UWAGA!

W szpitalu na świat mają przyjść... nowe inwestycje

 
Elbląg, Największą inwestycją w ostatnich latach w szpitalu wojewódzkim była budowa nowego bloku operacyjnego, który oddano do użytku w 2013 roku
Największą inwestycją w ostatnich latach w szpitalu wojewódzkim była budowa nowego bloku operacyjnego, który oddano do użytku w 2013 roku (fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

58,6 mln zł do 2020 roku chce wydać na inwestycje Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu. Pieniądze mają być przeznaczone m.in. na modernizację traktu porodowego i oddziału ginekologiczno-położniczego. Wszystko po to, żeby dostosować placówkę do wymagań Ministerstwa Zdrowia i podnieść komfort pacjentów.

Dzisiaj szpital wojewódzki nie ma tak dużych pieniędzy, dlatego prawie 41 spośród 58 milionów złotych chce pozyskać z funduszy unijnych. Suma wydaje się duża, ale trzeba pamiętać, że połowa środków przeznaczonych na ochronę zdrowia w województwie warmińsko-mazurskim jest zarezerwowana dla Elbląga w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W tak zwanym ZIT bis Elbląg przeznaczono na ten cel prawie 11 mln euro.
       Wojewódzki Szpital Zespolony chce m.in. zmodernizować trakt porodowy i oddział ginekologiczno-położniczy. Inwestycja ma kosztować 14 mln zł, z czego 11,8 mln zł szpital chce pozyskać z funduszy unijnych. - W 2015 roku w naszym szpitalu przyszło na świat ponad 1300 noworodków, w tym roku zapowiada się około 1400 – podpiera się liczbami Elżbieta Gelert, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu.
       Szpital chce także otworzyć pracownię cytostatyków, czyli leków na nowotwory (milion zł ze środków własnych), centralną rejestrację do poradni (200 tys. zł ze środków własnych), zmodernizować salę udarową na oddziale neurologicznym (1,5 mln zł ze środków własnych) i oddział dziennej chemioterapii (1,5 mln zł ze środków własnych).
       Najwięcej pieniędzy pochłoną wydatki niemedyczne. 20 mln zł ma kosztować kompleksowa informatyzacja szpitala, która musi być przeprowadzona do końca 2017 r., bo tak nakazują przepisy. W tym przypadku władze szpitala liczą na 17 mln zł unijnego dofinansowania, jego wysokość wzbudza jednak wątpliwości. - Niestety nie wiemy, czy będziemy mogli aplikować akurat o 17 mln zł. Przy tak dużym szpitalu, przy tylu stanowiskach pracy (szpital wojewódzki zatrudnia 1500 osób – przyp. SM) te nakłady są tak duże – mówi Elżbieta Gelert.
       Pozostałe inwestycje planowane przez władze szpitala to modernizacja sieci techniczno-energetycznej (m.in. termoizolacja pomieszczeń socjalnych, modernizacja węzłów cieplnych, wymiana rur ciepłowniczych), co ma kosztować 10 mln zł (w tym 8,5 mln z unijnego dofinansowania), a także kolejne prace dostosowujące budynki szpitala do wymogów przeciwpożarowych. - To są nasze plany na lata. W planach na 2017 rok mamy utworzenie sali udarowej, oddziału dziennej chemii, pracownię cytostatyków, modernizację przeciwpożarową oraz centralnej rejestracji do poradni - informuje dyrektor szpitala.
       - Myślę, że te plany są do zrealizowania w 100 procentach. Tu nie chodzi o czcze obietnice, tylko o potrzeby. Plany szpitala nie są na wyrost – zapewnia Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
       Największą konkurencją dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w walce o unijne pieniądze będzie... połączony Szpital Miejski im. św. Jana Pawła II, który również ma swoje plany inwestycyjne. Tymczasem środków ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych nie wystarczy dla obu placówek. O tym, jak ten tort zostanie podzielony, zdecydują wyniki konkursów. Pierwsze z nich mają być ogłoszone jeszcze w tym roku.
      
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • cały czas w kolo słyszy ze wszytko sie robi dla pacientow lepszy konfort itda zeczywistosc mówi mi wszytko w droga strone
 • wie ktoś może co oznacza "kompleksowa informatyzacja szpitala" w kraju w którym ciągle nie ma kompleksowej informacji o stanie zdrowia ani dotychczasowym leczeniu pacjenta dostępnej w lekarskich komputerach. Informacje zgromadzone w systemie ZIP obejmują jedynie informacje kosztowe i np. wynik prześwietlenia płuc trzeba specjaliście dostarczyć na płytce CD. Hero (Heronim Zabiełło)
 • a kiedy nastąpi zmiana dyrektora szpitala? jak się przegląda komentarze to większość pacjentów narzeka na jakość usług, ale dyrekcja twierdzi że wszystko ok :)
 • Ginekologiczny i położniczy szkoda tylko ze pacjentki traktuje sie jak święte krowy ktore o niczym pojecia nie maja a gdzie mowa o ludzkim podejściu człowieka do człowieka i o godnym traktowaniu wiadomo ze niektórzy lekarze położne i pielęgniarki to do pracy przychodzą za karę ale jak ktos nie lubi swojej pracy czy ma dosyc pacjentów dzieki którym pracujecie proponuje zmienic prace nikt nikogo łańcuchem do kaloryfera nie przykul
 • @Llllll - Święte krowy to się dobrze traktuje, a tam to raczej kobiety ma się za nic, Za coś nie potrzebnego.
 • Ta jasne , akurat bo uwieże ze pacjęci ich obchodzą...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  lutek64(2016-11-07)
 • Nie chce mi się komentować matołów
 • W końcu dzięki naszy parlamentarzystom z PiS nareszcie zapadają jedynie dobre zapowiedzi zmian w ochronie zdrowia. To ich ciężka i sumienna ptaca dla dobra tak ubogiego miastavemerytów i rencistów.
 • gościu masz rację, chociaż na oddziale są wyjątki z personelu, ale powinien być dobry sprzęt usg a tak trzeba szybko chodzić do prywatnych gabinetów bo w szpitalu jest porażka!
 • w tym szpitalu panuje burdle, rok temu na ginekologii lezała moja mama gdy zapytała się komisji lekarzy na obchodzie co w koncu miała wyciete to nikt nie potrafił jej odpowiedziec na pytanie. jedna lekarzyna cos odpyskowała że po co te pytania miała pani wyciete to co było ustalone. gdy mama sie zapytała no wiec co ? to nikt nie potrafił jej odpowiedziec. a gelertowa to chyba tam jest do krzesla przyklejona sluzem z p##$i#sdy. dyrektor szpitala wymaga szybkiej zmiany, dobrej zmiany!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  pcjentka(2016-11-08)
 • Obsluga pacjenta w poradnii okulistycznej i na oddziale okulist. to wielki chaos i porazka! jestes nikim odsylanym z kata w kat wokol pyskatego personelu. .. ale na haslo ze jestes z pryw gabinetu ordynatora, masz szybkie zarejstrowanie poza panstwowa kolejka i z usmiechem!!! Mozna to nazwac krotko "mafia pana ordynatora. .. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  BarbaraKrajnik(2016-11-08)
 • Dlaczego na zabiegi zaćmy w Elbląskim szpitalu wojewódzkim tak długo się czeka. przesunięcia są o prawie rok tzn bokami innym zrobiono zabiegi. Dlaczego w Elblągu muszą budowac[nowe inwestycje] za kasę szpitala a olsztyn za friko dostaje kasę na nowe szpitale i nowy sprzęt. Są dwa równorzędne miasta czy oszustwo.
Reklama