UWAGA!

W poszukiwaniu pavimentum

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zaakceptował w poniedziałek (20 lipca) projekt umowy określającej zasady współpracy z firmą Arche-Adam w związku z badaniem archeologicznym we Fromborku w celu poszukiwania tzw. pavimentum Mikołaja Kopernika.

- O potrzebie przeprowadzenia badań archeologicznych przesądziły podjęte w styczniu 2009 roku badania georadarowe, wykonane przez pracownika naukowego Polskiej Akademii Nauk w Toruniu, dr Piotra Lamparskiego, na obszarze 43 m x 95 m w części ogrodowej Kanonii Świętego Stanisława we Fromborku – przypomina Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
       Uzyskane wówczas wyniki świadczą o tym, że w obrębie wyznaczonej do badania działki znajdują się obiekty zbudowane ręką człowieka. Wśród nich są dwa, które ze względu na położenie, rozmiary oraz charakterystykę, budzą przypuszczenia, że są częścią podestu obserwacyjnego wielkiego astronoma. Badania georadarowe pokazały też, że mimo niesprzyjającej pogody, w jakiej ich dokonano, obraz osadu w zamierzonej głębokości badania jest na tyle czytelny, że jego interpretacja wydaje się nie budzić wątpliwości.
       - Argumentem na przeprowadzenie badań archeologicznych jest obok walorów promocyjnych regionu, również próba ostatecznego rozstrzygnięcia dotychczasowych dyskusji naukowych o tym, czy podest badawczy Kopernika zachował się do obecnych czasów, czy też uległ zniszczeniu i w jakim stopniu – mówi Marszałek Jacek Protas.
       Badania archeologiczne przeprowadzi najpóźniej do końca sierpnia 2009 roku Adam Mackiewicz reprezentujący firmę Archeo-Adam ze Stawigudy. Firma została pod koniec czerwca 2009 roku wybrana ze zgłoszonych na zapytanie ofertowe 3 podmiotów. Koszt badań w wysokości 54 tys. złotych pokryje budżet Departamentu Współpracy Międzynarodowej i Promocji Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.
       Aby badania archeologiczne mogły zostać przeprowadzone, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Warmińska Kapituła Katedralna we Fromborku podpisały 2 lipca 2009 roku porozumienie ws. współorganizacji badań. W myśl porozumienia Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego zobowiązuje się do zabezpieczenia i oznakowania terenu, informowania w ramach potrzeb o stanie prowadzonych badań oraz przywrócenia terenu badań do możliwie pierwotnego stanu, o ile wynik badań nie przesądzi o innej formie zagospodarowania terenu. Strona kościelna zobowiązała się natomiast do przygotowania terenu pod badania np. demontaż ogrodzenia, przesadzenie krzewów itp.
       Zgodę na badania wydał Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
      
       Pavimentum jest podestem badawczym - rodzajem bloku murowanego o przypuszczalnych wymiarach 2x4 metry, na którym astronom rozstawiał swoje przyrządy do badania nieba.
       W płycie mogła znajdować się metalowa prowadnica, co umożliwiało szybki montaż i demontaż przyrządów nawet w nocy.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Gdyby Kopernik wiedział jakim zadupiem stanie sie to miasto to w życiu by tam nie osiadł i nie prowdził badań. Pozdrawiamy po raz kolejny namolnych dresiarzy z miejskich parkingów, milicje miejską, żuli spod stonki i centrum kulturalno-gastronomiczna nad śmierdzącym kanałem.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    socjalista(2009-07-21)
Reklama