UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Urząd Celny w Elblągu czeka likwidacja?

 
Elbląg, Jakie będą losy Urzędu Celnego w Elblągu?
Jakie będą losy Urzędu Celnego w Elblągu? (fot. Michał Skroboszewski)
Reklama

Tak może się stać, jeśli wejdzie w życie nowa ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. Poselski projekt, który zakłada utworzenie w województwie tylko jednego Urzędu Celno-Skarbowego przyjął już sejm, a teraz jest on rozpatrywany przez senat. Prezydent Witold Wróblewski bije na alarm i pisze do wicepremiera z prośbą o interwencję.

- Elbląg miał nie stracić na reformie administracyjnej, a tak wiele instytucji zostało zlikwidowanych, spadł prestiż miasta i nadal trwa jego marginalizacja - mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski. - Nowa ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej może spowodować bowiem likwidację Urzędu Celnego w Elblągu. W województwie ma być tylko jedna jednostka tego typu - Urząd Celno-Skarbowy. W naszym przypadku taka jednostka zostanie utworzona w Olsztynie.
       Witold Wróblewski wskazuje w liście skierowanym do wicepremiera i Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego (do wiadomości także Marka Gróbarczyka, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej), że Urząd Celny w Elblągu jest ważną jednostką, bo obsługuje m.in. kolejowe przejście graniczne w Braniewie, drogowe w Gronowie, drogowe w Grzechotkach.
       - Jest już podpisana procedura przetargowa na przekop Mierzei Wiślanej, a ta inwestycja oznacza zwiększenie ruchu. Przyczyni się do zwiększenia przeładunków, a także do rozwoju turystyki wodnej krajowej i międzynarodowej - wylicza przyszłe zadania elbląskiego Urzędu Celnego prezydent Wróblewski. - W tym kontekście utrzymanie, a wręcz rozwój wyspecjalizowanych służb celnych jest konieczny. Na ukończeniu są wszelkie kwestie proceduralne, mające na celu uruchomienie w elbląskim porcie odpraw fitosanitarnych, które pozwolą na rozszerzenie importowanego asortymentu, co również będzie wiązało się ze zwiększeniem wielkości odpraw - kontynuuje. - Mam nadzieję, że wróci mały ruch graniczny, co również będzie skutkowało zwiększeniem pracy celników.
       Są i konsekwencje społeczne takiej decyzji. Obecnie Urząd Celny w Elblągu zatrudnia 300 pracowników, wyspecjalizowanych w procedurach celnych i podatkowych. - Nie można z tego zasobu zrezygnować i rozproszyć go, istnieje też obawa, że wielu funkcjonariuszy może stracić zatrudnienie - wskazuje prezydent Elbląga i bije na alarm.
       - Apeluję też do naszych parlamentarzystów, by powalczyć. By zmiany w ustawach następowały według merytoryki - kończy Witold Wróblewski.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • zmienią nazwę tylko tak jak było to z sądami
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 3
  liipa2(2016-10-26)
 • W takim razie niech będzie w Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 1
  erce(2016-10-26)
 • Elbląg umiera a Olsztyn wbija nam kolejny gwóźdź do trumny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  38 2
  (2016-10-26)
 • Niepotrzebna nikomu reforma p. Buzka załatwiła Elbląg jako miasto wojewódzkie !!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 2
  (2016-10-26)
 • To jest ta dobra zmiana, na obiecanki są potrzebne pieniądze, kosztem czegoś?????
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  16 11
  elblążanin48(2016-10-26)
 • Przeczytaj jeszcze raz, to nie Olsztyn jest winny. Opływowe w Sejmie, wpadły na ten pomysł...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 3
  Ejdj(2016-10-26)
 • @elblążanin48 - Dzięki Ci Głupi Narodzie!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 4
  (2016-10-26)
 • Macie pretensje że każda kolejna ekipa to rozrost administracji i oczywiście kosztów a jak wreszcie jest zmniejszenie urzędników to wielkie niezadowolenie. Czy wiecie że Polska czyli polski podatnik ma najdroższe państwo w Unii Europejskiej. Żaden Brytyjczyk, Niemiec, Francuz nie musi utrzymywać tylu urzędasów co Polak no i żeby mieć dach nad głową nie musi brać kredytu na 30 lat, może sobie za niewielką część swojej pensji wynająć mieszkanie od gminy w której przebywa. Czas skończyć z wyzyskiem ludu pracującego w Polsce przez polskich państwowych urzędników. SLD niestety w tej walce będzie po przeciwnej stronie barykady. Hero (Heronim Zabiełło)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  17 5
  (2016-10-26)
 • Proponuję jeszcze przenieść MOSiR do Olsztyna - nie może być tak, że każde miasto ma swój taki ośrodek, powinien być jeden wojewódzki WOSiR tylko w Olsztynie. Do tego zlikwidować urząd prezydenta i radnych. Nie może być tak, że każde miasto ma swojego prezydenta/burmistrza i radnych - musi być jeden prezydent wojewódzki i rada wojewódzka, oczywiście tylko w Olsztynie. Do tego zlikwidować baseny, boiska, place zabaw i szkoły - nie może być tak, że każde miasto ma obiekty sportowe, place zabaw i szkoły - muszą być tylko wojewódzkie i tylko w Olsztynie. Do tego szpitale - powinny być tylko szpitale wojewódzkie i tylko w Olsztynie, a zwłaszcza Wojewódzki Szpital Zespolony - co to robi w Elblągu?! Przecież jak sama nazwa wskazuje, powinien być Olsztynie!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25 3
  (2016-10-26)
 • Plakac urzedasy niedlugo prywaciarz czeka :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 4
  ZdzichuMarynarz(2016-10-26)
 • "wielu funkcjonariuszy może stracić zatrudnienie - wskazuje prezydent i bije na alarm" prezydent niech se bije na alarm, lud pracujący miast i wsi śpiewa pieśni dziękczynne !!!! Bogactwo narodu rodzi się z pracy rąk i pracy uczonych umysłów nie z administracji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 5
  (2016-10-26)
 • olsztyn ryje chcą w Elblągu wszystko zlikwidować. Macie wasze województwo bagienne gamonie Elbląscy. A tak zachwalacie olsztyn, warmię i mazury które olewamy totalnie. ELBLĄŻANIE PRAWDZIWI nie przyszywani.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 2
  (2016-10-26)
Reklama