UWAGA!

Wiatr w żagle i do Krynicy Morskiej

 Elbląg, Marina przy ul. Radomskiej
Marina przy ul. Radomskiej (fot. Michał Skroboszewski)

Na początku regaty te cieszyły się dużą popularnością – żeglarzy emocjonowała możliwość cumowania w Bałtijsku, pośród okrętów wojennych. Z czasem liczba chętnych zaczęła spadać, dlatego organizatorzy postanowili, że w tym roku całkowicie zmienią formułę. Szóste Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków odbędą się w Krynicy Morskiej.

Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków to wspólne przedsięwzięcie marszałka województwa pomorskiego, warmińsko- mazurskiego oraz gubernatora obwodu kaliningradzkiego oraz m.in. Jachtklubu Elbląg. Po raz pierwszy odbyły się w 2010 r,., tuż po otwarciu swobodnej żeglugi po Zalewie Wiślanym. Wtedy też żeglarze startowali z polskich portów i płynęli aż do Bałtijska – razem ok. 50 km. Na początku takie zawody były nie lada atrakcją, a żeglarzy przyciągała możliwość cumowania wśród okrętów wojennych.
       - Kolejne wydania regat pokazały, że Zalew Wiślany jest trudnym akwenem. Na tym dystansie zdarzało się, że ktoś złamał maszt, były też przypadki zatonięć. Z czasem chętnych było coraz mniej, jak na początku mieliśmy około 70 jachtów to z czasem startowało ok. 30 jednostek – tłumaczył Jerzy Wcisła, dyrektor elbląskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego.
       W tym roku postanowiono więc, że szósta edycja będzie inna. Zaplanowano, że Regaty odbędą się od 25 do 28 czerwca w Krynicy Morskiej. Ci, którzy będą chcieli wziąć udział w regatach będą musieli zapłacić wpisowe, a ci, którzy po prostu przypłyną w tych dniach do miasta będą mogli cumować za darmo.
       - Nie będziemy przekraczać granicy, a regaty odbędą się wokół jednego miasta. Odbędą się trzy wyścigi, nie będą one ekstremalne– mówił Wcisła. - Chcielibyśmy zaprosić wszystkich wodniaków, zależy nam na tym, by regaty miały charakter zlotu. Poza tym przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji dla wszystkich.

 

 Dla tych, którzy nie startują w zawodach najważniejsze będą dwa dni, czyli piątek, 26 czerwca, a także sobota, 27 czerwca. To właśnie wtedy odbędą się koncerty szantowe, prezentacja załóg na scenie, przemarsz orszaku Neptuna czy chrzest morski.
       Z kolei w najbliższy piątek, 22 maja, elbląscy żeglarze zaczynają sezon. Jak mówił Ryszard Seroka, komandor Jachtklubu Elbląg, wszystko zacznie się o godz. 18 w wyremontowanej trzy lata temu marinie przy ul. Radomskiej. Będą bezpłatne przejażdżki jachtami i motorówkami po rzece, poczęstunek, a później zacznie się koncert Jerzego Porębskiego. Ta gwiazda muzyki szantowej wystąpi o godz. 20, wstęp na koncert jest płatny – wejściówka kosztuje 50 zł.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama