UWAGA!

Wszystko na sprzedaż

 Elbląg, Prawo zabrania handlu organami czy szczątkami ludzkimi
Prawo zabrania handlu organami czy szczątkami ludzkimi (fot. arch. mm)

Dziewictwo, nerka, czaszka ludzka. Wszystko jest na sprzedaż, wszystko ma swoją cenę. Można osądzać sprzedających, ale skoro są nabywcy, takie transakcje będą się odbywały. Wbrew zdrowemu rozsądkowi, zasadom moralnym, a nierzadko i wbrew prawu.

W ogłoszeniach na elbląskich portalach internetowych można znaleźć niemal wszystko. Od ofert sprzedaży domu, samochodu, pralki, stołu, szafki, po krowie łajno, nerkę, ludzką czaszkę czy dziewictwo. W Elblągu młode dziewczyny wyceniają swój "pierwszy raz" na 8 tys. zł, choć zdarza się, że wybierają klienta na zasadzie, kto da więcej. Sprzedają cnotę najczęściej z pobudek materialnych. Taka transakcja może wywołać oburzenie, ale w obliczu prawa, jest bez zarzutu.
       - W Polsce prostytucja jest legalna, przestępstwo popełnia jedynie ten, który czerpie korzyści z uprawiania jej przez inne osoby – wyjaśnia asp. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu.
       Ale psycholodzy ostrzegają, handel tak intymną sferą rzutuje na dalsze życie młodej dziewczyny (rzadziej zdarzają się tego typu ogłoszenia od chłopaków).
       W ogłoszeniach internetowych można znaleźć właściwie wszystko. Niestety, także oferty sprzedaży ludzkich organów. Najbardziej popularne są nerki. Ale tu już dochodzi do głosu prawo.
       - Zarówno osoba zamieszczająca taką ofertę, jak i osoba, która ją przyjmuje popełnia przestępstwo – mówi Jolanta Rudzińska, rzecznik prasowy Prokuratury Rejonowej w Elblągu.
       Art. 44 ust. 1 ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów mówi, iż "kto w celu uzyskania korzyści majątkowej lub osobistej, nabywa lub zbywa cudzą komórkę, tkankę lub narząd, pośredniczy w ich nabyciu lub zbyciu bądź bierze udział w przeszczepianiu lub udostępnianiu pozyskanych wbrew przepisom ustawy komórek, tkanek lub narządów, pochodzących od żywego dawcy lub ze zwłok ludzkich, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 5 lat".
       W ostatnim czasie elbląska policja badała dwie takie sprawy. Jedna z nich znajdzie swój finał w sądzie, sporządzony został bowiem akt oskarżenia.
       Nie tylko ludzkie organy są w cenie. W ofercie sprzedaży pojawiła się również ... czaszka.
       - Taka oferta może podlegać pod przepis mówiący o zbezczeszczeniu zwłok – wyjaśnia asp. Krzysztof Nowacki. - Za takie przestępstwo grozi kara grzywy, ograniczenia wolności bądź pozbawienia wolności do 2 lat. Jeżeli w grę wchodzi zniszczenie miejsca pochówku, kara może sięgnąć nawet 8 lat więzienia.
       Zdarza się, że częściami ludzkiego szkieletu wymieniają się studenci medycyny. Ci jednak również muszą pamiętać o tym, że ciało oddane do ich dyspozycji, by mogli uczyć się anatomii, po zakończonej edukacji musi zostać pochowane, a nie stanowić przedmiot handlu.
       "Dzień dobry. Zrobię wszystko, aby otrzymać zatrudnienie" to kolejna kategoria ogłoszeń. Taki komunikat świadczy o desperacji oferenta. Na rynku pracy krucho, trzeba więc wykazać się determinacją, by zdobyć zatrudnienie lub przynajmniej zainteresować potencjalnego pracodawcę. Stąd też oryginalne zdjęcia dołączone do CV, a na nich: blondynka na plaży w bikini, mężczyzna z wytatuowanym bicepsem w roli głównej, kobieta w średnim wieku wypinająca biust do obiektywu. Cóż, takie fotografie na pewno zapadają w pamięć, ale pracy nie gwarantują.
       Wśród ogłoszeń lokalnych dużym zainteresowaniem cieszą się ostatnio tzw. wiejskie klimaty. Oferty sprzedaży jajek, ziemniaków czy krowiego łajna nikogo już nie dziwią.
       Takie ogłoszenia się zdarzają, bo "Wszystko jest na sprzedaż nawet wtedy, gdy chcesz inaczej, bo zawsze jest ktoś, kto chce zapłacić" – jak śpiewał popularny polski zespół. Warto jednak się zastanowić.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A podobno mamy wolność, a na wszystko paragrafy :) Dziewczyny teraz zarabiaja na showup, albo zbiorniku, jak ktos chce sprzedać własna nerke to nikogo nie powinno to interesowac bo moze uratowac komuś życie. Jeżeli jest to złe to dlaczego nie ścigamy tych co oddaja krew ? Pokretne przepisy zrobione po to aby rząd mógł jeszcze na tym zarobic, nasze życie, nasz wybór i nic nikomu do tego. Niedługo dojdzie do tego że sąd bedzie musiał wyrazic zgode na pierwszy raz
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  2
  (*_*)(2014-05-28)
 • Krowie łajno to dziwi tylko Ciebie A, Odchody bydła domowego są używane przede wszystkim jako główny składnik nawozów naturalnych. Jeżeli Ty lubisz jeść rzeczy przesiąknięte chemią to Twoja sprawa, ale są ludzie którzy naworza naturalnie a w domu nie hodują zwierząt.
 • nie rozumiem trochę idei zakazu sprzedania nerki. To jest moja nerka, sama sobie ją uhodowałam, nikomu nie ukradłam. Więc czemu nie mogą nią zarządzać??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  AnaHana(2014-05-28)
 • Ale jestem " do tyłu" . Showup, zbiornik, kurcze, co to jest? Nie nadążam już.
 • AnaHana to dlatego że państwo musi mieć nad wszystkim kontrolę, jak sobie wyobrażasz że możesz od tak sprzedać i nie zapłacić podatku od tego :) Byś została zbrodniarzem i terrorystką. Media by miały temat na dwa tygodnia pokazując jaka jesteś niebezpieczna dla bezpieczeństwa kraju
 • Chodzi o naduzycia. Nie słyszały drogie panie o porwaniach np. dzieci - oczywiście głównie " na organy" . To sie dzieje również w Polsce, troszkę poczytajcie relacji zrozpaczonych rodziców. .. .. Czy myslicie ze ten który nerkę przyjmuje spotyka się na herbatce z nerkodawcą? Przecież to jest podziemie handlem organów wszystko jest niejasne i niejawne. .. .. skad wiadomo że nerka pochodzi od dobrowolnego dawcy. .. ?
 • Wszystko jest na sprzedaż I nikt tego już nie zmieni Wszystko ma swą cenę Nawet jeśli w to nie wierzysz Wszystko jest na sprzedaż W końcu wszystko można kupić
 • @AnaHana nie ładnie kłamać że " sama sobie ją uhodowałam" raczej większe prawa do twojej nerki mają rodzice:)
 • skoro są porwania dzieci dla narządów to i tak będą czy oddam nerkę legalnie czy nie. Jeżeli mówię że chcę legalnie wszystko zrobić, w szpitalu państwowym czy innej legalnej klinice, to jak inaczej by było jak nie legalnie?? A jak ktoś ma mi ukraść nerkę to i tak to zrobi czy sprzedaż będzie legalna czy nie. A hugo byliby chętni nawet podatek zapłacić. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  AnaHana(2014-05-28)
 • Do wszystkich którzy sa za sprzedarzą organów. Rozumiem jeśli ktoś świadomie decyduje się na sprzedaż z nieprzymuszonej woli. Gorzej będzie jeśli znajdą się tacy a napewno się znajda co będa nocami lapac ofiary i wycinać im narządy a potem powiedzą że ofiara się zgodzila i wzięla za to kasę. Tak być nie może bo bedzie to precedens którym zajma się gangi i będa handlowac ludzkimi organami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  1
  oburzona1(2014-05-28)
 • Ciekawe ile kosztuje zorganizowanie referendum i i przejęcie władzy wmieście?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  urnochód(2014-05-28)
 • dalej glosujcie na PO a niedlugo zeby przezyc bedziecie sprzedawac wlasne domy, ubrania, dzieci, organy itd. POwcy twierdza z e wkraju panuje dobrobyt i wszystko jest fajnie. sztuczna propaganda sukcesu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  6
  turban(2014-05-28)