UWAGA!

Trzy nowe aktywne przejścia

 Elbląg, Trzy nowe aktywne przejścia
fot. arch. UM w Elblągu

Samorząd Elbląga uzyskał dofinansowanie na budowę dwóch nowych aktywnych przejść dla pieszych. Wsparcie pozwoli na budowę łącznie trzech takich przejść, ponieważ mieszkańcy wskazali na realizację takiego zadania także w budżecie obywatelskim. Tego typu rozwiązania znacznie poprawiają bezpieczeństwo na drodze, w szczególności pieszych.

Do programu realizowanego przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Elbląg złożył wniosek o dofinansowanie w wysokości 100 tys. zł. Projekt polega na wykonaniu aktywnych przejść dla pieszych w newralgicznych lokalizacjach na terenie miasta, przy ul. Mickiewicza (skrzyżowanie z ul. Sochaczewską) oraz przy ul. Brzeskiej (na wysokości bloku nr 28). Dodatkowo, w ramach Budżetu Obywatelskiego powstanie jeszcze jedno takie aktywne przejście przy ul. Mickiewicza (tuż obok skrzyżowania z ul. Wojska Polskiego). Te lokalizacje charakteryzują się dużym natężeniem ruchu pieszych i pojazdów. Są to przejścia bez sygnalizacji świetlnej, zlokalizowane w bliskiej odległości od jednostek użyteczności publicznej, w tym szkół i obiektów sportowych.

Przejścia dla pieszych wyposażone zostaną w tzw. kocie oczka oraz pomalowane będą w technologii grubowarstwowej na kolor biało-czerwony. Posiadać będą inteligentny system identyfikacji pieszego, który aktywuje do świecenia elementy odblaskowe i lampy ostrzegawcze LED, gdy pieszy podchodzi do strefy przejścia i dopóki się w niej znajduje. Ponadto przed przejściem przy ul. Mickiewicza wykonana zostanie nawierzchnia antypoślizgowa. Projekt jest kontynuacją działań zwiększających bezpieczeństwo pieszych zrealizowanych w poprzednich latach. Aktywne przejścia dla pieszych powstały już przy ulicach Nowowiejskiej, Bema, Odrodzenia oraz przy al. Grunwaldzkiej.

Informacja UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Nie wiem jak na grunwaldzkiej ale na zawadzie już nie działa
 • no rzeczywiście ogromne dofinansowanie. Farba 40 zl, lampki 100 zł, robota na godzinę.
 • Na Grunwaldzkiej świeci bez przerwy / czy ktoś idzie czy nie świeci. Nie wiem jak oni w tym UM podpisują te umowy ? Bez jakiejkolwiek gwarancji ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19
  0
  F..R..(2020-07-17)
 • Może by tak takie przejście zrobić na Moniuszki? najlepiej między dwoma "śpiącymi policjantami"i jeszcze ustawić tam ograniczenie prędkości i sygnalizację.
 • nie możecie nic innego wymyśleć
 • Na cholerę te światełka, ktoś z rodziny urzędniczej pewnie to zakłada
 • Nie można było na Grunwaldzkiej zrobić przejście dwuetapowe?
 • Nowa forma "kręcenia losów"czyli montaż światełek przy przejściu dla pieszych. Jaki przepis to reguluje? Co to daje pieszemu? Do czego to kierowcy? Przypominam, zatrzymanie pojazdu 10 m od przejścia dla pieszych bez powodu określonego przepisami to wykroczenie - mandat i pkt karne. Taki powód to np. pieszy ale znajdujący się NA PRZEJŚCIU a nie w pobliżu. Te "światełka"dekoncentrują kierujących, odwracają uwagę a pieszemu dają złudzenie bezpieczeństwa, a więc de facto powodują zagrożenie. Szanowni urzędnicy, zajmijcie się, proszę, rzeczywistą poprawą infrastruktury np. poprzez projektowanie bezkolizyjnych ciągów komunikacyjnych lub gdy to niemożliwe, przejścia sterowane światłami z prawdziwego zdarzenia a nie quasi rozwiązaniami. Przepraszam za chaotyczną wypowiedź ale chciałem dużo i krótko.
 • A moim zdaniem niech zajmą się światłami na skrzyżowaniach, np. Teatralna - Nowowiejska a 12 Lutego. Tam światła potrafią zakorkować całe skrzyżowanie brakiem synchronizacji. Nikt w mieście nie potrafi ustawić tzw. zielonej fali aby nie zatrzymywać się co 100 metrów na kolejnych światłach ? A może to współpraca urzędu ze stacjami benzynowymi ?
 • Na Grunwaldzkiej migają cały czas przez całą ulicę / ciemno pada deszcz - słaba widoczność. .. dojeżdżasz do lampek wypatrujesz pieszego ale niema nikogo. A ja tą ulicą jeżdżę kilka razy dziennie / a po deszczu lampki świecą z podwójną siłą. Albo coś działa albo nie / w końcu doprowadzi to do wypadku. To tak jak byśmy włączyli światła awaryjne i jeździli po mieście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  F..R..(2020-07-17)
 • Sygnalizacja świetlna w Elblągu jest wprost proporcjonalna do inteligencji prezydenta i inteligencji głosujących na niego i na PO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  4
  wredny_typ_II(2020-07-17)
 • Może mieszkańcy Elbląga wymyślą coś co im się spodoba i wszyscy, ale to wszyscy się podpiszą pod pomysłem i wtedy nie będziecie ciągle jęczeć, narzekać, marudzić, smucić, płakać, wyzywać itd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  taka prawda(2020-07-17)
Reklama