UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W obronie pacjentów

 
Elbląg, W obronie pacjentów
fot. AD

Rzecznik Praw Pacjenta zajął stanowisko w związku z planowanym na 1 lipca rozpoczęciem protestu przez lekarski samorząd zawodowy oraz lekarskie organizacje związkowe. Protest ma polegać na wystawianiu przez lekarzy pełnopłatnych recept w sytuacji, kiedy pacjentom przysługują recepty na leki refundowane, co według rzecznika jest niedopuszczalne.

Stanowisko rzecznika praw pacjentów w sprawie planowanego od 1 lipca protestu środowiska lekarskiego zostało przedstawione w komunikacie skierowanym do świadczeniobiorców, gdzie przypomina się, że każdy ubezpieczony pacjent korzystający ze świadczeń zdrowotnych w placówce medycznej posiadającej kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia na udzielanie refundowanych świadczeń zdrowotnych, ma prawo do otrzymania recepty z przysługującą mu w danym przypadku zniżką, a obowiązkiem lekarza jest taką receptę wypisać. Każde inne zachowanie lekarza będzie podstawą do podejmowania przez rzecznika praw pacjenta konkretnych działań w ramach przysługujących kompetencji ustawowych. Aby mogły one zostać podjęte, rzecznik apeluje, aby każdy pacjent, który znajdzie się w sytuacji wyżej opisanej jak najszybciej zgłosił się do dyrektora danej placówki medycznej o wystawienie recepty z należną refundacją,a jeśli  okaże się to nieskuteczne - niezwłocznie skontaktował się z biurem rzecznika praw pacjenta za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii 800-190-590 czynnej od poniedziałku do piatku w godz. 9 - 21.
      
       Instrukcja dla pacjentów
      
Rzecznik praw pacjenta prosi, aby pacjenci zarówno w zgłoszeniach telefonicznych, jak i pisemnych przekazywali niezbędne dane tzn.: swoje imię i nazwisko, adres, nr tel. kontaktowy, adres placówki, w której została wystawiona recepta, datę zdarzenia, nazwę leku, adres apteki jeśli recepta została już zrealizowana. Jeśli jednak pacjent będzie chciał zachować anonimowość, zostanie to uszanowane i nie wykluczy podejmowania działań przez rzecznika. Szczegółowa instrukcja dla pacjenta znajduje się tutaj http://www.bpp.gov.pl/index.php?id=recepty.
       Jeśli pacjent chce być stroną postępowania prowadzonego przez rzecznika tj. czynnie w nim uczestniczyć, powinien również przesłać do biura podpisany wniosek w formie pisemnej (pocztą/faksem/elektronicznie - ePUAP).
      
       Co może Rzecznik Praw Pacjenta
       Jak poinformowała rzecznik praw pacjenta Krystyna Kozłowska, w zależności od uzyskanych informacji, będzie ona wszczynała postępowania wyjaśniające w sprawach indywidualnych na wniosek strony lub z urzędu. W przypadku kiedy sygnały od pacjentów będą dotyczyły jednego świadczeniodawcy, rzecznik może wydać postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów. Jeżeli świadczeniodawcy nie przekażą w określonym terminie informacji, o które wnioskuje rzecznik, na świadczeniodawcę może zostać nałożona kara pieniężna do 50 tysięcy zł. Jeśli świadczeniodawca nie odstąpi od bezprawnych praktyk, pomimo wydania przez rzecznika decyzji o uznaniu działań za naruszające zbiorowe prawa pacjentów, może on nałożyć na świadczeniodawcę karę pieniężną do wysokości 500 tys. zł. Natomiast w przypadku podejrzenie popełnienia przez świadczeniodawcę przestępstwa, rzecznik może zgłosić ten fakt do właściwej jednostki prokuratury. Informacje o wystąpieniach do świadczeniodawców, jak i prokuratury na bieżąco będą przekazywane Narodowemu Funduszowi Zdrowia.
      
       Niezależnie od postępowania rzecznika, pacjent może również samodzielnie skontaktować się z Wydziałem Spraw Świadczeniobiorców właściwego wojewódzkiego oddziału NFZ. Lekarz, który odmówił wystawienia recepty na lek refundowany pacjentowi ubezpieczonemu, narusza postanowienie kontraktu zawartego z NFZ, za co przewidziane są sankcje, m. in. kara finansowa do dwóch procent wartości kontraktu.
       Wybór podjętych działań zależy więc od pacjentów. Trzeba mieć jednak nadzieję, że lekarze szybko dojdą do porozumienia z Ministerstwem Zdrowia i NFZ, gdyż jest to w interesie wszystkich zainteresowanych stron.
      
       źródło: RPP
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • czyli trzeba będzie donosić? J.
 • najważniejsze by zarobić, kto by tam przejmował się jakąś śmieszną przysięgą o śmiesznej etyce jakimś dziwnym Hipokratesie. .. i innymi zupełnie niepotrzebnymi banałami. Kasa to podstawa, a pacjent i tak przylezie jak będzie chory. .. chce żyć? Niech płaci.
 • kary się posypią i budżet się wzmocni :-)
 • Ci "biedni" lekarze ze swoimi prywatnymi gabinetami lekarskimi w swych willach. Normalnie żal mi ich.
 • Każdyt może wybrac taki zawód jaki mu pasuje i pobudowac willę.
 • racja i każdy może być lekarzem
 • po co? przecież można tak słodko narzekać :)
 • Skoro lekarze nie chcą płacić za leki dla chorych z własnej kasy, jest darmowa alternatywa- doktor GOOGLE.
 • Osoba która wyżej powołuje sie na HIPOKRATESA, wpierwej niech ją przeczyta-dokładnie!! nie jest długa, ani niejasna. Nikt ci nie każe chodzić do lekarza, -daj ci PANIE BOŻE zdrowie.
 • Lekarze protestują jeśli chodzi o NFZ. Nie chcą sprawdzać czy jesteśmy uprawnieni do bezpłatnego leczenia i recept. Strasznie im to przeszkadza. Ale spróbujcie nie mieć kasy jak pójdziecie do gabinetu PRYWATNEGO po ich godzinach pracy " państowej ". Będą was leczyć ???
 • Co za durny argument powyżej. Spróbuj iść gamoniu do jakiegokolwiek usługodawcy poza godzinami jego pracy. Zobaczymy czy Cię obsłuży za darmo. Ba! Nawet w godzinach pracy tego nie zrobi. Chcieliście kapitalizmu to macie. Lekarz jest takim samym usługodawcą jak kowal czy szewc, a zdrowie ma swoją cenę. A najzabawniejsze jest to, że jak by gamoń powyżej miał zepsute auto, to by wybulił i 1000zł za naprawę, no bo jeździć musi. Ale jak za własne zdrowie ma wydać stówkę, to już boli. .. żenada.
 • Odbierać licencję lekarską i po sprawie
Reklama