UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

W przyszłym roku Elbląg będzie musiał zacisnąć pasa

 
Elbląg, O trudnej sytuacji budżetu miasta mówili (od lewej): Marek Burkhardt, Antoni Czyżyk i Michał Missan
O trudnej sytuacji budżetu miasta mówili (od lewej): Marek Burkhardt, Antoni Czyżyk i Michał Missan (fot. Anna Dembińska)
Reklama

Koalicja rządząca Elblągiem przygotowuje grunt pod niepopularne decyzje, jakie mogą dotknąć mieszkańców w przyszłym roku. Samorządy muszą szukać dodatkowych pieniędzy, by przeciwdziałać skutkom polityki rządu, który zmniejszył podatki, wprowadził podwyżki dla nauczycieli, a ciężar tych zmian przerzucił właśnie na gminy. W Elblągu już w tym roku przychody w budżecie mają się zmniejszyć o 15 milionów, w przyszłym – aż o 40 milionów. Jak pokryć niedobory? Niewykluczone są podwyżki lokalnych opłat i podatków. Na pierwszy ogień mogą pójść opłaty za wywóz odpadów.

We wtorek przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk wraz z szefami klubów koalicyjnych: Markiem Burkhardtem (KWW Witolda Wróblewskiego) i Michałem Missanem (Koalicja Obywatelska) zwołał konferencję prasową, by przybliżyć sytuację, w jakiej znalazł się Elbląg i inne samorządy w Polsce.

- Wszystkie samorządy podnoszą problem z tworzeniem zrównoważonych budżetów na przyszły rok. Zmniejszenie podatków PIT i CIT, podniesienie kwoty wolnej od podatku sprawiło, że już w tym roku straciliśmy po stronie przychodów 15 mln złotych, a w przyszłym roku prognozy mówią o 40 mln zł. Od stycznia wchodzą przecież nowe regulacje – m.in. podwyżki opłat za składowanie odpadów, wzrost cen energii. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni tą sytuacją, kibicujemy panu prezydentowi i pani skarbnik, by 15 listopada złożyli zrównoważony budżet, w którym znajdą się też wolne środki, jakie możemy przeznaczyć na inwestycje. Obawiam się, że możemy mieć z tym problem – mówił Antoni Czyżyk podczas konferencji prasowej.

- Tylko obniżenie podatków spowoduje 7-miliardową stratę dla samorządów w skali kraju. A decyzji było więcej – podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli, dwudziestokrotny wzrost w latach 2017-2020 opłat za odprowadzanie wód opadowych, dziesięciokrotny wzrost opłat za składowanie odpadów w latach 2017-2020 – wyliczał Michał Missan, szef klubu KO, przywołując raport Związku Miast Polskich na ten temat. - Rząd obarcza samorządy kosztami tych zmian. My ich nie oceniamy, ale chcemy, by rząd nam to zrekompensował, bo to wynika wprost z przepisów konstytucji. Bez tego trudno będzie budżety samorządów zrównoważyć.

- To bolączka nie tylko elbląskiego samorządu,ale całego kraju. Na przykład w Warszawie utrata w przychodach ma wynieść w przyszłym roku 810 mln złotych, dla Gdańska to ponad 123 mln złotych, dla Bydgoszczy – 68 mln zł, a dla Elbląga – około 40 mln złotych. Jako miasto musimy zabezpieczyć skutki podwyżek wynagrodzeń, które wyniosą 32 mln złotych. O nie chodzi tylko o pensje nauczycieli, ale także o skutki podwyższenia najniższego wynagrodzenia. Tymczasem na przyszły rok mamy dostać subwencję oświatową tylko o 10 mln złotych większą i to na wszystkie zadania oświatowe. Koszty są dużo większe. Mamy świadomość, że to wszystko spowoduje, że przyszłoroczny budżet będzie bardzo trudny – dodawał Marek Burkhardt, przewodniczący klubu KWW Witolda Wróblewskiego.

We wrześniu Rada Miejska wystąpiła z apelem do rządu o rekompensaty dla samorządu z tytułu zmniejszenia przychodów. Do dzisiaj nie otrzymała odpowiedzi. Wtorkowa konferencja została zwołana na trzy dni przed terminem, w jakim prezydent jest zobowiązany przesłać do Rady Miejskiej projekt budżetu na kolejny rok. Jej przebieg naszym zdaniem wskazuje na to, że liderzy klubów koalicyjnych przygotowują grunt pod niepopularne decyzje, jakie wkrótce mogą czekać mieszkańców. Na przykład związane z podwyżkami opłat i podatków lokalnych. Zapytaliśmy Antoniego Czyżyka wprost, czy na pierwszy ogień pójdą decyzje w sprawie podwyżek opłat za wywóz odpadów?

- Uczestniczymy w różnych rozmowach i propozycjach zbilansowania budżetu. W ubiegłym roku propozycja podwyżek opłat za wywóz odpadów wynosiła początkowo 50 procent, skończyło się na 30 procentach. Jutro mamy jeszcze spotkanie z prezydentem, by rozmawiać na ten temat. Niektóre ruchy są jednak nieodzowne. System gospodarki odpadami musi się samofinansować, bo taki jest obowiązek ustawowy, a same tylko opłaty za składowanie, niezależne od Rady Miejskiej, wzrosną o 60 procent. Negocjujemy tę sprawę z prezydentem – odpowiedział Antoni Czyżyk.

 

 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Zaraz, zaraz Wróblewski OBIECYWAŁ że wyśmienicie sobie radzi z pozyskiwaniem pieniędzy z funduszy UE i wybór jego na prezydenta miasta jest gwarantem świetlanej przyszłości Elbląga i jego mieszkańców a tu txty o zaciskaniu pasa ??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  84 30
  (2019-11-12)
 • Nie dziwota.Prezes i Naczelnik państwa osobiście poinformował że zbliża się kryzys i spowolnienie gospodarki.Witajcie w świecie PiSu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  68 62
  (2019-11-12)
 • Środki z UE nie idą na przerzucone na barki gmin zobowiązania rządu. Socjalizm szybko zjada środki które pobiera od tych co pracują. I emerytury za chwile zostaną zrewaloryzowane w dół - bo nie da się wiecznie rozdawać czegoś czego nie ma.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  38 19
  (2019-11-12)
 • To niech radni, dyrektorzy zacisnal sobie pasa i od razu pusta kasa się napełni, a widocznie przestają radzic sobie na stanowiskach siedzac od 40 lat bo nie nadaxają za rozwojem i zatrzymali sie w metodach z lat 80/90
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  70 13
  (2019-11-12)
 • Elbląg to taka Rumunia Caucescu, wszyscy już poszli dawno do przodu, całe tzw demoludy, a tu postała ekipa nieudacznikow co nic nie mogą,chcą wybudować drewniany mostek za 700 tys zł w Bażantari ale nie mają kasy na ten wybitny projekt inżynieryjny, co za dramaty tu się odbywają :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  87 6
  Gregryj(2019-11-12)
 • Na cos lub na kogoś muszą zwalić winę za brak profesjonalnej kadry, nieudacznictwo i brak pomyslu na miasto! Bo przeciez tak chwalili jak to zmniejsza sie dlug zaciągnięty za ich czasow!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  68 9
  (2019-11-12)
 • Radni są zaradni a ich majątki to dziesiątki i setki tysięcy złotych.Majątki radnych sa jawne i wiemy kto i ile posiada więc o zaciskania pasa i z lewa i prawa mowy być nie może...a Kowalski jak zwykle zapłaci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  35 6
  (2019-11-12)
 • Te same gęby rok w rok.Dekada w dekadę .Tacy nam będą znowu podwyżki narzucać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  79 5
  (2019-11-12)
 • Czy ci na focie to mgr ekonomii, zarządzania, menadżerowie firm? Czy to wilki finansjery? Chyba jednak branza artystyczno- medyczno- uslugowa więc nie dziwne ze miasto ledwo zipie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  58 3
  (2019-11-12)
 • No to teraz do dziela lewico i PiS plujcie na siebie jadem, a ja będę śmiał się z waszej nienawiści. Kto komu teraz udowodni swoją rację? Nie macie za grosz honoru. Ani jedni ani drudzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 9
  (2019-11-12)
 • czemuż płaczesz, steremu Wróblowi mówi Czyży stary, masz teraz więcej słupników niż słoninowiec co nosi okulary, tyś głupi przeto Ci wybaczę, mam gołą d... , bez kasy jest miasto i dlatego płaczę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  50 4
  łol strit zurnal(2019-11-12)
 • Znowu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 0
  bambo(2019-11-12)
Reklama