UWAGA!

„Warunkowe” na zwolnieniu

 Elbląg, „Warunkowe” na zwolnieniu
Fot. Michał Skroboszewski

Z zakrętu w ul. Płk. Dąbka z al. Odrodzenia zniknął sygnalizator do warunkowego skrętu w prawo. Dlaczego?

Zniknięcie sygnalizatora odnotowaliśmy już jakiś czas temu, nie umknęło też ono uwadze Czytelników komentujących teksty na portEl.pl. Usunięcie „warunkowego” to nie jakiś samowolny akt wandalizmu. Czemu sygnalizator zniknął z tego skrzyżowania? Na nasze pytania otrzymaliśmy odpowiedź z Departamentu Zarząd Dróg Urzędu Miejskiego.

- Strzałka warunkowego skrętu w prawo z al. Odrodzenia w kierunku ul. Płk Dąbka nie uległa wandalizmowi osób trzecich, tylko została wyłączona z sygnalizacji świetlnej poprzez wprowadzenie zmian dla całej sygnalizacji na tym skrzyżowaniu.

Informujemy, że w związku z dużą ilością kolizji i wypadków zaistniałych na tym skrzyżowaniu, Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w skład której wchodzą przedstawiciele m.in. policji, radnych, DZD, ZKM, podjęła decyzję o zmianach w sygnalizacji świetlnej poprawiających bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Modyfikacja programu w tej sygnalizacji polegała na wprowadzeniu nowych grup sygnałowych, tj. wyodrębnieniu relacji do skrętu w lewo (lewoskręty z al. Jana Pawła II i al. Odrodzenia). Zmiany te pociągnęły również konieczność korekt w całym programie sygnalizacji (długości czasów poszczególnych świateł) - czytamy w informacji przesłanej naszej redakcji.

Urzędnicy podkreślają, że wprowadzenie zmian w sygnalizacji świetlnej poprzedzone zostało opracowaniem dokumentacji technicznej.

  Elbląg, „Warunkowe” na zwolnieniu
Fot. Michał Skroboszewski

- Dokumentacja w zakresie programu sygnalizacji świetlnej zakładała także likwidację strzałki warunkowej do skrętu z al. Odrodzenia w ul. Płk Stanisława Dąbka. Powyższe zmiany są teraz zgodne z rozporządzeniem ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz.U. nr 220, poz.2181, z późn. zm.).

W związku z powyższym w czerwcu 2021 roku zostały wprowadzone zmiany w sygnalizacji świetnej na skrzyżowaniu ulic Ogólna – Jana Pawła II – Odrodzenia – Płk. Stanisława Dąbka poprawiające bezpieczeństwo ruchu – informuje departament.

TB
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To moze lepiej wprowadzic zakaz ruchu na terenie calego miasta, bo wypadki sa? Zabierac baranom uprawnienia jak jezdzic nie potrafia, a nie utrudniac ludziom zycie, bo polglowki nie ogarniaja techniki jazdy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  63
  11
  Jpde(2021-09-24)
 • Strzałka jednak padła aktowi wandalizmu. .. .urzędników
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  53
  9
  zett11(2021-09-24)
 • widocznie nikt ważny tamtędy nie jeździ, dlatego zdjęli.
 • to może jeszcze niech bezradni i leniwi radni waz z szacowną komisją coś zrobią z kumulacją 3 tramwajów przy światowidzie z samego rana przed 7. Bo skręcający w lewo w Nowowiejską się wtedy nie liczą co najmniej przez 3 zmiany świateł.
 • Ta sygnalizacja była dobra, nie wiem dlaczego zrobili tam takie zmiany. .. Tragedia teraz jest. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40
  5
  lololol(2021-09-24)
 • Jak to na tym samym skrzyżowaniu, za rządów pisu, wyróżniony skręt w prawo zabroniony, a lewoskręt bezkolizyjny? No już mi to naprawić! Lwactwo!
 • Strzałki warunkowe są niebezpieczne. Dobrze, że zlikwidowali. Przynajmniej nie będzie potrącenia.
 • @Rowerzysta33 - tam zielone światła dla pieszych tak krótko świeca, że piesi na czerwonym chodzą zawsze - tego nie poprawili. O potrącenia nadal nie trudno.
 • @Rowerzysta33 - Akurat w tamtym miejscu, strzałka jak się paliła to piesi mieli czerwone, teraz zielone mamy razem z pieszymi, a jak przejdą leniwie to przejadą 2-3 samochody, korek do skretu w prawo robi się aż od górki, i nawet auta jadące w górę do ogólnej stoją na zwężeniu na wysokości biedronki. Bardzo złe i nie przemyślane rozwiązanie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  44
  3
  NiePrawyAleSprawiedliwy-(2021-09-24)
 • Piesi muszą też wiedzieć, że przejścia są dwuetapowe z uwagi na dwie jezdnie (są dwa oddzielne przejścia)i nie da się na raz przejść. Ponadto zielone to relikt dawnych czasów. Są niebezpieczne, ponieważ kierowca ocenia czy może jechać. I ta ocena czasami niestety zawodzi i dochodzi do wypadku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  19
  Anna.(2021-09-24)
 • To kompletna bzdura urzędnicza. Stałem autem na tym skrzyżowaniu o godz. 12.15.Ruch na skrzyżowaniu ŻADEN ! Jestem mieszkańcem Trójmiasta ! Coś takiego to jakiś wymysł chorej, wybujałej wyobraźni. Stałem z kierunkiem. .. w prawo. .. I NIC. Kompletny bełkot urzędnika jakiegoś.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  5
  J2333(2021-09-24)
 • Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w skład której wchodzą przedstawiciele m. in. policji, radnych, DZD, ZKM, powinna poważnie zająć się fikcyjnymi przycisko-guziczkami na przejściach dla pieszych np. na skrzyżowaniu ulicy Płk. Dąbka z Brzozową, al. Grunwaldzkiej z Dębową i wielu innych. Poza tym powinna zaradzić bałaganowi na rondzie Zamech, gdzie wszyscy jadą prosto z pasa, który jest dla "prawoskrętów". Następna komunikacyjna bzdura to światła na ul Robotniczej przy ul. Królewieckiej. Jadący ul. Robotniczą na południe zatrzymują się na czerwonym, a tam nie ma żadnego skrzyżowania i przechodnia. Może przycisko-guzik dla pieszych - ale taki prawdziwy, a nie fikcyjno-lipny?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  spacerowicz(2021-09-24)
Reklama