UWAGA!

Wokół tego kręci się świat

 Elbląg, Wokół tego kręci się świat
fot. Anna Dembińska

Jak powstaje beton? Na czym polega „magia pieniądza”? A także jazda nietypowym rowerem, zajęcia muzyczne i dinozaury – te i wiele innych atrakcji można było zobaczyć i doświadczyć na dzisiejszym (24 maja) pikniku naukowym, który został zorganizowany przez elbląską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w ramach X Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Zobacz fotoreportaż.

Bałtycki Festiwal Nauki organizowany jest od 2003 roku przez wyższe uczelnie regionu pomorskiego oraz instytucje naukowe. Jest to impreza popularno- naukowa, skierowana do szerokiego grona odbiorców. W tym roku impreza cieszyła się sporym powodzeniem, zwłaszcza wśród najmłodszych.
       – W tym roku festiwal wzbudził ogromne zainteresowanie. Tam, gdzie były przygotowane wykłady, grupy zmieniały się mniej więcej co czterdzieści minut. Swoje stanowiska wystawiły wszystkie instytuty uczelni – opowiada Joanna Nowak, koordynator Festiwalu w Elblągu. – Przygotowane zostały stanowiska o różnorodnej tematyce, począwszy od loterii satelitarnej, przez stanowiska biologiczne i chemiczne, a skończywszy na kruszeniu betonu, ale także stanowiska turystyczne, krajoznawcze opowiadające o różnych regionach, jak i sportowe. Olbrzymia różnorodność pozwoliła na to, by każdy znalazł coś dla siebie. Osoby, które przyszły na Festiwal miały okazję poznawać świat poprzez różne zmysły – dotyku, wzroku, słuchu, jak i smaku. Myślę, że to wyjście ze światem nauki do dzieci i młodzieży może pomóc w zainteresowaniu ich techniką i inżynierią, rozbudzić ich zainteresowanie tymi trudniejszymi dziedzinami. Przecież wokół tego „kręci się” przyszły i dzisiejszy świat – dodaje Joanna Nowak.
       Oprócz tego na odwiedzających czekały inne atrakcje takie, jak karaoke, stanowiska plastyczne, komputerowe, paintball, ale także quizy, gry i różnego rodzaju konkursy. Również duże zainteresowanie zwłaszcza wśród najmłodszych budził…radiowóz policyjny. Co najbardziej podobało się młodym elblążanom?
       – Najbardziej podobały mi się te robociki. Chciałbym takiego mieć w domu. Jeździłem też trochę na tym dziwnym rowerze – mówił Adrian.
       – Ja czekam na swoją kolej w karaoke. Podoba mi się wszystko, wszędzie jest coś ciekawego do zobaczenia – opowiadała Ania.
       – Podoba mi się malowanie twarzy, fajne jest też szukanie śladów na miejscu zbrodni. A najlepsze jest to, że nie mamy takich normalnych lekcji tylko możemy przyjść i pooglądać różne rzeczy – opowiada Mateusz.
       – Najbardziej podobało mi się stanowisko z Euro, jestem kibicem piłki nożnej, bardzo chciałbym kiedyś grać w piłkę – mówił Michał.
       – Jako, że przyszłam z grupą, w której przeważają chłopcy to najbardziej podobał im się paintball, ale też łowienie rybek – opowiada Jolanta Sielaff, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 14. – Podobała im się także ta ciecz nienewtonowska i dziwny rower, podobno rzeczywiście podobał im się także ten dziwny rower, generalnie cały piknik podoba im się. Po pierwsze jest to integracja z dziećmi z innych szkół, ale także ze sobą nawzajem, a poza tym te wszystkie, ciekawe doświadczenia powodują, że dzieci mogą się dowiedzieć czegoś, czego nie nauczą się na co dzień w szkole.
       Honorowy patronat nad Festiwalem objął Prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk.
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama