UWAGA!

Widmo wielkiej wody

O zagrożeniu powodziowym będą jutro rozmawiać samorządowcy i melioranci.

Zdaniem Stanisława Sołowieja, szefa powiatowego sztabu kryzysowego, sytuacja jest poważna. W trzech gminach od kilku dni obowiązuje alarm powodziowy.
     - Poziom wód zbyt długo utrzymuje się w granicach stanów alarmowych - martwi się Stanisław Sołowiej. - Pogoda jest teraz korzystna, ale to niewielka pociecha, bo wysoki stan Zalewu Wiślanego i Bałtyku sprawia, że z jeziora Drużno nadmiar wody uchodzi bardzo wolno. Wały są namoknięte i coraz więcej jest przesięków.
     Obecnie służby reagowania kryzysowego walczą z kilkunastoma przesiękami.
     Narada w elbląskim starostwie powiatowym rozpocznie się o godz. 9. - Będziemy rozmawiać o skali zagrożenia i ustalać plan działań na wypadek powodzi - informuje Stanisław Sołowiej.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • WojŁawrynowicz Do znudzenia.POLICZMY 10cm x 4 dni = 40cm? Drodzy przeciwnicy przekopu. Jest jeszcze jedna funkcja tej inwestycji, o której zapominacie Tzw. „Kanał ulgi”, który jest w stanie zdjąć przez dobę „tylko” kilkanaście cm lustra wody(są wyliczenia). Niby mało, ale podczas zimowej powodzi może dać czas na URATOWANIE ŻYCIA wielu mieszkańcom terenów depresyjnych. A może to będą cm, które obronią wały przed przelaniem. Może wielka woda nigdy nie przyjdzie. Ale ... da ktoś gwarancje?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2007-01-25)
 • Czy ten komentarz powyżej to pisała osoba normalna? Popatrz chłopie w dokumentację! Myślę że efekt może być odwrotny, to Bałtyk może powodować wzrost poziomu wody w zalewie w skrajnych przypadkach, z reguły tak jak i w chwili obecnej gdy jest cofka to i Bałtyk u nas ma wyższy poziom. Przekop to bomba ekologiczna z opóźnionym zapłonem! a bałtyk będzie częściej uzupełniał poziom wody w zalewie- co jest naukowo stwierdzone, tak jak morze pólnocne czasem dotlenia bałtyk! może to fakt poprawić dotlenienie zalewu ale jest dla mikroflory zalewu niebezpieczne. Dodatkowo zrobimy wyspę z części odciętej co przy coraz cieplejszych zimach ograniczy naturalne migracje zwierzyny, co doprowadzi do jej wymarcia!!! a to w dość szybkim okresie czasu doprowadzi do degradacji odciętej części i zamiany jej w pustynię!
 • Panie Ławrynowicz. Oczywiście można powiedzieć, że czarne jest białe. Z pewnością znajdzie Pan wielu ekspertów popierających to stanowisko. Za duże pieniądze podatników. Ale prawda jest taka, że stany południowego Bałtyku i Zalewu są powiązane. Jeżeli nie odpłynie przez kilometrową cieśninę, to nie odpłynie przez 20-to metrowy kanał. Nie ma gdzie odpłynąć. Pod górkę nie da rady. Ponadto dla elblążan jedynym miejscem do plażowania i kąpieli jest mierzeja i Stegna. Dlaczego chce Pan zalać te miejsca breją z Zalewu? Czy mamy jechaż do Jastarni na kąpiel?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sceptyk(2007-01-25)
 • skąd ta ruska ciemnota ? cyryl i sceptyk won do Moskwy hołoto, przestańcie tu bajki opowiadać, znaleźli się specjaliści od robienia wody z mózgu, kanał i tak i tak bedzie i wasze ruska gadanina na nic się zda,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  młot na debili ze wschodu(2007-01-25)
 • Młot to nick w sam raz dla Ciebie.
 • Heh durnoty, to będzie śluza, to co wam będzie rosło :D ???
 • WojŁawrynowicz Oj Cyrylu ty myślisz, a ja wiem. Nie patrzyłeś w dokumentacje. Bo gdy wiatr napędzi wodę ( tak zwana cofka do zalewu)to bywa różnica poziomów miedzy morzem a zalewem nawet 1,5 metra i tylko wtedy przekop może służyć jako kanał ulgi w każdej innej sytuacji to do regulacji i hamownia przepływu wody są śluzy. Jeżeli przyjąć twoje patrzenie to mierzeja jest wyspą. Szkarpowa odcina ją od lądu. Mam pytanie. Dla którego gatunku żyjącego na mierzei przekop jest przeszkoda nie do przebycia? Co do wypowiedzi sceptyka. Nie może odpłynąć, bo cofka, jest wtedy, gdy wiatr zachodni stopniowo przechodzi na północno wschodni i spiętrza wody wiejąc właśnie od Bałtyjska. A co do czystości plaż ,,to zapraszam Cię na plaże przy naturalnym kanale łączącym jezioro Jamno z Bałtykiem koło Unieścia. Zobacz i dopiero komentuj. Okoliczne plaże zyskają od piasku wydobytego podczas kopania przekopu. Do młota. Mam prośbę nie obrażaj Rosjan, ani ludzi mające poglądy inne niż ty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2007-01-26)
 • Jedyne, co nas może zabezpieczyć na sto procent przed ewentualną powodzią na skalę katastrofalną jest grobla w poprzek Zalewu Wislanego np. od Tolkmicka do Krynicy Morskiej. Nam nie zagrażają ulewne deszcze, lecz tylko silne wiatry z kierunków północno-wschodnich naganiające wodę z szerszej części Zalewu do węższej u nas, gdzie następuje spiętrzenie i wpychanie do rzeki Elbląg, Nogatu, Szkarpawy i pomniejszych rzeczek. Taki wał przez Zalew 8 km dlugości spowodowalby, że nie trzeba by było podwyższać setek kilometrów wałów na Żuławach po prawej stronie Wisły, a do tego mógłby dodatkowo pełnić funkcję drogi transportowej, turyści chetniej odwiedzaliby tereny Wysoczyzny Elbląskiej i sam Elbląg, można by tą drogą dostarczać gaz czy wodę, odprowadzać śmieci i ścieki z Mierzei, wzdłóż grobli możnaby postawić rząd wiatraków produkujących ekologicznie energię. Piasek do budowy wału można by pozyskać w dużej mierze przy kopaniu kanału przez Mierzeję. Te dwie inwestycje zabezpieczyłyby obszar Żuław na setki lat i spowodowałyby rozkwit gospodarczy w oparciu o turystykę.Ahoj.
 • P.s. Wrota przeciw powodziowe na rzekach Elbląg, Szkarpawa, Nogat, Wisła Królewiecka nie tylko nie spełnią swej roli, ale do tego stworzą poważne zagrożenie, gdyż woda napotykając na opór przeleje się przez wał północny lub któryś z pomniejszych rzeczek w Rubnie, Jagodnie, Kamionku Wlk. itd. Grobla ma zapobiec rozbujaniu się wody w Zalewie jak w wannie, a system grobla-kanał przez Mierzeję sterowany komputerowo pozwoli regulować odpowiednio poziom wody w naszej części Zalewu ( przy wiatrach płn-wsch. obniża się poziom wody w Zatoce Gdańskiej). Program Natura2000 nie jest przeszkodą, gdyż zaleca się w nim podejmowanie działań zmierzających do zmniejszania zagrożeń o rozmiarach katastrofalnych ( jak czuli by się obrońcy jakiegoś ptaszka, gdyby powódź stulecia, jak w XIX wieku, rozmyła po Żuławach wszystkie g.... z oczyszczalni i szamb, zabiła wszystkie zwierzęta na tym terenie, i zniszczyła dorobek całego życia mieszkańców tych terenów?)
Reklama