UWAGA!

Wiceprezydent Janusz Nowak: Tym ludziom należy się szacunek i pamięć

 Elbląg, Janusz Nowak: - Ludziom, którzy tu polegli należy się szacunek i pamięć
Janusz Nowak: - Ludziom, którzy tu polegli należy się szacunek i pamięć (fot. WS)

Bez ceremoniału wojskowego, w ciszy i w samotności wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak złożył dziś (10 lutego) kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej. - Nie chcę dyskutować nad określeniem, czy jest to rocznica wyzwolenia czy zniewolenia. Uważam po prostu, że ludziom, którzy tu polegli, należy się pamięć i szacunek - mówił.

Ta rocznica nie jest już świętowana tak, jak przed laty, gdy 10 lutego przed pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej odbywały się oficjalne uroczystości, w których uczestniczyło wielu elblążan. Dziś, gdy mówi się o zajęciu, zdobyciu czy zniewoleniu Elbląga, a nie jego wyzwoleniu, chętnych do składania tu kwiatów jest niewielu. Dziś rano przy cmentarzu żołnierzy radzieckich było pusto. Przechodząca obok kobieta zapytała kontrolnie dziennikarzy, jakie dziś święto, bo wydawało jej się, że właśnie ... wyzwolenia Elbląga. Po godzinie 9 na płycie pamiątkowej "Bohaterskim żołnierzom radzieckim oswobodzicielom Ziemi Elbląskiej ku wiecznej pamięci potomnych" kwiaty złożył wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.

  Elbląg, Kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej złożył dziś wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak
Kwiaty pod pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej złożył dziś wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak (fot. WS)


       - Nie chciałbym dyskutować, czy było to wyzwolenie czy zniewolenie, natomiast uważam, że tym ludziom, którzy polegli oswobadzając Elbląg należy się pamięć i szacunek - mówił. - Jestem tu dziś, reprezentując władze miasta, by oddać im honor za to, że przyszli, że walczyli z faszystowskimi Niemcami, że zginęli na tej ziemi. To im się należy.
       Kiedyś odbywały się tu oficjalne uroczystości. Dziś - cicho i pusto.
       - To już nie do mnie należy - stwierdził wiceprezydent Janusz Nowak. - Wiem, że Stowarzyszenie Polska-Wschód też wybiera się, by złożyć kwiaty. Nie wiem, dlaczego nie ma posterunku honorowego. Ja pamiętam i zawsze będę pamiętał o tych ludziach, którzy tu polegli - zakończył.
      

A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Za zniszczenie całego Elbląga ? Hmmm
 • 75 lat temu Sowieci zaczęli wywozić Polaków. "Traktowali nas jak niewolników" Przyszli nad ranem, wywieźli w nieznane. 75 lat temu rozpoczęły się deportacje ludności polskiej z Kresów, zajętych przez Związek Radziecki. W czterech falach deportacji Sowieci wysiedlili z Kresów kilkaset tysięcy Polaków. Wielu z przesiedlonych nigdy nie wróciło do kraju, umierając w łagrach z powodu mrozów czy niewolniczej pracy. Liczbę polskich ofiar przesiedleń trudno jest określić, szacuje się, że było to od 320 tysięcy do miliona 350 tysięcy" /wiadomosci. dziennik. p l/historia/wydarzenia/artykuly/482468,w-1940-roku-sowieci-i-nkwd-rozpoczeli-wywozki-polakow-na-sybir. ht ml
 • A nie mozna wykopac i zwroci Rosji?
 • No i ma chłop rację należy się szacunek pochowanym osobom, a historia oceni ich i ich postępowanie. Ile jest wart naród niedbający o historię i umarłych lub zabitych? Czy chcielibyście aby o naszych rodakach poległych w przeróżnych wojnach na całym świecie również nikt nie pamiętał?
 • cieciorka a pamiętasz aby polska armia była kiedykolwiek agresorem? skoro nie potrafisz podać dat bitew i wojen wywołanych przez Polskę, nie wprowadzaj czytelników w zakłopotanie. Pozdrawiam.
 • I tak trzymać, zbrukano u Nas w Polsce prawie już wszystko. Żadnych wartości.
 • I to jest właściwa postawa władz miasta. Zgadzam się z Prezydentem Nowakiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  26
  nelo(2015-02-10)
 • Co za, ,klepaczy, ,w klawiature mamy. Zero myslenia, chlapanie po wszystkim i wszystkich. .. .Praktycznie jest to dorobek, ,demokratycznej, ,Polski. .. zle to się skończy. .. .i tak już nas nawet chińczycy, wietnamczycy wypierają. .. .nie mówiąc o nacjach litewskiej, łotewskiej i oczywiście ukraińskiej. .. .Ogarnijcie się i przestancie opluwać nawet samych siebie. .. Wołanie na puszczy. .. rozumieją tylko uderzenie bejsbolem. .. .
 • a 200 000 dzieci i kobiet polskich wyrżnietych żywcem siekirami i sztachetami przez, ,sąsiadów, ,ukraińskich z poruczenia UPA na Kresach to Was nie boli?????
 • Ja też zapaliłem znicz ku pamięci tych młodych wtedy chłopaków z byłych republik ZSRR, którzy nie mieli wyboru, musieli iść i zdobywać przestrzeń dla swojego wodza-Józefa Stalina :( Ich matki nawet nie wiedziały, przez długie lata, gdzie leżą ich synowie. Szkoda że Putin robi podobne rzeczy, obecnym matkom tych których wysyła na wschód Ukrainy, twierdząc bezczelnie że tam nie ma żadnych Rosjan :(
 • kwiaty trzeba nosić i dziękować Armii Czerwonej, że wspomagała dzielnie hitlera jak w 1939 roku napadł na Polskę, a potem jak się pokłócili z hitlerem i wzięli za łby, że pokonała faszystów i czarny faszyzm, zastąpiła czerwonych faszyzmem i okupowała Polskę przez 45 lat, za to wieczna pamieć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  12
  obywatelmiasta(2015-02-10)
 • Okreslenie wyzwoli ma podobne znaczenie do tego nad bramą w Auschfitz " Praca Was Wyzwoli" Mam nadzieje ze wojna nie wybuchnie i ci bohaterowie znowu nie najada Polski z misja wyzwolenia. Nie wymorduja elit w 3 edycji Katynia. Takze co w tym dziwnego ze nikt nie przyszedl (fenomen?). Ofiary systemu a nie bohaterowie. Moze jeszcze przepraszajcie ruskich za to ze tu zgineli. - Slowami w stylu - " Sorry taki mamy klimat, sie zlozylo ze jestesmy miedzy sierpomlotem a kowadlem"
Reklama