UWAGA!

Wsi spokojna, wsi wesoła...

Jutro i w niedzielę wieś Jelonki, między Elblągiem a Pasłękiem, obchodzić będzie 700. urodziny.

Jubileuszowe świętowanie rozpocznie jutro (w sobotę) o godz. 11.00 turniej piłki siatkowej, w którym zagra młodzież z gminy Rychliki. Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00. Będzie m.in. spotkanie mieszkańców i gości z władzami gminy, inscenizacja historyczna oraz otwarcie okolicznościowej wystawy fotografii, dokumentów i przedmiotów związanych z przeszłością wsi. O urodzinach przypominać będzie też aleja dębów i pamiątkowa tablica, jaka zostanie odsłonięta także jutro.
     Elbląski historyk, Lech Słodownik podkreśla, że przygotowanie dwudniowych obchodów to był duży wysiłek dla lokalnej społeczności.
     - Mieszkańcy sami się zorganizowali, powstał społeczny komitet, który z dużym entuzjazmem pracował nad obchodami – mówi Lech Słodownik. – Jelonki są na tyle ciekawą miejscowością, że warto je zobaczyć. Wieś leży przy drugiej pochylni na znanym Kanale Elbląskim, słynie z gotyckiego kościoła i domów podcieniowych, których jest pięć.
     Choć wielu osobom może się wydawać, że urodziny jednej wsi to tylko święto jej obecnych mieszkańców, Lech Słodownik przypomina, że właśnie ze wsi pochodzi wielu dzisiejszych mieszczuchów.
     - Od lat trwa ucieczka młodych ludzi do miast, ale myślę, że ci, którzy dziś mieszkają w Pasłęku, Elblągu, czy gdzieś indziej, a byli kiedyś w Jelonkach, z chęcią w tych dniach powrócą do swojej rodzinnej wsi, by zobaczyć, jak ona wygląda dzisiaj, co się dla niej robi i co będzie zrobione w przyszłości.
     Drugi dzień urodzin Jelonek rozpocznie w niedzielę o godz. 12.00 Msza św. ekumeniczna, a po niej odbędzie się przemarsz mieszkańców i gości przez wieś.
     Następnie komtur krzyżacki przekaże sołtysowi akt lokacji i klucz do bram 700 - letniej miejscowości. O godz. 14.00 rozpoczną się występy artystyczne.
     Będzie kiermasz rękodzieła, pieczony prosiak i oberlandzka grochówka. Świętowanie o godz. 20.00 zakończy ognisko na polu biwakowym przy Kanale Elbląskim. Udział w imprezie zapowiedzieli m.in. przedstawiciele mniejszości ukraińskiej i niemieckiej.
AJ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama