertKoliński @Kaczan - Bo za mądrzy są i w propagandowe brednie nieuków nie wierzą, tylko najpierw sprawdzają fakty? Może i tak, może i rzeczywiście nie warto, bo przecież ludźmi rozumnymi nie da się manipulować i naginać ich kręgosłupów pod załgane brednie zakłamanej władzy a z takimi rozgarniętymi tylko kłopot, bo niewygodną, niechcianą prawdą potrafią byle kołków między uszy uraczyć i potem trzeba się elektoratowi z różnych kłamstw i prop-bredni tłumaczyć. Hashtagi: #PrawdaWasWyzwoli
 • precz z komuną i wybielaniem komunistyczno- fasztstowskich zbrodniarzy wojennych,
 • Takie indywidua witały by armie czerwoną kwiatami. Plunąć w twarz nie warto. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  2
  Soter(2019-09-17)
 • Socjalizm wcześniej czy później prowadzi do patologii i tragedii ludzkiej. Musollini na początku swojej drogi był socjalista. Stalin i Hitler to też socjaliści- odpowiednio międzynarodowy i narodowy. Polska powinna opierać się na wartościach konserwatywnych i prawicowych..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  Kaczan(2019-09-17)
 • pis to współczesna komuna SWIREK
 • Stojąc w okolicy "panów" z Klubów Gazety Polskiej można na własne uszy posłuchać mowy nienawiści i jadu jakie wylewają się w ich chamskich komentarzach. Ci prawi i sprawiedliwi wszechpolscy katolicy nie potrafią uszanować miejsca, w którym się znajdują (Cmentarz)nie mówiąc już o ludziach ich niezdradzieckie buziulki nie zamykały się nawet podczas modlitwy i apelu poległych. .. Brak słów
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  11
  Pola Żenady KGP(2019-09-17)
Reklama