UWAGA!

Wicemarszałek Protas w Komitecie Regionów

 Elbląg, Wicemarszałek Protas w Komitecie Regionów
fot. nadesłana

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowych członków Komitetu Regionów – instytucji skupiającej samorządowców z państw członkowskich UE. W tym gronie ponownie znalazł się przedstawiciel Warmii i Mazur, wicemarszałek województwa Jacek Protas, który w Komitecie Regionów funkcjonuje od 2008 roku.

Szczególnym przedmiotem zainteresowania Jacka Protasa w KR są problemy regionu Morza Bałtyckiego oraz rozwój współpracy międzyregionalnej z partnerami zza wschodniej granicy Unii Europejskiej. W październiku 2010 roku Komitet Regionów przyjął opracowaną przez Jacka Protasa opinię "Samorząd lokalny i regionalny w Gruzji a rozwój współpracy między UE a Gruzją". Natomiast w 2011 roku, gdy trwał proces przeglądu dotychczasowego funkcjonowania Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, to właśnie wicemarszałkowi powierzono zadanie przygotowania opinii w tej sprawie. Dokument "Przegląd Europejskiej Polityki Sąsiedztwa" przegłosowany został w grudniu 2011 roku.
       Komitet Regionów funkcjonuje od 1994 r. Jego zadaniem jest wypowiadanie się na temat aktów prawnych UE z perspektywy lokalnej i regionalnej. Komitet sporządza
       w tym celu sprawozdania („opinie”) dotyczące wniosków Komisji Europejskiej. Komisja, Rada i Parlament są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu Regionów przed przyjęciem decyzji UE w sprawach dotyczących samorządów lokalnych i regionalnych (na przykład w kwestii polityki zatrudnienia, środowiska, edukacji czy zdrowia publicznego).
       Komitet Regionów liczy obecnie 353 członków ze wszystkich 28 państw UE. Polska delegacja składać się będzie z 21 członków i 21 zastępców. Członkowie Komitetu i ich zastępcy są mianowani na pięcioletnią kadencję przez Radę działającą na wniosek państw UE.
      
      
Piotr Pasternak, asystent Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Jacka Protasa

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama