UWAGA!

Woda opadła, pogotowie przeciwpowodziowe odwołane (aktualizacja)

 
Elbląg, Strażacy i pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego rozkładają rękawy przeciwpowodziowe przy bulwarze Zygmunta Augusta
Strażacy i pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego rozkładają rękawy przeciwpowodziowe przy bulwarze Zygmunta Augusta (fot. Michał Skroboszewski)

Prezydent Elblaga odwołał dzisiaj pogotowie przeciwpowodziowe. Poziom wody w rzece Elbląg spadł poniżej ostrzegawczego. W mieście to już tylko 543 cm, w Nowakowie - 536. Sytuacja wraca do normy, choć na jeziorze Druzno jeszcze obowiązuje stan alarmowy. W Żukowie urządzenia pomiarowe wskazują poziom wody 598 cm. 

Cofka, czyli silny wiatr z północy, spowodowała w ciągu ostatnich dwóch dni znaczny wzrost poziomu wody w okolicznych rzekach. Najgroźniejsza była sytuacja na rzece Elbląg, która w niektórych miejscach przekroczyła prawie o pół metra stan alarmowy. Służby kryzysowe i strażacy w najjbardziej zagrożonych zalaniem miejscach rozwinęli rękawy przeciwpowodziowe, układali worki z piaskiem. Na szczęście już w czwartek po południu wiatr osłabł i z godziny na godzinę poziom wody w rzekach zaczął spadać. Nadal poważna jest sytacja na jeziorze Druzno, gdzie wciąż obowiązuje stan alarmowy. 

       Tak relacjonowaliśmy wydarzenia związane z sytuacją powodziową. 
- Obecnie poziom wody w rzece Elbląg wynosi 607 centymetrów, w ciągu ostatniej godziny wzrósł o 5 centymetrów  - powiedział nam w środę przed godz. 13 Tomasz Świniarski z Centrum Zarządzania Kryzysowego. - Przy poziomie 610 cm zostanie ogłoszone pogotowie przeciwpowodziowe, przy 615 cm - razem ze strażakami będziemy rozstawiać w newralgicznych miejscach rękawy przeciwpowodziowe. 
       Stan alarmowy został przekroczony o 5 cm w Osłonce (w pobliżu ujścia Szkarpawy do Zalewu Wiślanego), w Nowakowie wynosi obecnie 621 cm (do alarmowego brakuje 9 cm), Do stanu alarmowego w Elblągu brakuje kilku centymetrów.

  Elbląg, Na wieży kościoła Bożego Ciała wiatr oderwał blachę. Interweniowali strażacy
Na wieży kościoła Bożego Ciała wiatr oderwał blachę. Interweniowali strażacy (fot. Czytelnik)


       Prognozy nie są korzystne. Silny wiatr z północy spowodował cofkę, czyli wpychanie wody z Zalewu Wiślanego w głąb lądu. Sytuacji nie poprawia padajacy często deszcz. Synoptycy przewidują, że  do wieczora w regionie elbląskim może spaść nawet 40 milimetrów wody na metr kwadratowy. 
      
       Aktualizacja:  O godz. 13.05 przekroczony został stan alarmowy na rzece Elbląg (610 cm). W związku z powyższym od godz. 13.15 zarządzeniem prezydenta Elbląga wprowadzony został stan pogotowia przeciwpowodziowego na terenie miasta. Informujemy również, że służby przygotowują się już do rozstawienia pierwszych rękawów przeciwpowodziowych w okolicach bulwaru Zygmunta Augusta w Elblągu. Ich rozstawienie planowane jest po przekroczeniu 615 cm w rzece Elbląg.- poinformował nas Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. 


       Aktualizacja z godz. 15:30: Strażacy i pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego rozkładają rękawy przeciwpowodziowe przy bulwarze Zygmunta Augusta. Poziom wody w Elblągu wynosi 616 cm, w Nowakowie - 631 cm, w Osłonce - 602 cm. w Nowotkach - 600. Wszędzie stan jest alarmowy. Ostrzegawczy poziom wody odnotowano w Tolkmicku (606 cm) i Nowej Pasłęce (592 cm). 

       Aktualizacja, godz. 16:30: Ze względu na wysoki stan wody most pontonowy w Nowakowie został zamknięty, strażacy rozkładają worki z piaskiem przy domach położonych najbliżej rzeki. Bulwar Zygmunta Augusta został zamknięty dla ruchu samochodów. Poziom wody ciągle rośnie, ale slużby uspokajają, że sytuacja jest pod kontrolą. Stan wody: Elbląg - 618 cm, Nowotki - 610 cm, Nowakowo - 635 cm, Osłonka - 607 cm (wszędzie alarmowy), Tolkmicko - 607, Nowa Pasłęka - 594 cm

      
Tak o godz. 14 wyglądała sytuacja na rzece Elbląg na wysokości bulwaru Zygmunta Augusta.
      
      
      
      

      
A tak wygląda sytuacja w Stegnie, co sfilmowała ekipa Info Meteo Elbląg. Woda z Zatoki Gdańskiej przykryła plażę...
      
      
      
      
       Godzina 18.
Stan wody w Elblągu - 627 cm i ciągle rośnie. W Nowakowie już przekroczyl 640 cm.
      
       Godz. 20:
Wody ciągle przybywa. W Elblągu stan wynosi już 636 cm, w Nowakowie - 657 cm, w Nowotkach - 631 cm, w Osłonce - 632 cm. Wszędzie przekroczył stan alarmowy. Stan ostrzegawczy obowiązuje w Tolkmicku, Nowej Pasłęce i na jeziorze Druzno. Przy okazji uspokojamy Czytelników - Kumiela, która dała się we znaki we wrześniu 2017 roku szczególnie mieszkańcom ul. Związku Jaszczurczego, tym razem nie zagraża.
      
       Godz. 21.20:
Poziom wody w rzece Elbląg w mieście - 642 cm, w Nowakowie - 661 cm, Nowotki - 638 cm, Osłonka - 642 cm (wszędzie stan alarmowy). W Tolkmicku (625 cm) i Nowej Pasłęce (607) obowiązuje stan ostrzegawczy. - Na bulwarze Zygmunta Augusta strażacy rozkładają kolejne rękawy przeciwpowodziowe. W działania zaangażowani są niemal wszyscy strażacy z Elbląga oraz powiatu elbląskiego. Poziom wody w rzece Elbląg wciąż się podnosi. Sytuacja jest na bieżąco monitorowana i wszystkie służby pozostają w pełnej gotowości - informuje st. sekc. Dawid Rogożyński z Komendy Miejskiej PSP w Elblągu.
Jak informuje OSP Krzewsk, strażacy z tej jednostki zostali skierowani do akcji przeciwpowodziowej w Kępie Rybackiej. Na miejscu są dwa zastępy z Krzewska. 
      
      
      
       godz. 22:40. Woda w rzece Elbląg przybiera 4 centymetry na godzinę, podtopienia mogą zagrażać mieszkańcom budynków przy ul. Stawidłowej, Grochowskiej, Radomskiej, Warszawskiej. Stamtąd docierają zgłoszenia do służb kryzysowych. - W ciągu dnia największe porywy wiatru  wystąpiły około południa i wyniosły: Nowa Pasłęka 91,8 km/h, Frombork 87,5 km/h, Elbląg 84,2 km/h. Późnym popołudniem i wieczorem największe porywy wyniosły: Elbląg i Nowa Pałęka 85,7 km/h, Frombork 85,3 km/h. W kolejnych godzinach nadal można się spodziewać porywów wiatru do 80 km/h, lokalnie 90 km/h. - informuje tymczasem w swoim komunikacie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

       godz. 23. Stan wody w Elblągu: 646 cm, w Nowakowie - 663 cm, w Nowotkach - 641 cm, w Osłonce - 645 cm. W Tolkmicku do stanu alarmowego brakuje zaledwie 2 cm (jest 628 cm), w Nowej Pasłęce - 23 cm (jest 607 cm). Na jeziorze Druzno jest stan ostrzegawczy. Do alarmowego brakuje 21 cm. 
Przy okazji komunikat dla kierowców - uważajcie na mniej uczęszczanych ulicach, które pokryte są cieńką warstwą lodu - alarmuje nasz fotoreporter.

       3 stycznia, godz. 6.30: W nocy woda w rzece Elbląg zaczęła nieznacznie opadać,ale pogotowie przeciwpowodziowe nadal obowiązuje. Stan alarmowy jest też już na jeziorze Druzno. Aktualne stany: Elbląg (629 cm), Nowakowo (637 cm), Nowotki (622 cm), Osłonka (622 cm), jezioro Druzno (Żukowo, 592 cm), Tolkmicko (606 cm), Nowa Pasłęka (596). We Fromborku woda wystąpiła z kanału, wdarła się na plac portowy. Strażacy za pomocą rękawów przeciwpowodziowych zabezpieczyli budynek bosmanatu oraz pobliską smażalnię,

       godz. 8: Najnowszy komunikat Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej: "W powiecie braniewskim okresami ciągle notowane są znaczące porywy wiatru. Stacja w Nowej Pasłęce zanotowała poryw do 77 km/h. W najbliższych godzinach porywy do 80 km/h nadal możliwe. Wiatr z kierunków północnych".
      
       godz. 10:  Stan wody: Elbląg (630 cm), Nowakowo (640 cm), Nowotki (627 cm), Osłonka (619 cm), Tolkmicko (602 cm). Nowa Pasłęka (590 cm), jezioro Druzno (596 cm). W większości miejsc nadal obowiązuje stan alarmowy. 

       godz. 13.Warunki pogodowe się znacznie poprawiły, spada więc poziom wód w rzekach. W Elblągu to już tylko 618 cm, w Nowakowie - 616 cm (odwołano alarm), w Nowotkach - 604 cm, w Osłonce - 605 cm, w Tolkmicku - 587 cm (nie ma stanu ostrzegawczego, podobnie jak w Nowej Pasłęce). Stan alarmowy utrzymuje się jeszcze na jeziorze Druzno, w Żukowie jest obecnie 598 cm. 
      
       godz. 15:30. Poziom wody w rzece Elbląg w mieście spadł poniżej alarmowego (wynosi 602 cm), podobnie jest w Nowakowie. Mimo to na razie władze miasta nie odwołują pogotowia przeciwpowodziowego. - Przy takich warunkach pogodowych jest na to jeszcze za wcześnie - powiedział nam Tomasz Świniarski z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. 
        
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama