UWAGA!

W kawiarence o Kanale

 Elbląg, W kawiarence o Kanale
(fot. nadesłane)

Kanał nasz i wasz, czyli rzecz o największej, sztucznej drodze wodnej między Elblągiem i Ostródą. W najbliższy wtorek, 15 stycznia, Elbląski Oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego i Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu zapraszają na pierwsze w nowym roku spotkanie w Kawiarence Historycznej Clio. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.30 w Domu Rektora.

Naszymi gośćmi będą Panowie Ryszard Kowalski i Cezary Wawrzyński, autorzy dwóch opracowań: „150 lat Kanału Ostróda-Elbląg. 1860-2010” i „100 lat żeglugi pasażerskiej Ostróda-Iława-Elbląg. 1912-2012” oraz Waldemar Danielewicz, współpracujący przy ostatnim wydawnictwie. Rzecz zatem będzie dotyczyć jednej z największych atrakcji historyczno- turystycznych naszego regionu, a mianowicie Kanału między Ostródą i Elblągiem. Celowo unikam określenia przymiotnikowego, gdyż jak wiadomo od lat toczą się spory o poprawną, polską nazwę Kanału. Jak sądzimy, spotkanie w Muzeum także w tej kwestii przyniesie wiele interesujących wiadomości. Autorzy opowiedzą o dziejach powstania Kanału, jego budowniczym Georgu Jacobie Steenke, żegludze towarowej i pasażerskiej na przestrzeni ponad 150 lat funkcjonowania tego niezmiernie interesującego zabytku inżynierii wodnej. Temat Kanału wydaje się być niezmiernie interesujący w przededniu rozpoczęcia zakrojonych na szeroką skalę prac renowacyjnych.
      
Wiesława Rynkiewicz-Domino, MAH
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Pytanie. Kto aktualnie jest administratorem i właścicielem tego cudu techniki (ostatnimi laty administrowaniem zajmowała się jakaś firma z Gdańska-nazwy niestety nie pamiętam). Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heronim Zabiełlo(2013-01-11)
 • jakie spory? jedyną uprawnioną nazwą geograficzną jest KANAŁ ELBLĄSKI! W rzeczywistości łączy on Elbląg z Iławą. Tylko hucpa urządzana przez ignorantów z Ostródy wciska nam nazwą ostródzko-elbląski, bo rzekomo zaczyna się on w ostrodzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  casson(2013-01-11)
 • Arogancją jest organizowanie spotkania w Elblągu i unikanie nazwy "Kanał Elbląski".
 • no właśnie - tylko to potraficie elblążanie - wrzeszczeć że kanał jest "elbląski". Moim zdaniem jeżeli administratorem jest firma z Gdańska a regularną żeglugę utrzymuje firma z Ostródy słowo Elbląg wogóle nie powinno występować w nazwie tych połączonych pochylniami jeziorek, rzeczek i rowów. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heronim Zabiełło(2013-01-11)
 • Matoły z Ostródy nawet nie wiedzą jaka jest szerokość wózków na pochylniach. Zbudowali specjalnie statek do rejsów po Kanale Elbląskim, który nie na nich nie mieści!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elcondor(2013-01-11)
 • Pani Rymkiewicz, tu nie chodzi o jakieś "przymiotniki", lecz o nazwę geograficzną. Oberländische Kanal został po II wojnie nazwany Kanałem Elbląskim. Może ci "naukowcy' tego nie wiedzą?
 • Wowka Uwaga! Materiał nadający się na niejeden artykuł! Na sprzedaż za 2,5 mln zł jest budynek leśniczówki (do 1997) a wcześniej przed wojna budynek z pawilonem restauracyjnym. Dziwne koleje losy były tej nieruchomości po 1998roku.....
 • Na zdjęciu - stateczek motorowy "Hertha" na pochylni w Kątach. W notatce nie ma ani słowa o tym, że dobrze zna Kanał Elbląski, a nawet napisał o nim ciekawą książkę - dr Stanisław Januszewski z centrum techniki wodnej we Wrocławiu. Rzeczywiście - u nas Kanał Elblaski jest mało znany. Świadczy o tym zamieszanie w Ostródzie, gdzie zwolniono burmistrza, który zbudował statek za szeroki na wózek - platformę. A Kąty były małym centrum dla turystów "kanałowych". Był tu dwór i tam majątek ziemski, którym zarządzała Anni hr. Dohna-Canthen (zastrzelona przez sowieckich żołdaków w styczniu 1945 r. ) a przy pochylni była wyciągarka dla statków. Do dzisiaj zachowała się "mała Niagara", był lokal-gospoda E. Riemke (na pagórku przy pochylni - spalona w 1945), gdzie gościnny gospodarz przygrywał niekiedy gościom na akordeonie. Nawet zimą przyjeżdżano tu saniami i odwiedzano gospodę Riemke, gdzie serwowano "wzmocnioną herbatkę".
 • Jest od zawsze Kanał Elbląski. Nie mylić z Żeglugą Ostródzko - Elbląska.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ajasadze(2013-01-11)
 • W nawiązaniu do pytań dotyczących spraw administrowania Kanałem chciałem wyjaśnić, że znajduje się on w gestii Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Zarząd nadzoruje odbywający, tak potrzebny, proces rewitalizacji Kanału. Oznacza to jednocześnie zamknięcie głównego szlaku do 2014 roku. Niestety, w sposób ratalny w odniesieniu do pochylni inaczej nie można tego przeprowadzić. Na okres ten dwa statki żeglugi ostródzko-elbląskiej będą pływały po "naszych" szlakach. Rewitalizacja nie obejmuje również jez. Drużno(Kanał zaczyna sie bowiem po "tamtej"stronie). Uzyskałem odpowiedź przedstawicieli Zarządu o możliwości podjęcia sprawy rewitalizacji jez. Drużno po 2014 roku. Jeżeli ktoś z Szanownych Internautów zinteresowany jest uzyskaniem ( bezpłatnym oczywiście) obu albumów, informuję, iż posiadam kilka kompletów. Podaję telefon: 602625401.Pozdrawiam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ryszard Klim(2013-01-11)
 • do pana Ryszarda: dziękuję za odpowiedź, odpowiedź która niestety rodzi kolejne pytania - dlaczego administratorem jest Zarząd z Gdańska a nie Zarząd z Elbląga który chyba jeszcze urzęduje w Elblągu przy ul. Junaków ? No i dlaczego nikt nie upomina się że Gdańsk zabiera nam miejsca pracy ? Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heronim Zabiełło(2013-01-11)
 • bo na dzień dzisiejszy to Kanał Oberlandzki ma tyle wspólnego z Elblągiem co mój pies z wieżą Kościoła Mariackiego w Krakowie - jak trąbią hejnał to czasami szczeka. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heronim Zabiełło(2013-01-11)
Reklama