UWAGA!

Wizyta partnerów z Niemiec

 
Elbląg, Wizyta partnerów z Niemiec
fot. nadesłana

W dniach od 11 do 14 czerwca powiat elbląski gości czteroosobową delegację z partnerskiego powiatu Steinburg (Niemcy). W skład delegacji weszli m.in. nowo wybrani w ubiegłym roku przewodniczący Rady Powiatu Steinburg Peter Labendowicz i starosta Torsten Wendt. Jest to ich pierwsza wizyta w powiecie elbląskim.

Umowa o partnerstwie między powiatem elbląskim a powiatem Steinburg została podpisana 14 września 2001 roku. Wybór powiatu Steinburg był naturalną konsekwencją dużo wcześniejszej współpracy miast partnerskich z obu powiatów: Itzehoe i Pasłęka. W pierwszym artykule umowy powiaty określiły swoje wspólne cele:
       Strony wyrażają wolę wspierania spotkań ludzi z obu powiatów, przede wszystkim młodzieży, w celu umożliwienia dobrosąsiedzkich stosunków i przyjaźni.
       Tym samym ma to przyczynić się do pokojowego rozwoju Europy oraz sąsiadujących ze sobą narodów.
       Od tamtej pory systematycznie, każdego roku, oba powiaty organizują wymianę młodzieży i jest to jedna z najlepiej rozwiniętych form współpracy między partnerami. Ostatnio 61 młodych ludzi z partnerskich powiatów realizowało projekt zatytułowany „Eko-Puzzle”. Głównym celem spotkania było podniesienie świadomości ekologicznej młodzieży obu krajów, wymiana poglądów i doświadczeń młodych ludzi z Polski i Niemiec na szeroko rozumiane tematy związane z naturalnym środowiskiem człowieka oraz problematyką zrównoważonego rozwoju. Polscy uczniowie wyjechali do Niemiec w listopadzie 2013 r., zaś rewizyta tej samej grupy uczniów w powiecie elbląskim nastąpiła w marcu 2014 r.
       Obecna wizyta władz powiatu Steinburg również koncentruje się wokół tematów związanych z młodzieżą i edukacją. Goście odwiedzili m.in. szkoły ponadgimnazjalne prowadzone przez powiat, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim i Stanicę Wodną w Nadbrzeżu. W programie znalazły się też wizyty w elbląskich szkołach wyższych – PWSZ i EUH-E. Jedna z uczelni wyższych na terenie powiatu Steinburg jest zainteresowana rozszerzeniem współpracy między powiatami o wymianę studentów i organizację praktyk studenckich.
      
Marek Murdzia, rzecznik prasowy Starosty Elbląskiego
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama