UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

W Warszawie wolno, w Elblągu lepiej nie?

 
Elbląg, Policja nadal upiera sie, że na elbląskim bulwarze alkoholu pić nie można
Policja nadal upiera sie, że na elbląskim bulwarze alkoholu pić nie można (fot. Anna Dembińska, arch. portEl)

Sąd Najwyższy uznał, że nad Wisłą w Warszawie można legalnie pić piwo. Jego zdaniem bowiem bulwar nie jest ulicą i nie obowiązuje na nim zakaz z ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Tak jest w Warszawie, a w Elblągu można... nie przyjąć mandatu, bo z takowych policja rezygnować nie zamierza.

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest zabronione. Za złamanie zakazu grozi mandat. Wątpliwości budzi jednak określenie "miejsca publiczne", którego w żadnej ustawie nie ma. Są natomiast: ulice, parki i place. A co np. z bulwarem?
       Zaczęło się od pana Marka, który został ukarany za picie alkoholu na bulwarze nadwiślańskim, jednak sąd nie określił, czy picie na bulwarach jest legalne czy nie, ponieważ nie znajdował się na ulicy, lecz na bulwarze Flotylli Wiślanej.
       Sprawę ostatecznie rozwiązał Sąd Najwyższy uznał, że nad Wisłą w Warszawie można legalnie pić piwo – informuje WP money. – Jeżeli są możliwe dwie wykładnie pojęcia „ulica”, to należy przyjąć korzystniejszą dla sprawcy – ocenił Sąd Najwyższy. Dodał, że niedopuszczalne jest, aby „wobec nieścisłości języka prawnego obywatel znajdował się w stanie niepewności prawa”.
       W sporze nad tym, czy bulwar jest ulicą, sąd uznał, że bulwar nie jest ulicą i nie obowiązuje na nim zakaz z ustawy o wychowaniu w trzeźwości.
       Sporna kwestia została rozwiązana, ale jak się okazuje tylko w Warszawie.
       - Ustawa o wychowaniu w trzeźwości mówi wyraźnie o zakazie spożywania alkoholu w obrębie ulic, parków, placów zabaw i bulwarów. W naszym, elbląskim przypadku ulica Bulwar Zygmunta Augusta jest ulicą - stoi na stanowisku mł. insp. Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu. -  Nie można więc spożywać tam alkoholu aczkolwiek jest to sprawa do rozstrzygnięcia przez sąd. Jeśli ktoś uzna, że nie łamie przepisów prawa pijąc alkohol na Bulwarze Zygmunta Augusta ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu - wskazuje komendant elbląskiej policji. -  Wówczas policjanci skierują wniosek o ukaranie, zgodnie z postępowaniem w sprawach o wykroczenia, i sąd rozstrzygnie spór. Jednak w dalszym ciągu będziemy mieć sprawę jednostkową, indywidualny przypadek - zauważa mł. insp. Robert Muraszko. - Nie ma u nas prawa precedensowego.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

 • Jak zwykle wszędzie będzie można w upal piwko pyknąć a w Elblągu woda bez gazu brawo policja jest wyrok sądu ale my i tak mandaty wypiszemy
 • Wprowadźcie jeszcze zakaz ruch pieszych i rowerzystów oraz kategoryczny zakaz polowu ryb płynących od strony drużna bo to rezerwat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  44
  1
  wolnosc wolnosc (2017-01-26)
 • Publiczne picie piwa jest bardzo potrzebne lansującym się na "dojrzałych", młokosom. Nigdy nie miałem potrzeby picia piwa na spacerze, czy w parku. Od tego są ogródki piwne, i tam można spokojnie wypić. Tylko małolaty (dopiero co dorosłe) czerpią radość z chodzenia z puszką, czy butelką w ręku. Nie tłumaczy tego żaden upał, tylko kultura osobista.
 • Policyjni krwiopijcy mandatpwi zawsze przeciwko obywatelowi, nigdy na jego korzyść. Zgroza co się w tym kraju dziejest.
 • Pisac to oni sobie mogą . W Sopocie wygrałem to i w Elblągu wygram . Tylko po co sądy blokować ? Do autora : NIE MA CZEGOŚ TAKIEGO JAK "ZAKAZ PICIA W MIEJSCU PUBLICZNYM " . Proponuje zapoznać się s ustawą a nie powielać bzdury
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  4
  Piwo pod chmurką smakuje najlep(2017-01-26)
 • "Ustawa o wychowaniu w trzeźwości mówi wyraźnie o zakazie spożywania alkoholu w obrębie ulic, parków, placów zabaw i bulwarów. " Drogi autorze, sam sobie zaprzeczasz. Najpierw piszesz że sąd uznał iż na bulwarze można pić alkohol bo nie ma go ujętego na liście miejsc zakazanych (na ulicy nie wolno, a bulwar to nie ulica), potem piszesz to, co zacytowałem. Bardzo proszę na przyszłość przygotować się nieco do pisanego artykułu i poświęcić dosłownie 3 minuty na odnalezienie odpowiedniego przepisu, gdyż pisząc takie artykuły wprowadza Pan w błąd mieszając jeszcze bardziej w i tak niejasnych już przepisach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  0
  Zennon(2017-01-26)
 • Ludzie ! Przecież wystarczy przejść na drugą stronę i śmiać się w oczy oprawcą . Najbezpieczniejsze miejsce w Elblągu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5
  8
  Niezależnie od funduszy(2017-01-26)
 • Sąd nie rozstrzygnął tego tylko wydał nic nie znaczące stanowisko
 • @Niezależnie od funduszy - Czym? Oprawcą? Może oprawką?
 • Wyrok Sądu Najwyższego jest wyrokiem Sądu Najwyższego. Ale skoro orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego można nazywać od niedawna "opiniami", to co tam SN. Smutno.
 • Elblążanie nie dorośli do picia piwa na Bulwarze klomby zdewastowane, ławki też teraz tylko brakuje pijacych tam piwo elblążan.
 • Jak w zimę spadnie śnieg, to muszę odśnieżyć chodnik przed domem, bo to mój chodnik. A jak w lato chce się na tym samym chodniku napić piwa, to już nie mogę, bo to jest miejsce publiczne ?
Reklama