UWAGA!

Wielkanocne baranki, skarbonki i chlebki

Elbląg, Wielkanocne baranki, skarbonki i chlebki

Ponad 30 tys. baranków, dwa tysiące skarbonek dobroci i tysiąc chlebków miłości sprzedawanych będzie w okresie Wielkiego Postu w kościołach parafialnych Diecezji Elbląskiej. Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym, szczególnie dzieciom.

Okres Wielkiego Postu to czas przygotowań do uroczystego świętowania głównej tajemnicy męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Przez 40 dni wierni kościoła katolickiego skupiają się na praktykach pokutnych takich jak modlitwa, post, jałmużna. W tym roku list Ojca Świętego na czas Wielkiego Postu niesie przesłanie: "A kto by jedno takie dziecko przyjął w imię moje, Mnie przyjmuje".
     - Na całym świecie dzieci są wykorzystywane, maltretowane, a nawet sprzedawane - mówi ksiądz Bronisław Trzciński, dyrektor Caritas Diecezji Elbląskiej. - Dlatego właśnie Caritas prowadzi akcję dożywiania dzieci w szkołach, prowadzi świetlice socjoterapeutyczne, organizuje wypoczynek letni, a także pomaga matkom samotnie wychowującym dzieci. Pomagamy także dzieciom mieszkającym poza granicami Polski, m.in. w Kongo i Mongolii. Na ten cel pozyskujemy pieniądze sprzedając - w okresie Świąt Bożego Narodzenia - świece, przed Wielkanocą - baranki, skarbonki i od 2004 r. chlebki miłości.
     Najstarszą tradycją wielkanocną jest sprzedaż baranków. Początkowo były one wypiekane z ciasta, w tym roku - podobnie jak w poprzednim - są wykonane z cukru.
     - Będą one sprzedawane we wszystkich kościołach parafialnych naszej diecezji od najbliższej niedzieli, czyli pierwszej niedzieli Wielkiego Postu - mówi ks. Trzciński. - Przygotowaliśmy 30 tys. 300 sztuk słodkich baranków, z czego 300 przekażemy do Caritas w Kaliningradzie. Koszt jednego baranka to 3 zł. Złotówka od każdej sztuki zostaje w parafii na działalność charytatywną, pozostałą sumę sprzedający przekazują do Caritas Diecezjalnej. My przeznaczamy złotówkę na pokrycie kosztów produkcji, zaś pozostałą część na dalsze prace remontowe Ośrodka Formacyjno-Kolonijnego w Mikoszewie i na wypoczynek letni dzieci objętych pomocą Caritas.
     W niedzielę ruszy również sprzedaż skarbonek miłości. Caritas przygotowała ich dwa tysiące. Koszt jednej to złotówka.
     - Skarbonki będą rozprowadzane w rodzinach, szkołach i kościołach - wyjaśnia ks. Bronisław Trzciński. - Skarbonka uczy oszczędzania i dzielenia się z biedniejszymi. Dlatego też rodzina czy dana osoba zadecyduje o sposobie wykorzystania zebranych pieniędzy i na przykład przekaże je wolontariuszom Caritas Parafii wspierając w ten sposób w Wielkim Poście ich działalność charytatywną. Do skarbonek mogą wrzucać ofiary swoich wyrzeczeń rodziny, klasy, szkoły, poszczególni dorośli i dzieci jako owoc jałmużny postnej.
     W tym roku także w okresie Wielkiego Postu Caritas Diecezji Elbląskiej rozprowadzać będzie chlebek miłości.
     - Przygotowaliśmy tysiąc chlebków, które nabyć będzie można w Wielki Czwartek - dodaje ks. Trzciński. - To symbol ostatniej wieczerzy Chrystusa, gdy przemieniał on swoje ciało w chleb. Taki chlebek będzie można przynieść w koszyczku razem z innymi potrawami do poświęcenia.
     - Pamiętajmy, że czas Wielkiego Postu to - oprócz modlitwy i postu - czas jałmużny, która może dać radość lub nawet uratować życie potrzebującym - apeluje ksiądz Bronisław Trzciński.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama