UWAGA!

Ulica jak plac budowy (aktualizacja)

 Elbląg, Ulica jak plac budowy (aktualizacja)
fot.Michał Skroboszewski

- Sadowa przypomina bardziej plac budowy niż miejską ulicę. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, a po opadach deszczu staje się nieznośna – pisze w interpelacji do prezydenta miasta w imieniu mieszkańców radny Paweł Kowszyński. Mieszkańcy skarżą się na utrudnienia związane z budową w tym rejonie miasta osiedla mieszkaniowego. Sytuacja powinna się poprawić w... 2021 roku. Zobacz zdjęcia.

Przy ul. Sadowej trwa budowa wielorodzinnych budynków mieszkalnych. Mieszkańcy, w imieniu których do prezydenta wystąpił radny Paweł Kowszyński, skarżą się na utrudnienia w ruchu oraz błoto, które spływa z budowy na ulicę i chodniki.

„W trakcie robót zniszczeniu uległ chodnik na odcinku około 200 metrów, osiadła i częściowo zapadła się ulica Sadowa w obrębie realizowanej inwestycji oraz uległo zapchaniu odwodnienie burzowe. W efekcie po stronie realizowanej inwestycji nie ma chodnika, a ten z drugiej strony ulicy uległ częściowemu uszkodzeniu i zapadnięciu. Sama droga przypomina bardziej plac budowy niż miejską ulicę. Stojąca woda i błoto na ulicy Sadowej i chodnikach w jej bezpośrednim otoczeniu jest powodem frustracji mieszkańców, pieszych i zmotoryzowanych, rodziców i dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 16 (…). Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień, a po opadach deszczu staje się nieznośna. Zbierająca się woda i błoto są rozchlapywane przez samochody, a piesi ten odcinek pokonują niczym grę komputerową, uważnie obserwując brnące pojazdy rozchlapujące błoto na ciągi piesze i nierzadko pieszych - pisze radny w interpelacji do prezydenta, prosząc o podjęcie przez urzędników działań w tej sprawie.

Na interpelację radnego odpowiedział wiceprezydent Janusz Nowak, który poinformował, że inwestor jest zobowiązany do „utrzymania czystości ulicy Sadowej i stanu technicznego zapewniającego bezpieczne użytkowania drogi przez wszystkich użytkowników”.

- W celu egzekwowania powyższych zobowiązań Departament Dróg kilkukrotnie pisemnie i ustnie wzywał inwestora do podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie i poprawę nawierzchni drogowych, utrzymanie ich czystości oraz czyszczenia wpustów deszczowych. Przedstawiciele DZD na bieżąco prowadzą kontrole w terenie, a w przypadku braku właściwych działań ze strony inwestora, podejmowane są interwencję przez Straż Miejską – napisał Janusz Nowak.

Z treści odpowiedzi na interpelację wynika, że mieszkańcy muszą się uzbroić w cierpliwość, bo ulica Sadowa na wspomnianym odcinku doczeka się modernizacji w 2021 roku. - Zgodnie z zapisami umowy drogowej inwestor zobowiązany był do opracowania dokumentacji projektowej i wybudowania sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach al. Grunwaldzkiej z ul. Komeńskiego i z ul. Sadową oraz wykonania na swój koszt prac drogowych, polegających na budowie nowego chodnika na odcinku ul. Sadowej po stronie zachodniej od al. Grunwaldzkiej do ul. Willowej oraz nowej nawierzchni bitumicznej jezdni ul. Sadowej na tym samym odcinku. Prace związane z budową sygnalizacji świetlnej są na ukończeniu (w styczniu planowane są testy i uruchomienie), natomiast prace drogowe planowane są do wykonania przez inwestora w 2021 r., co wynika z uzgodnionego harmonogramu – informuje wiceprezydent.

W 2021 roku miasto dokona z własnych środków kompleksowej modernizacji chodnika przy ul. Sadowej od strony wschodniej (na odcinku od al. Grunwaldzkiej do Willowej) oraz jezdni i chodników na Sadowej na odcinku od ul. Willowej do Kochanowskiego.

RG

 

Aktualizacja z czwartku: Po publikacji artykułu dzisiaj otrzymaliśmy stanowisko inwestora w sprawie ulicy Sadowej, które poniżej publikujemy. 

"Stan chodników i jezdni ulicy Sadowej jeszcze przed rozpoczęciem budowy Osiedla Sadowa pozostawiał wiele do życzenia. W trakcie realizacji naszej inwestycji, w wyniku prowadzonych prac ziemnych związanymi z przyłączami mediów do powstających budynków, w 2019 roku rozebrana została część bitumicznej nawierzchni chodnika ul. Sadowej. Bezzasadne było jego odtwarzanie do pierwotnego stanu, gdyż jest on docelowo przewidziany do kompleksowej przebudowy.

Deweloper EL INVEST w zawartej z Miastem Elbląg tzw. umowie drogowej, zobowiązał się do wykonania nowej nawierzchni odcinka chodnika ul. Sadowej po stronie zachodniej - od al. Grunwaldzkiej do granicy Osiedla Sadowa na wysokości ul. Willowej. W tej samej umowie zawarto zapis, że Deweloper wykona na własny koszt odnowę nawierzchni jezdni ulicy Sadowej na wyżej wymienionym odcinku oraz wybuduje sygnalizację świetlną na dwóch skrzyżowaniach alei Grunwaldzkiej z ulicami Sadową i Komeńskiego. Planowane uruchomienie sygnalizacji to styczeń 2020 roku, natomiast wykonanie remontu ulicy Sadowej, zgodnie z harmonogramem, przewidziano na rok 2021, a więc po zakończeniu budowy Osiedla Sadowa. Jest to logiczne i najrozsądniejsze rozwiązanie.

EL INVEST na bieżąco monitoruje stan nawierzchni ulicy pod kątem bezpiecznego jej użytkowania. Jezdnia i chodniki na wysokości osiedla są w godzinach pracy budowy czyszczone i zamiatane. Ponadto w tym tygodniu dokonano cząstkowego remontu jezdni, w miejscach, gdzie powstały wyrwy.

Mamy świadomość, że komfort użytkowania w okresie budowy Osiedla Sadowa nie należy do najwyższych, jednak prosimy wszystkich mieszkańców o jeszcze trochę cierpliwości. Gdy tylko zakończymy prace budowlane na naszym osiedlu, jeszcze w 2021 roku będziecie Państwo mogli skorzystać z w pełni odnowionej jezdni i chodników ulicy Sadowej."

Piotr Kaczmarczyk, menedżer sprzedaży inwestycji deweloperskich EL INVEST

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • ojojojoj
 • biedrąg
 • Jakby przed budową ta droga wyglądała lepiej.
 • Na litość boską i tak będzie tam!!! Nie ma odprowadzenia deszczówki. Teren obecnie zabetonowany coraz bardziej, wcześniej pole, gdzie woda wsiąkała. Obecna ulica Willowa i okolice Kossaka było tam kiedyś rozlewisko. Nawet ktoś się dawnymi czasy tam utopił. A jeszcze ma być osiedle domków jednorodzinnych koło kościoła. Gdzie ta cała masa wody będzie skierowana? Dlaczego woda płynąca rowem jest wpuszczona pod ziemię dopiero koło Kolejowej. I kto dał pozwolenie na to co przed Kolejową . Specjalnie to cudo zrobiono aby woda wylewała na ogródki działkowe. Niestety wszyscy się pomylą. Bo woda pójdzie na Łęczycką prosto na teren nowiutkiej Straży Pożarnej. I jeszcze budowany wielki obiekt na terenie wojska, kolejne odprowadzenie wody- do rowu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32
  3
  Obserwator architekt..(2020-01-08)
 • Typowe działanie Janusza dewelopera. Sprzedać kurniki za 5 tys za metr i rozwalić wszystko dookoła. A potem nie jego wina, bo to teren miejski..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  44
  15
  Polska czy już Rosja? (2020-01-08)
 • O i jeszcze szlag mnie chyba trafi jak Inwestor zrobi nową drogę i chodnik, a w następnym roku zaś ruszy następna budowa. Ta na placu koło szkoły i kościoła. I wszystko znowu zniszczą. Typowo po ..... Zupełnie jak na Nowowiejskiej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  3
  Obserwator architekt..(2020-01-08)
 • płacz się zacznie jak skończą i cała Sadowa będzie wjeźdzać i wyjeżdżać na Grunwaldzką, korki, korki, korki i korki
 • Jesli juz ratusz zezwolil na ta budowe, to rowniez w tym zezwoleniu powinien byc zapis , ze budowa nie powinna pogorszyc stanu ulic dojazdowuch dla mieszkancow., teren powinien byc ogrodzony, przy utrudnieniach w ruchu wyznaczone osoby w oznakowanych kamizelkach do kierowania tym ruchem,uzywanie glosnego sprzetu( jak mloty pneum. Itp) tylko w wyznaczonych godzinach np 9.00- 15.00 kiedy dzieci sa w szkole, ale takie rzeczy trzeba wiedziec nasi kochani bezradni.To jest normalka na zachodzie , wiem , bo pracowalem i to jest standard , a u nas dalej jak za komuny , mimo ze od 30 lat mamy juz zachod. I co dalej bezradnosc,?.. nie ,mozna przeciez z tym skonczyc , w bardzo prosty sposob- zrobic petycje - wyszczegolnic wszystkie utrudnienia jakie zafundowal wam wykonawca i ratusz -wyznaczyc im krotki termin na usuniecie lub poprawienie tych utrudnien, jesli nic sie nie zmieni , sprawe prosze skierowac na droge sadowa-- wygracie w kazdym sadzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12
  10
  Konieczbalaganiarstwem (2020-01-08)
 • Chyba są jakieś zasady w przestrzeni publicznej Ruszyć swoje 4 litery ludziz dozoru! To, żę ktoś jest z bonzów z Ostródy to nic nie znaczy!
 • Zapomnialem dodac , ze mieszkancy wystepuja o wysokie odszkodowania za pogorszenie warunkow zycia .Pomijam juz fakt iz taki stan budowy bedzie skutkowal czestymi wypadkami , za ktore pelna odpowiedzialnosc , bedzie musial poniesc wykonawca . Dla dobra wszystkich proponowalbym zrobic tam jak najszybciej porzadek / , gdyz w razie wypadku ,ubezpieczenie nie predko wyplaci odszkodowania ewentualnym poszkodowanym majac na placu budowy taki bajzel
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4
  7
  Konieczbalaganiarstwem (2020-01-08)
 • Władza skorumpowana chodzi na smyczy pożal się boże deweloperów liczą się tylko zyski nie liczą się z Mieszkańcy, budują zarabiają to niech w ramach budowy wnoszą wkład w infrastrukturę drogową a nie przykład wyjazdu z ul. Sadowej - Komeńskiego tragedia po najniższej linii oporu, Ludzie dzwonią a Straż Miejska my nic nie możemy to samo na ŁĘCZYCKIEJ. Taka sama sytuacja jest ze sprzedażą nieruchomości tylko i wyłącznie pod ustalonego wcześniej klienta. Czy Panowie Prezydenci wybudowali choć 1 km. nowej drogi jakaś alternatywa dla rozładowania korków czy bezpieczeństwa nic tylko gospodarka rabunkowa. A co klika deweloperów nie weźmie to Pan W.
 • Tak jest z dojazdem na każde nowe osiedle gdzie wokoło nadal budują, gdy Modrzewinę zrobiono na odwrót a więc najpierw uzbrojenie, ulice, chodniki to do dziś nie ma chętnych zamieszkać bo drogo ! A więc najlepiej otrzymać wszystko i za darmo jak 500+.
Reklama