
Wykonanie szkoleń dla urzędników w zakresie cyberbezpieczeństwa w ramach projektu „Cyfrowa Gmina” i szkoleń w ramach projektu „Cyfrowy Elbląg - rozbudowa systemu e-usług publicznych” - na te zadania przetargi ogłosiło niedawno miasto. Z czego będą szkolić się urzędnicy?
Szkolenie dla pracowników urzędu w zakresie cyberbezpieczeństwa ma poruszać następujące zagadnienia: formy zabezpieczania dostępu do komputera i smartfona; zabezpieczania wrażliwych danych takich jak hasła, loginy czy informacje firmowe; zabezpieczenie dokumentów elektronicznych i formy uwierzytelniania (omówienie rodzajów sposobów wykorzystania: kwalifikowanego podpisu elektronicznego, podpisu osobistego – e-dowód; profilu zaufanego; pieczęć kwalifikowana); ochrony konta mailowego, kontaktów, wiadomości i SMS-ów; identyfikowania prób wyłudzania danych i bezpiecznego robienia zakupów w internecie; korzystania z przeglądarki, internetu i aplikacji w smartfonie bez obaw o swoje dane; praktycznego wykorzystywania narzędzi takich jak menedżer haseł czy VPN; omówienie socjotechnik, m.in.: phishing – e-mail, SMS phishing, phishing głosowy, opierania się popularnym socjotechnikom (kradzież na wnuczka, wyłudzenie kodu BLIK, fałszywe SMS-y lub maile).
Z odpowiedzi na pytania od firm zainteresowanych przetargiem dowiadujemy się też, że liczba szkoleń, które ma przeprowadzić wykonawca, nie jest określona. Nie ma też sprecyzowanej liczby osób w grupie szkoleniowej, ale w okresie trwania umowy ma zostać przeszkolonych łącznie 461 osób. W programie szkolenia znajdują się m. in. zapisy o tym, że ma mieć ono formę online, uczestnicy będą mogli pobrać i zachować na komputerach materiały ze szkolenia oraz że powinno ono trwać minimum 4 godziny lekcyjne. "Szkolenia w formie wideokonferencji odbywać się będą w godzinach pracy zamawiającego tj. poniedziałek, środa, czwartek w godz. 7:30 – 15:30; wtorek 7:30-16:30; piątek 7:30-14:30. Szkolenia nie powinny zaczynać się przed godz. 8:00”. Uczestnicy po zakończeniu szkoleń mają otrzymać certyfikaty. Jak czytamy w dokumentacji, projekt sfinansowała UE w reakcji na pandemię koronawirusa.
Szkolenia w ramach projektu „Cyfrowy Elbląg - rozbudowa systemu e-usług publicznych”, również sfinansowane dzięki środkom unijnym, mają obejmować minimum 8 godz. lekcyjnych. Przeszkolonych zostanie 12 pracowników zamawiającego pracujących w Departamencie Innowacji i Informatyki. Wykonawca zrealizuje 14 szkoleń tematycznych w zakresie: bezpieczeństwo aplikacji webowych; architektura rozwiązań macierzowych; przetwarzanie XML i usług webservice; wydajność bazy Oracle; bezpieczeństwo Active Directory; administracja i bezpieczeństwo systemów VM; kompleksowe bezpieczeństwo sieci komputerowej powiązane z UTM; ochrona antywirusowa, instalacja i zarządzanie zwirtualizowanymi maszynami; bezpieczeństwo Windows; bezpieczeństwo Windows Server; zarządzanie Active Directory, tworzenie i zarządzanie serwisami WWW, instalacja, konfiguracja i administrowanie serwerami RHS.
Termin składania ofert w obu przetargach upływa 3 kwietnia. Na realizację zamówienia wykonawca będzie miał 60 dni. Kryteria oceny ofert oprócz kwestii finansowej to "organizacja, kwalifikacje zawodowe i doświadczenie osób wyznaczonych do realizacji zamówienia".