UWAGA!

Ulica Prezydenta Lecha Kaczyńskiego?

Elbląg, Brzozowa czy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego?
Brzozowa czy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego? (fot. AD)

Elblążanin Andrzej Majewski złożył do Przewodniczącego Rady Miasta Elbląga projekt uchwały w sprawie zmiany nazwy ulicy Brzozowa w Elblągu na ulicę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Warto rozważyć, czy nazwą ulicy nie uhonorować zmarłego tragicznie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – pisze.

W uzasadnieniu projektu czytamy:
       „Nie trzeba uzasadniać, że Lech Kaczyński był wyjątkowym patriotą i mężem stanu. Sądzę, iż uhonorowanie Jego Osoby poprzez nazwanie jego imieniem nazwy ulicy byłoby zgodne z wolą mieszkańców nie tylko tej ulicy. Ulica Brzozowa z jednej strony znajduje się w centrum miasta, z drugiej strony jest ulicą krótką, o nie więcej niż 10 domach, co nie wpłynie istotnie na obowiązki mieszkańców w zakresie zmiany dokumentów tożsamości.
       Aktualna nazwa ulicy jest banalna, a poza tym nie rośnie przy niej ani jedna brzoza. Istnieją ulice, które honorują osoby o dużo mniejszym znaczeniu dla społeczeństwa niż Prezydent Lech Kaczyński. Istnieją ulice, których zmiana nazwy nie wywołuje sporów, z uwagi na to, że nazwy te nie dotyczą osób, z którymi mieszkańcy mogą być związani emocjonalnie (np. ulice Akacjowa, Bociania, Cicha, Gołębia). Do tego typu nazw należy nazwa „Brzozowa”.
       W największym stopniu regulacja wpłynie na mieszkańców ulicy, którzy powinni zmienić dokumenty tożsamości. Wpłynie ona także na przedsiębiorców, którzy będą musieli zmienić dane w ewidencji działalności gospodarczej (lub KRS), Urzędzie Skarbowym i Urzędzie Statystycznym, a także w niewielkim zakresie w ZUS.
       Zmiana może w pierwszym okresie wpłynąć na pozostałych mieszkańców, jednak ul. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z uwagi na osobę Patrona stosunkowo szybko stałaby się rozpoznawalna.
       Z finansowego punktu widzenia zmiana nazwy ulicy nie będzie istotna. To kwestia zmiany nazwy w zasobach geodezyjnych, ewidencji gruntów oraz koszt zmiany tablicy ulicy. Zgodnie z par 2 pkt. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z 30 listopada 2000 r. w sprawie opłaty za wydanie dowodu osobistego (Dz.U. z 2000 r. nr 105, poz. 1110 ze zm.) w związku z art. 36a ust. 3 ustawy z 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz.U. z 2006 r. nr 139, poz. 993 ze zm.), opłaty za wydanie dowodu osobistego od osób zobowiązanych do wymiany dowodu osobistego z powodu zmiany kodu pocztowego, administracyjnej zmiany nazwy miejscowości, nazwy ulicy, numeru domu lub numeru lokalu, się nie pobiera.
       Zmiana nazwy ulicy nie wpłynie na konieczność wymiany paszportów, gdyż w świetle art. 18 ust. 1 ustawy z 13 lipca 2006 r. o dokumentach paszportowych (Dz.U. z 2006 r. nr 143, poz. 1027) dokument paszportowy nie zawiera takich danych, jak adres właściciela. Wymianę praw jazdy i dowodów rejestracyjnych w przypadku zmiany nazwy ulicy reguluje ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.), a konkretnie obowiązujące od 3 stycznia 2008 r. - art. 79b (w odniesieniu do dowodów rejestracyjnych) oraz art. 98a (w odniesieniu do praw jazdy). Zgodnie z wymienionymi przepisami w sytuacji, gdy zmiana stanu faktycznego w zakresie adresu kierowcy wymagająca wydania nowego dowodu rejestracyjnego oraz prawa jazdy spowodowana została zmianami administracyjnymi, rada powiatu może, w drodze uchwały, zmniejszyć opłatę lub zwolnić od jej uiszczenia osoby obowiązane do ubiegania się o wydanie tego dokumentu. Dodatkowe koszty mogą wynikać m.in. z konieczności zrobienia zdjęć do dowodu osobistego, a dla firm wymiany pieczątek firmowych, banerów reklamowych, zmian w KRS itp.
       Regulacja nie wpłynie więc istotnie na budżet miasta.
       W sytuacji powszechnej akceptacji osoby Lecha Kaczyńskiego wystarczy konsultacja z radnymi, czyli wybranymi naszymi przedstawicielami.”
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kaczyńskiego TAK. .. .Kaczorowskiego TAKŻE, nie zapomnajmy o Prezydencie Niepodległej Rzeczypospolitej na Emigracji !!!
 • Bez przesady. Rozumiem intencje ale ile to będzie kosztować budżet miasta. Prezydent może zaproponować takie rozwiązanie ale na modrzewinie. Uważam, że PIS na tragedii chce zbić kapitał polityczny!!! WSTYD PANOWIE!!!
 • Paranoja. Tak jak papież nie był wszystkich polaków tak ten prezydent nie był ale za to wszyscy muszą mieszkać przy ulicach nazwanych ich imieniem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  freshmind(2010-04-13)
 • A KOśció obok tej ul; icy pod wezwaniem św. Lecha. Histeria i Paranoja. Czy On był Prezydentem wszystkich |Polaków?chyba nie
 • czy kroll jest głupi? Chyba tak
 • Panie dr Andrzeju M. Rozumiem, że jest Pan ekscentryczną i nietuzinkową postacią jak nieżyjący L. Kaczyński-Prezydent IV RP ale czy z tego powodu ma uledź zmianie nazwa ulicy na której Pan mieszka i prowadzi sklep z żoną? ojj nie ładnie, nie ładnie. Rozumiem wypowiedzi przedmówców o nadaniu nowej ulicy np na modrzewinie takiej nazwy-ale zmieniać ul gdzie jest około 50 firm i około 200 lokatorów nie zawsze majętnych i skorych do wymiany dokumentów-to juz przesada Zawsze był Pan szalony, a znam Pana dobrze jako student i nie tylko(jeszcze jak pan robił doktora przez blisko10 lat i z czasów PRL) więc wiem co piszę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rafał P(2010-04-13)
 • Pan Majewski chyba żarty sobie robi taką ulicę raczej nazwać inaczej się powinno. .. ulicą lumpenploretariaru np
 • a Czerniakowską możnaby nazwać J. Generalską na cześć tego od stanu wojennego. .. nawet wygląda jakby wojna dopiero co się skończyła
 • Ludzie opamientajcie się !Wyciszcie się! Nie TERAZ ! Powagi !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Żałobnik(2010-04-13)
 • Do pana Andrzeja Majewskiego - PYTANIE?!: Czy pan z własnej kieszeni pokryje koszty wymiany Dowodów Osobistych mieszkańców tej ulicy, jak i firm: wymiana pieczątek, reklamy z nowym adresem siedziby, itp. ?! Porada: Kup se pan grunt, zbuduj tam ulice i nazwij ją sobie jak pan chcesz!, a nie wrabiaj pan w koszty już i tak biednego społeczeństwa, do czego wskazany przez pana "dawca" nazwy ulicy w wielkiej części się przyczynił. "pan" piszę z małej litery, bo dość mam "Panów" co rozdają lub wymieniają nieswoje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Brzozowiak(2010-04-13)
 • szanowny panie majewski, a może jakąś mniejszą uliczkę np. niską, slepą albo gołębią ? bo według mnie jesli już to powinna to być jakaś bardziej reprezentacyjna ulica, a nie brzozowa, która nie ma dobrej opinii wsród elblążan.
 • Dobre z tą ulicą Niską, wreszcie ludzie wiedzieliby gdzie to jest :))))
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Brzozowiak(2010-04-13)
Reklama