UWAGA!

Weź paragon

 Elbląg, Weź paragon

Ruszyła kolejna odsłona akcji Ministerstwa Finansów „Weź paragon”. Jej celem jest podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa o korzyściach płynących z posiadania paragonu zarówno w sferze praw konsumenckich i obywatelskich, jak i w sferze tworzenia warunków uczciwej konkurencji oraz kształtowania postaw społecznych.

Akcja prowadzona we współpracy m.in. z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz wojewódzkimi inspektoratami inspekcji handlowej ma przypominać, że wydanie paragonu w sklepie, barze czy restauracji ma duże znaczenie dla kupującego. Dzięki niemu nie tylko łatwiej jest dochodzić swoich praw, np. w przypadku reklamacji wadliwego towaru czy usługi, ale również porównywać ceny u różnych sprzedawców i kontrolować własne wydatki. Chodzi również o uświadomienie przedsiębiorcom potrzeby rzetelnego wydawania paragonów.
       Dowód zakupu musimy otrzymać niezależnie od miejsca sprzedaży produktu – przypomina UOKiK. Musi nam go wydać m.in. sprzedawca w sklepie, na bazarze, na stoisku z pamiątkami, w Internecie. Dowód zakupu potwierdza, co kupiliśmy, od kogo, kiedy i po jakiej cenie. Będąc w posiadaniu paragonu, znacznie łatwiej można reklamować wadliwy produkt.
       Akcja jest prowadzona przez resort finansów od 2004 r. W ubiegłym roku w jej ramach kontrolerzy skarbowi wystawili ok. 13 tys. mandatów na kwotę 3,2 mln zł.
       W akcji „Weź paragon” nie chodzi jednak o karanie przedsiębiorców, ale o to, by uczciwie rejestrowali sprzedaż na kasach fiskalnych i przestrzegali zasad fair play w stosunku do kupujących i innych handlujących – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.
       Tegoroczną akcję promuje rysunek Andrzeja Mleczki, jednego z najpopularniejszych polskich rysowników. W charakterystyczny sposób – lekki i satyryczny – ma edukować klientów i sprzedających o potrzebie brania i wydawania paragonu
       Kontrolerzy skarbowi podczas wakacji będą sprawdzać prawidłowe ewidencjonowanie sprzedaży na kasach fiskalnych w miejscowościach turystycznych i przypominać o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji.
       Dziś z promocją akcji wyruszyli pracownicy Urzędu Skarbowego w Elblągu rozdając elblążanom i turystom kartki pocztowe z rysunkiem Andrzeja Mleczki.
      
Aneta Dziemidowicz, US Elbląg

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Nie raz zdarzyło mi się, że chciałam wziąć paragon, lecz sprzedawca zniszczył mi go z przed, ,nosa, ,mówiąc:, ,Przecież nikt nie bierze''
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    AnetkaEg(2011-07-27)
  • czyli pracownicy US roznoszą ulotki. Chyba przesada, przecież robią to za pieniądze podatników. A ile zarabiają ?????/
  • ja zawsze biore paragon i dzieki temu wiele razy złapałam ekspedientki na oszustwie, albo było coś dopisane, albo była inna waga towaru i inna cena.
  • Pomagać tym co nas łupią wysokim podatkiem ??? :(
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    STARYDINO(2011-07-27)
  • Narzekasz na brak pollicji jak kradną. Narzekasz, że czekasz do lekarza parę miesięcy jak jesteś chory. Narzekasz, że płacisz za szkołę, przedszkole idt, itd. Tylko narzekasz, narzekasz i narzekasz i nic Ci się nie podoba. Zamiast tego zadbaj o to, żeby ludzie nie oszukiwali, płacili podatki, byli uczciwi jak na wierzących katolików przystało. Wtedy będzie więcej pieniędzy i nie będzie powodów do narzekania.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Uczciwy podatnik(2011-07-27)
  • Paragony biorę tylko w hipermarketach bo tam prawie zawsze oszukują
  • nie będz jeleń nie bierz paragonu będze taniej
  • Śmieszą mnie imprezy np. w Aniołowie, dzie sprzedawcy oferują piwo z nalewaka, ale kasy fiskalnej NIET. Są to zwykli złodzieje. Najśmieszniejsze w tym jest to, że wydający pozwolenie na taki handel i żyjący w podatków nie dbają o to, by adresaci zezwoleń mieli kasę rejestrującą, do czego zmusza ich USTAWA.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Janek.(2011-07-28)
  • Jak widać nic nie jest w stanie zachwiać polskiej normy tumaństwa pozwalające żyć wielu grupom zawodowym ponad prawem i sankcjonowania realu, na który ludek się w pełni godzi mierząc wszystko miarą swych osiągnięć i celów. Kaj nam do rzeczywistości i realu krajów takich jak Niemcy - my i za 50 lat będziemy spali w nogach, bo naszym jajogłowym wydaje się, że jest trzecia droga do celu, którą właśnie oni odkryli z pomocą rodziny i znajomków.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    MiejscowyAborygen(2011-07-28)
  • Kij ma dwa końce - wydajesz klientowi paragon z resztą, a on zabiera pieniądze zostawiając paragon na ladzie i odchodzi. Wyrzucasz paragon, a kontrolerzy skarbowi dopierdzielają ci mandat. Może trzeba zacząć karać za brak zabierania paragonów - będzie prościej i z pożytkiem dla społeczeństwa:))
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    baridi(2011-07-28)
  • na Gwiezdnej w tym małym rzezniku koło koscioła obok lodów tam to rąbią ludzi sprawdziłam juz nie raz, no i na targowisku miejskim w tej budzie z Pelplina Rąbały taka nieraz sprzedaje blondynka.
  • Nie chodzę na bazar za czołgiem bo tam od początku aż do teraz nie dają paragonów, liczą na karcte i nigdy nie wiem ile za co płacę :/
Reklama