UWAGA!

Uciekinierzy z PRL-u

2006-12-08
Aktualizowany 2006-12-14 22:58

Pod tym tytułem w czwartek 14 grudnia o godz. 17 w centrum kultury Światowid otwarto wystawę poświęcona problematyce ucieczek obywateli polskich z kraju w latach 1945-1989. Na ekspozycję składają się m.in. unikalne fotografie, będą też fragmenty archiwalnych audycji Radia Wolna Europa z udziałem osób, którym udało się zbiec z kraju.

Wystawa „Uciekinierzy z PRL-u” została przygotowana przez pracowników Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach - Monikę Bortlik-Dźwierzyńską i Marcina Niedurnego. Poświęcona jest problematyce ucieczek obywateli polskich z kraju w latach 1945-1989. Celem wystawy jest przede wszystkim zaprezentowanie ich różnorodnych form, ale też ukazanie metod stosowanych przez władze w celu przeciwdziałania ucieczkom.
     Początkowe panele koncentrują się wokół funkcjonowania Wojsk Ochrony Pogranicza, formacji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo granic Polski Ludowej. Na uwagę zasługują zwłaszcza fotografie przedstawiające tzw. przygraniczny pas kontrolny w postaci kilkunastometrowej szerokości odcinka zaoranej ziemi. W tej części zobaczyć można również instrukcje i wytyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, dotyczące ucieczek i odmów powrotu do kraju obywateli PRL. Na kolejnych planszach zaprezentowano wiele unikalnych fotografii i dokumentów ilustrujących już konkretne przypadki ucieczek, zarówno tych najgłośniejszych, jak i mniej znanych. Autorzy przypominają m.in. okoliczności ucieczki Stanisława Mikołajczyka, Józefa Światły, braci Zielińskich. Jednocześnie przedstawiają wiele zapomnianych ucieczek, np. historię Lecha Cyrka czy załogi ORP „Żuraw”.
     Najwięcej osób korzystało jednak z bezpieczniejszej „drogi” na Zachód, odmawiając powrotu do kraju z wycieczek zagranicznych, wyjazdów służbowych i prywatnych. Wśród nich znalazły się postaci ważne dla polskiej kultury, nauki i sportu, jak chociażby Czesław Miłosz, Leopold Tyrmand, Władysław Kozakiewicz. „Ucieczki” te przedstawiają ostatnie plansze ekspozycji.
     Znajdujące się na wystawie zdjęcia i dokumenty w większości prezentowane będą po raz pierwszy, ponadto zwiedzający będą mogli usłyszeć fragmenty archiwalnych audycji Radia Wolna Europa z udziałem osób, którym udało się zbiec z kraju, w tym m.in. wypowiedzi Józefa Światły o okolicznościach jego ucieczki w 1953 r. Ekspozycji towarzyszy film pt. „Ucieczka na Bornholm” w reżyserii Wojciecha Bockenheima, opowiadający historię porwania samolotu rejsowego PLL „LOT” do Danii w grudniu 1949 r.
     Wystawa „Uciekinierzy z PRL-u”, która jest prezentowana w Galerii Nobilis, stanowi część cyklu „Co ty wiesz o PRL-u?” realizowanego przez elbląski Światowid i gdański IPN.
     Mówi opiekun wystawy Kamil Rutecki z Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku:
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • "UCIEKINIERZY Z IV RP" Pod tym tytułem w czwartek 14 grudnia 2010 r. o godz. 17 w centrum kultury Światowid zostanie otwarta wystawa poświęcona problematyce ucieczek obywateli polskich z kraju w latach 2006 - 2009. Na ekspozycję złożą się m.in. unikalne fotografie, filmy, blogi, będą też fragmenty archiwalnych programów telewizji prywatnych ( m.i. "Szymon Majewski Show") z udziałem osób, którym udało się zbiec z kraju!:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zgrywus:)(2006-12-09)
 • Ciekawe, czy na spotkaniu będzie Pan PIOTR - Elblążanin, który w stanie wojennym porwał samolot LOT-u ? Ta sytuacja jest brawurowo opisana w książce (niedawno wydanej) "Szesnaście miesięcy wolności - Solidarność w województwie elbląskim".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Przemek H.(2006-12-09)
 • Zachowania wyborców i totalna amnezja zaprzecza tytułowi i faktom zawartym w tym artykule.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2006-12-09)
 • Zgrywus-ciekawe kogo parodiujesz? by dojść do Twojego tematu trzeba rozpocząć zgłębianie zagadnienia od roku 1945.I uświadomić sobie,że 45 lat po wojnie to czas zacofania i spowolnienia rozwoju cywilizacyjnego naszej polskiej nacji.Przyjażń ze Związkiem Radzieckim doprowadziła nas do wielkich opóżnień technologicznych i by to nadrobić Polacy muszą się udzielać wszechstronnie.To znaczy jeżdzić też za chlebem. Musimy niczym w kryzysie lat 30-tych rozpoczynać prawie wszystko od nowa. Jednym słowem jesteśmy za przysłowiowymi Murzynami.
 • Nie. Murzyni są przed nami....
Reklama