UWAGA!

Wigilia 2015

 
Elbląg, Wigilia 2015
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

W Kościele katolickim Wigilia Bożego Narodzenia obchodzona jest 24 grudnia. Natomiast w Kościołach greckokatolickim i prawosławnym, które posługują się kalendarzem juliańskim - 6 stycznia. Uroczysta, składająca się według tradycji z postnych potraw kolacja, nazywana jest w zależności od regionu: wilią, postnikiem, bożym obiadem lub po staropolsku godami.

Wigilia to w tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, który kończy okres adwentu. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „vigilia” oznaczającego „czuwanie, straż”. W Polsce wieczerza wigilijna rozpoczyna się zwyczajowo wraz z pierwszą gwiazdką na niebie, która nawiązuje w symbolice do Gwiazdy Betlejemskiej, wskazującej drogę do stajenki Mędrcom ze wschodu. Właściwym dla naszego kraju zwyczajem jest łamanie się opłatkiem, wspólna modlitwa oraz czytanie przed wieczerzą fragmentu ewangelii (ze św. Łukasza 2, 1-20 lub z Ewangelii św. Mateusza 1, 18-25), który opowiada o narodzinach Jezusa Chrystusa.
      
       Wieczór bogaty w symbole

       Pozostawiany dla niespodziewanego gościa lub duszy zmarłych przodków pusty talerz to jeden ze zwyczajów, który oddaje charakter tych świąt. To czas, kiedy chcemy się dzielić z innymi, wspólnie ubierać choinkę i razem budować własne, rodzinne tradycje.

 

Nie ma zgodności, co do liczby potraw, które przygotowuje się na wieczerzę wigilijną, gdyż według jednych źródeł powinna ona wynosić 12, zaś według innych uważa się, że powinna ona być nieparzysta i wynosić od 3 (liczba osób Świętej Rodziny i Trójcy Świętej) do 12 (liczba apostołów). Nie zawsze też był w polskich domach dostępny opłatek, dlatego w czasie wojen i kataklizmów często dzielono się po prostu chlebem. Do najbardziej typowych potraw, których trzeba spróbować, żeby według tradycji nie zabrakło w ciągu przyszłego roku, należą: barszcz z uszkami, zupa grzybowa, zupa owocowa z suszonych śliwek, zupa rybna, karp smażony lub w galarecie, kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą, paszteciki z grzybami, kluski z makiem, kompot z suszonych owoców, czy też z tradycji wschodniej kulebiak, gołąbki i kutia.
        Po wspólnej kolacji wiele rodzin obdarowuje się prezentami, znajduje podarki od Mikołaja pod choinką bądź oczekuje przybycia samego świętego w czerwonym odzieniu wraz z asystą. W wielu domach tradycyjnie, w gronie rodziny słucha się i śpiewa kolędy. Wiele osób wybiera się również na pasterkę, która odbywa się tradycyjnie o północy, choć w niektórych elbląskich parafiach odprawiane są też msze o godz. 21 i 22. Pasterce w katedrze elbląskiej, która rozpocznie się o północy przewodniczyć będzie biskup elbląski.
      

mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Wszystkim mieszkańcom Elbląga oraz gościom wszelkiego dobra na te święta. By dla nikogo nie zabrakło strawy i dobrego słowa. By na duszy zrobiło się cieplej. Byśmy z tego Bożego Narodzenia czerpali siły na dni zmagania się z codziennością. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  śnieżynkazgwiazdką(2015-12-24)
 • A świete wojny, mordy w imie :boga: to jaki maja katolicki termin bo nie pamietam.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  mjkonfident(2015-12-25)
Reklama