UWAGA!

Wikingowie w Elblągu

Elbląg, Wikingowie w Elblągu

Elbląska Drużyna Wikingów Witland z Grupy Truso, Stowarzyszenie Elbląg Europa oraz Hufiec Elbląg ZHP serdecznie zapraszają wszystkich mieszkańców Elbląga na Międzynarodowy Festiwal „Wikingowie z Truso w Elblągu”. Ta niezwykła impreza historyczno-plenerowa odbędzie się już niebawem – w dniach 8–9 maja teren Wyspy Spichrzów w Elblągu zostanie opanowany przez nadbałtyckich Wikingów.

Międzynarodowy Festiwal „Wikingowie z Truso w Elblągu” to niepowtarzalna okazja zapoznania się z rekonstrukcją historyczną wczesnego średniowiecza Polski i Rosji. Odtwarzanie dawnych realiów historycznych jest bardzo atrakcyjną formą przekazywania wiedzy. Za pomocą strojów, przedmiotów życia codziennego, odtwarzanych rzemiosł i obyczajów współczesny człowiek choć na chwilę może przenieść się do świata ludów słowiańskich, może poczuć się Prusem, Wikingiem, Słowianinem. Ta forma przekazywania wiedzy i umiejętności rozwija wyobraźnię, otwiera możliwości odkrywania nowych pasji związanych z historią, dziedzictwem narodowym, kulturą ludową regionu – mówi Wojciech Ławrynowicz, Jarl drużyny Witland z Elbląga, koordynator imprezy.
       Głównym motywem tegorocznej imprezy będą inscenizacje historyczne, podczas których odbędą się m.in. turnieje i pojedynki, bitwy, pokazy szyków bitewnych, turnieje łucznicze, pokazy oraz warsztaty rzemiosła dawnego.
       Mieszkańcy Elbląga oraz turyści będą mogli obejrzeć obozowisko Wikingów, a w nim różne atrakcje: średniowieczny jarmark, na którym będą stragany z przedmiotami związanymi z życiem codziennym w X wieku oraz zaprezentowana zostanie kuchnia średniowieczna. Ponadto dla najmłodszych uczestników przewidziane zostały gry, zabawy i konkursy tzw. plebeje – wszystkie poparte komentarzem historycznym.
       Niewątpliwą atrakcję stanowić będzie także obecność sokolnika, żebraka, nie zabraknie również berserkerów – dzikich wojowników, którzy nie znali lęku przed śmiercią. Dla podkreślenia klimatu podczas trwania festiwalu będzie przygrywał zespół muzyki dawnej.
       Ważnym elementem imprezy będzie udział repliki średniowiecznej łodzi „Welet”. Łódź będzie dostępna dla zwiedzających, by każdy choć przez chwilę mógł poczuć się Wikingiem.
       Festiwal finansowany jest ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.
      
Kamila Wałachowska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Zakute łby :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sista_(2010-04-27)
 • No w końcu jakaś normalna impreza w tym naszym Elblągu :)
 • ale szit hahaha ludzie juz nie maja co robic tylko sie przebierac za neandertali. ciekawe co maja we łbach, zakladaja te pantalony i myslą ze X wiek jest ? hahaha jak dzieci z piaskownicy. .. .
 • A mi się marzy zobaczyć w Elblągu imprezę na taką skalę jak coroczne oblężenie Malborka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  fsssssssss(2010-04-27)
 • to się nazywa pasja, ignorancie, a ty co robisz tak wybitnego, pokarz to na farum publiczny, a nie bez argumentów plujesz na czyjąś PASJE, ja miałem małą styczność z wikingami, ale widziałem ich i słyszałem przes kilka dobrych chwil i powiem wam, że robią to naprawde zapaleńcy. ..
 • "Eddyp" Pewnie jesteś jakimś wsiokiem spod Elbląga, i dla tego taka impreza wydaje Ci się śmieszna i głupia. Skoro taka grupka ludzi przebranych za wikingów jest dla ciebie śmieszna. To chyba nigdy wsioku nie widziałeś takich imprez jak inscenizacja bitwy pod Grunwaldem czy inscenizacja oblężenia Malborka, gdzie jest aż kilkadziesiąt-kilkaset takich osób w zbrojach i dawnych strojach. Tak więc wracaj na swoją prowincję doić krowy, a nie tracisz czas na pisanie takich głupich komentarzy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  do: Eddyp(2010-04-27)
 • niestety jstem z elbąga
 • i co znowu impreza dla wybranych jak poprzednio !?
 • WojŁawrynowicz Eddyp. Nie jak piszesz: ” neandertale” , a nauczyciele, prywatni przedsiębiorcy, muzycy, artyści i rzemieślnicy, archeologowie, historycy, pracownicy urzędów i różnych instytucji, studenci, licealiści, uczniowie - generalnie cały przekrój społeczny i to wielopokoleniowy, od naszych kilkuletnich pociech po starszych. To nie tylko hobby i pasja, ale też potrzeba dzielenia się wiedzą i umiejętnościami. I pewne zasady, o które w obecnej rzeczywistości trudno. W otaczającej naświecie egoizmu, cwaniactwa, chamstwa, prywaty i braku życzliwości, w którym opluwanie bliźniego jest norma, świat odtwórstwa historycznego jest bajkowa enklawa życzliwości, przyjaźni i bezinteresowności do którego uciekają jak piszesz:„ dzieci z piaskownicy”
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2010-04-27)
 • Szkoda mi ludzi którzy nie maja zielonego pojęcia o odtwórstwie historycznym i wypisują tak żałosne bzdury. X wiek to nie są neandertale, ale jeśli ktoś zamiast do szkoły chodził na wagary to rzeczy tak oczywiste są mu obce. Zapraszam do odwiedzenia Wyspy spichrzów będzie jak za każdym razem rodzinna i sympatyczna atmosfera i każdy znajdzie coś dla siebie i rodzin. Niektórzy będą mogli podszlifować swoją wiedzę z zakresu podstawowej historii
 • eddyp idz stara obrabiac (ta od kompleksu edypa)
 • Właśnie. Najprościej jest coś wyśmiać. Wtedy samemu mozna się czuć usprawiedliwionym, że nic sie nie robi. Najlepiej jest narzekać, że Elblag to wiocha. To między innymi własnie przez takie nastawienie do różnych inicjatyw tak trudno jest cos tutaj zorganizować. A wiocha lub wieśniactwo to przede wszystkim stan umysłu części lokalnego społeczeństwa negatywnie nastawionej do wszystkiego co jest inne od nich samych.
Reklama