UWAGA!

Urodzinowe zawody 13-latków

Elbląg, Urodzinowe zawody 13-latków
(fot. A)

Najczęściej przestępstwa popełniają 16-latkowie, głównie chłopcy, choć dziewczęta uaktywniają się w porównaniu z latami ubiegłymi. Do głosu dochodzą również 13-latkowie. - Hitem urodzinowym jest urządzanie zawodów, w których chodzi o to, kto więcej wyniesie ze sklepu i nie da się złapać - mówi podkomisarz Marek Cieślak, kierownik Policyjnej Izby Dziecka w Elblągu.

Dziś (29 września) w elbląskiej komendzie policji odbyła się konferencja (pierwsza z czterech) pt. „Ukierunkowanie i podejmowanie działań na rzecz przeciwdziałania przestępczości na terenie placówek oświatowych oraz zapobieganiu przemocy i agresji wśród młodzieży”. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele Urzędu Miejskiego, dyrektorzy elbląskich podstawówek, pedagodzy, przedstawiciele Kuratorium Oświaty oraz KARAN-u.
     - W pierwszym półroczu tego roku policjanci zatrzymali 157 nieletnich, którzy weszli w konflikt z prawem - mówił podkomisarz Marek Cieślak, kierownik Policyjnej Izby Dziecka. - Niektórzy nieletni zatrzymywani byli wielokrotnie, na przykład jeden 11-latek wpadał w ręce policjantów aż 26 razy. Tacy recydywiści „podbijają” statystyki, a rzeczywistość nie wygląda tak źle. Do przestępstw najczęściej popełnianych przez dzieci i młodzież należą kradzieże, uszkodzenia mienia, a także pijaństwo - kontynuował podkom. Cieślak. - Niestety, coraz częściej nieletni spożywają alkohol i to w takich ilościach, że nierzadko dochodzą do siebie w szpitalu. Najczęściej przestępstwa popełniają 16-17-latkowie, choć coraz więcej wśród nieletnich przestępców 13-latków. Hitem urodzinowym jest urządzanie zawodów, w których chodzi o to, kto więcej wyniesie ze sklepu i nie da się złapać.
     Uczestnicy konferencji podsumowali: wejście na drogę przestępczą nie ma na ogół charakteru przypadkowego, dlatego ważną sprawą jest zapobieganie demoralizacji dzieci i młodzieży poprzez podejmowanie działań w początkowej fazie powstania tego zjawiska, gdy pojawiają się pierwsze objawy agresji i przemocy - pierwsze niepowodzenia szkolne oraz widoczne trudności wychowawcze. Efektywność oddziaływania na rzecz dzieci i młodzieży zagrożonych demoralizacją i niedostosowaniem społecznym zależy od dostatecznie wczesnych i intensywnych oraz właściwie ukierunkowanych działań zapobiegawczych.
     - Sprostać temu zadaniu może jedynie spójny, zarówno w sensie organizacyjnym, jak i metodycznym, system zapobiegania - mówił mł. insp. Marek Osik, Komendant Miejski Policji w Elblągu. - Policjanci dokładają wszelkich starań, aby w naszym mieście żyło się spokojniej, a każdy uczeń idący do szkoły czuł się w niej bezpiecznie.
     Podczas dzisiejszego spotkania mówiono także o procedurach postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia demoralizacją dzieci i młodzieży, przestępczości narkotykowej oraz zagrożeniach, jakie niesie Internet. Psycholog policyjny analizował syndrom agresji w szkolnej fazie rozwoju młodego człowieka.
     Kolejne spotkania, w których wezmą udział m.in. dyrektorzy szkół gimnazjalnych z miasta i powiatu, odbywać się będą w elbląskiej komendzie przez kilka nadchodzących dni.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama