UWAGA!

Twarda waluta dla potrzebujących

Od trzech miesięcy podopieczni elbląskiej pomocy społecznej zamiast pieniędzy otrzymują kupony, które mogą następnie zrealizować w jednym z kilkudziesięciu sklepów.

W taki unikalny w skali kraju sposób najbiedniejszych wspiera Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Elblągu. Pomocą zostało objętych ponad pół tysiąca rodzin. Ze statystyk wynika, że co trzecia osoba z gminy wiejskiej Elbląg ma kontakt z ośrodkiem.
     Pod koniec każdego miesiąca potrzebujący zamiast pieniędzy otrzymują plik kuponów o różnych nominałach. "Papierowe pieniądze" wydać mogą w kilkudziesięciu sklepach w Elblągu i w miejscowościach, w których mieszkają.
     Dotąd pracownicy pomocy społecznej i osoby z niej korzystające sygnalizowały, że często pieniądze z zasiłków były wydawane nie w taki sposób, jak tego oczekiwali pracownicy socjalni, a nawet - że nie trafiały do właściwych osób. Tymczasem środków na pomoc najbiedniejszym jest coraz mniej.
     - W sondażu, jaki przeprowadziliśmy przed wprowadzeniem kuponów, 100 procent badanych podopiecznych domagało się większego nadzoru nad zasiłkami, dzięki kuponowi możemy w sposób systemowy i uporządkowany zarządzać pieniędzmi, powstaje także zaawansowany system informatyczny z bazą danych o naszych podopiecznych - wyjaśnia Zbigniew Pawłowski, kierownik elbląskiego GOPS-u. - Klienci naszego ośrodka nie odczuwają różnicy, różnica jest dla nas, bo dzięki kuponom wiemy, w jaki sposób realizowane są świadczenia, które przyznajemy.
     Jak twierdzi Zbigniew Pawłowski, wprowadzenie kuponu sprawiło, że ograniczono wydatki związane z obrotem gotówką m.in. opłaty za konwoje i przelewy.
     - Sami podopieczni czują też, że my czuwamy nad wydawaniem publicznych pieniędzy - mówi kierownik GOPS-u.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • jeśli już o pomocy mowa... może Sz. Redaktorzy zainteresują się co Pan Starosta Elbląski zrobił z 80 tys. złotych, które zostały ponoć zebrane na pomoc powodzianom. Utonęły??????
 • Bardzo dobra forma pomocy dla ludzi potrzebujących,/dotyczy talonów/ ponieważ gwarantowane jest, że dzieci tych rodzin skorzystają co nieco.Przeważnie zasiłki pieniężne były przez te rodziny wydawane na alkohol. Tak trzymać. BRAWO GOPS ,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  KOBIETA.(2002-01-04)
 • Kolejny korupcjogenny sposób wydawania pieniędzy podatników przez urzędników (porównaj - talony dla pracowników).A metoda jest prosta: realizacja talonów jest w tych sklepach czy markietach które udzielają najlepszej prowizji dla zleceniodawcy(urzędnika). Po ostatnich świątecznych zakupach wiem do jakich zakupów i po ile byli zmuszeni klienci -właściciele talonów.Właściciel sklepu oczywiście uwzględnia prowizje w cenie towaru bo klient i tak musi zrealizować w jednej z tych placówek.Moim zdaniem wystarczyłby rachunek za zakupiony towar a który byłby podstawą do otrzymania kolejnej pomocy. Metoda talonów była już wielokrotnie krytykowana ale pieniądz nie zależnie skąd jest pieniądzem!! Drugim niebezpicznym procederem jest dzielenie handlu na lepszych i tych co nie mogą realizować talonów. W jaki sposób być na liście "talonowców" każdy się domyśla!!!!! I jak się mają do tego tak krytykowane kartki ?!! Żenujące jest to że do tego procederu posuneli się pracownicy Ośrodka Pomocy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Talonowy klient(2002-01-05)
 • Talony talonami ale dlaczego można je wymienić tylko w niektórych sklepach i to przeważnie w tych w których ceny produktów do najtańszych nie należą? Są miejsca w Elblągu gdzie można tanio kupić art. żywnościowe ale oczywiście za gotówkę. Tam gdzie kupuje się za talony ceny są naprawdę wysokie. Wiem to z własnego doświadczenia.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  biedna elblążanka(2002-01-07)
 • A jak tam biedna elblążanko z rachunkami za internecik?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Juliusz(2002-01-07)
Reklama