UWAGA!

Ws. całowania. Urząd wyjaśnia

 Elbląg, Władze miasta zapewniają, że nie są przeciwko wolności wypowiedzi artystów
Władze miasta zapewniają, że nie są przeciwko wolności wypowiedzi artystów (fot. AD)

W związku z wcześniejszym zakończeniem prezentacji w krużganku Centrum Sztuki Galeria EL wystawy dokumentującej film „Podróż” autorstwa Martyny Tokarskiej i Liliany Piskorskiej Urząd Miejski w Elblągu wyjaśnia motywy podjęcia takiej decyzji - to nie była cenzura, a niefortunne połączenie. Treść oświadczenia publikujemy poniżej.

"Niefortunnym było połączenie w jednym czasie w Centrum Sztuki Galerii EL wystawy Interaktywny Plac Zabaw, skierowanej do najmłodszych dzieci, z dyskusyjną wystawą obyczajową autorstwa obu Pań. Spowodowało to, że część rodziców po odwiedzeniu wystawy interweniowała w tej sprawie do władz miasta. Do Urzędu Miejskiego wpłynęła również skarga jednego z mieszkańców w formie mailowej.
       Z otrzymanych od dyrektora Centrum Sztuki Galeria EL informacji wynikało, że wystawa czynna będzie od 9 maja do Nocy Muzeów włącznie. Po tym wydarzeniu pracownicy Galerii EL zdemontowali ją. Zbiegło się to w czasie z napływającymi skargami od mieszkańców. Po zapoznaniu się ze szczegółami użyczenia wystawy dyrektor poinformował, że powinna ona być jednak eksponowana do końca maja. Tak właśnie wyglądał kontekst podjęcia decyzji o skróceniu wystawy.
       Pragniemy podkreślić, że choć Centrum Sztuki Galeria EL jest instytucją miejską, to władze samorządowe nie decydują, jakie wystawy są tam prezentowane. Podobnie dyrektor i kuratorzy wystaw nigdy nie konsultowali z władzami miasta ich treści. Biorąc jednak pod uwagę skargi części rodziców odwiedzających w ostatnich tygodniach Galerię EL, władze miasta podjęły interwencję u dyrektora tak, aby prezentacja zdjęć Pań Tokarskiej i Piskorskiej została skrócona i nie łączyła się z wystawą dla dzieci.
       Pragniemy zapewnić, że władze Elbląga, nawet jeśli nie zgadzają się z treściami prezentowanymi przez niektórych artystów, nie są przeciwko wolności ich wypowiedzi."
      
       Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy w Biurze Prezydenta Miasta
      

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama