UWAGA!

Ułańskie Święto w Starogardzie Gdańskim

 
Elbląg, Ułańskie Święto w Starogardzie Gdańskim
fot. st. chor. Sławomir Tessar

Po raz ósmy, w uroczystościach rocznicowych szarży pod Rokitą brała udział 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, której dowódca objął honorowy patronat nad uroczystymi, rocznicowymi obchodami w Stargardzie Gdańskim.

13 czerwca 1915 roku, 2 Pułk Szwoleżerów Rokitniańskich, wywodzący się z 2 Pułku Ułanów Legionów Polskich, biorąc udział w kampanii karpackiej 1914 roku i ofensywie bukowińskiej 1915 roku, uczestniczy w szarży pod Rokitą. Ta bohaterska szarża 2 Szwadronu pod dowództwem rotmistrza Zbigniewa Dunin – Wąsowicza, do dnia dzisiejszego uznawana jest w naszej historii za jeden z największych aktów męstwa żołnierza polskiego.
       W rocznicę tej pamiętnej szarży, Stowarzyszenie Szwadronu Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich w Starogardzie Gdańskim, organizuje uroczystości upamiętniające zarówno tę historyczną bitwę jak i pamięć o 2 Pułku Ułanów. Uroczystości odbywają się częściowo w Rokocinie – miejscu postoju Szwadronu, gdzie do roku 1939 2 Pułk odbywał ćwiczenia polowe, zaś uroczystości o charakterze patriotyczno – religijnym odbywają się w centrum Starogardu Gdańskiego. Po raz ósmy, w uroczystościach brała udział 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana, której Dowódca objął honorowy patronat nad uroczystymi, rocznicowymi obchodami tej historycznej szarży.
       Tak było i w tym roku. 15 czerwca, na Starogardzkim rynku, stanęły na uroczystej zbiórce – Kompania Honorowa 16 Batalionu Dowodzenia oraz Orkiestra Wojskowa z Elbląga, Szwadron Kawalerii im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego, Szwadrony ochotnicze, które przybyły na tę uroczystość z całego kraju oraz cykliści z Ozorkowa, którzy w swoim klubie kultywują tradycje Polskiej Kawalerii.

 


       Meldunek o gotowości do uroczystości przyjął Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. dr Leszek Surawski, który dokonał przeglądu pododdziałów oraz przywitał je na Starogardzkim Rynku. W uroczystościach wzięli także udział m. in., Dowódca Wielonarodowego Korpusu Północno – Wschodniego, gen. broni Bogusław Samol, Dowódca 15 Brygady Zmechanizowanej, gen. bryg. Sławomir Kowalski, były zastępca Dowódcy 16 PDZ, gen. bryg. w stanie spoczynku Krzysztof Makowski, Dowódcy jednostek wojskowych oraz Szefowie i Komendanci instytucji wojskowych, przedstawiciela władz państwowych, samorządowych i administracyjnych, kombatanci, duchowieństwo oraz przede wszystkim bardzo licznie przybyli mieszkańcy Starogardu Gdańskiego i regionu. Po uroczystej mszy świętej, na rynku odbyła się defilada pododdziałów wraz ze Szwadronami Kawalerii, które brały udział w uroczystej zbiórce.
       Po zakończeniu uroczystości na rynku, odbył się „Kawaleryjski Festyn”, w trakcie którego można było wysłuchać koncertu Orkiestry Wojskowej z Elbląga, obejrzeć pokazy musztry paradnej kompanii 16 batalionu dowodzenia, musztrę Szwadronów Kawalerii oraz sprawności kawalerzystów w kilku spektakularnych pokazach oraz widowiska i inscenizacje historyczne. Olbrzymim zainteresowaniem gości oraz mieszkańców Starogardu i regionu cieszył się pokaz sprzętu wojskowego 16 PDZ, pokazy sprawności i działania grupy rozpoznawczej z 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz Punkt Informacyjny, dotyczący NSR, służby zawodowej jak i warunków naboru do korpusu szeregowych zawodowych w 16 PDZ i Siłach Zbrojnych.
       Ułańskie święto połączone z prezentacją współczesnych Sił Zbrojnych dostarczyło wszystkim uczestnikom niezapomnianych wrażeń, ale stało się też prawdziwą lekcją historii i teraźniejszości Wojska Polskiego.
      

mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16 PDZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama