UWAGA!

Wybory już w niedzielę

Elbląg, Robert Falkenberg
Robert Falkenberg (fot. AD)

Aż 22 z 25 radnych minionej kadencji ubiega się o mandat ponownie. Większość z nich to liderzy swoich list. Robert Falkenberg pytany, dlaczego startuje w wyborach ponownie, odpowiada, że jest kilka spraw, które rozpoczął, i które chciałby doprowadzić do finału. Mówi też, że aktywność polityczną ma chyba we krwi i trochę by mu jej brakowało.

Piotr Derlukiewicz: – Jakie to sprawy chciałby Pan kontynuować, gdyby ponownie został Pan radnym?
      
Robert Falkenberg: – Udało mi się znaleźć firmę, która chce pod elbląską banderą uruchomić żeglugę po Kanale Elbląskim. Firma przygotowała już budżet tego przedsięwzięcia. Jak Pan zapewne pamięta, Prezydent już rok temu zapisał w budżecie 500 tys. zł na statek. Pierwsza koncepcja była bowiem taka, że nalegałem, by miasto kupiło statek. Chociażby w Malborku jest firma, która z pewnością taki statek by zbudowała. Urząd Miasta ten pomysł później nieco rozmydlił, bo chciał kupić statek, który mógłby pływać po Kanale Elbląskim, ale miałby dzielność pływania na Zalewie Wiślanym, no i oczywiście był tani w eksploatacji. Ja sobie takiego statku nie wyobrażam.
      
       – Myślał Pan raczej o stateczkach, które pływają po Jezioraku w Iławie? Małych, płaskodennych, na 20-30 pasażerów?
      
– Takich, może nieco większych.
      
       – Ale zmieniła się też koncepcja, już nie chodzi o to, by miasto kupiło statek...
      
– Tak. Zacząłem poszukiwać firmy zainteresowanej naszym Kanałem i chyba się udało. Jest firma, która chce ściągnąć z Holandii tramwaje wodne i przystosować je do żeglugi po Kanale, jednostki zabierałyby na pokład 55 pasażerów. Trzy takie statki pływałyby pod elbląską banderą, byłoby to realizowane na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego – jako miasto udostępniamy tylko miejsce w porcie. Dla Elbląga promocyjnie byłaby to super sprawa.
      
       – Mają pływać po Kanale Elbląskim?
      
– Ale chyba tylko do pochylni Buczyniec. Możliwe są też rejsy po jeziorze Druzno, Kanałem Jagiellońskim i Nogatem do Malborka... Jestem przekonany, że jeśli udałoby się uruchomić pierwsze takie statki, za nimi pojawią się następne. I wody wokół Elbląga stałyby się w końcu prawdziwą atrakcją turystyczną, a nie tylko potencjalną atrakcją. Nawet, gdy nie zostanę radnym, myślę, że ten temat będę kontynuował.
      
       – Co uważa Pan za swój największy sukces w minionej kadencji?
      
– Udało mi się z UBC – Związkiem Miast Bałtyckich. Jestem w tym związku przedstawicielem Elbląga. UBC skupia 110 miast z całej Europy, głównie nadbałtyckich, ale członkami są też np. dwa małe miasta hiszpańskie, jedno norweskie... Udało mi się przy pomocy wiceprezydenta Gdańska Macieja Lisickiego przenieść do Elbląga przewodniczenie komisji zdrowia i spraw społecznych tego związku. To jedna z siedmiu najważniejszych komisji UBC.
      
       – Czym to będzie skutkowało konkretnie?
      
– Od stycznia przyszłego roku raz – dwa razy w kwartale będą do nas przyjeżdżać delegacje tych 110 miast, oczywiście nie wszystkie w jednym terminie. To jest świetna promocja dla Elbląga. Mamy non stop bezpłatną reklamę w 110 miastach – bezpośrednią, przez te wizyty, oraz poprzez biuletyny UBC cyklicznie do tych miast rozsyłane z Elbląga, a wydawane za pieniądze UBC. Delegacjom tych 110 miast – członków UBC – można pokazywać Elbląg, Modrzewinę. Jeśli w efekcie znalazłoby się przy okazji dwóch-trzech inwestorów, to jest sukces, który w dodatku nic miasto nie kosztuje.
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • A co jest z "zielonym Tramwajem" był to ekologiczny statek, który miał pływac po kanale. Okazało sie że wyprodukowano wielki bubel. Jednostka ta utraciła wszystkie uprawnienia PRS, nadaje sie tylko na złom. Była sfinasowana z kasy publicznej, a maił ja w urzytkowaniu Zarząd Portu w Elblagu. Narazie to nastąpiła Dyrektora. .. .. i co dalej. Czy ktos odpowie za pieniadze wyrzucone w błoto. Z tego co wqiem to same akumulatory i osprzed kosztowały około 2 mln. zł. Czy w E-gu nie działaja juz organa które zainteresuja sie statkiem "widmo"
 • Dyrektorem w Zarządzie Portu jest teraz człowiek Słoniny, były prac. Urzędu Miasta. Henio na wszelki wypadek przygotowuje sobie nowa ciepła posadke. trzeba mieć silne ręce do trzymania STOŁKA
 • Ja i kilku moich kumpli spod sklepu oddamy głos na tego kto postawi wino za piątaka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Pijaczyna(2010-11-19)
 • no raczej modrzewina i port juz dobrze wyczyscily kase miejska --a poza tym radni--bezradni nie sa tu mile widziani po raz kolejny!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  SCEPTYK(2010-11-19)
 • jak głosują niewidomi z Elbląga i okolic?czy UM przygotował szablony do głosowania?Takie źądanie stawiają przepisy ordynacji wyborczej, czy jak zwykle-jestesmy my niewidomi dyskryminowani.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  PRZECIW DYSKRYMINACJI NIEWIDOM(2010-11-19)
 • Falkenberg musi sobie załatwić jakąś robotę. A potem pomyśli o Elblągu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zzłośliwy dziadek(2010-11-19)
 • A czemu nie realizowało się dobrych pomysłów radnych, czyżby przy tej ekipie radni byli bezradni ?
 • To wogole taki radny zasiadal w radzie. No name kompletny. Teraz zalatwil wywiad zeby sie przypomniec.
 • proponuje aby Pan Falenberg rozliczył sie z osobami które mu powierzyły finanse, czesto jest tak, że jak nie wychodzi w normalnej pracy lub biznesie trzeba sie wziąść za polityke.
 • „ Aż 22 z 25 radnych minionej kadencji ubiega się o mandat ponownie. Większość z nich to liderzy swoich list. ” A ordynacja zapewni dla większości ponowny wybór. I [...] możemy sobie tu gadać i się kłócić a oni się śmieją z tego do rozpuku. I tak Jurek będzie pływał tam i z powrotem. To jest właśnie przyczyna dla której zamiast na wybory( chociaż lubię „ popolitykować” ) to pojadę do Bażantarni na ognisko i browary albo do Stegny na rybkę i browary. Czerwony
 • warto przeanalizowac zyciorysy kandydatów z tego ugrupowania a w szczególnosci co sie stało z firmami które prowadzili. pozdrawiam izycze wyborcom wyboru dobrych i wykwalifikowanych menadzerów a nie osób które tworza sobie źródło utrzymania z polityki
 • Tak, to rzeczywiście godna sprawa - uruchomienie transportu wszelakiego (szynowego, wodnego i kołowego) wokół naszych wielu atrakcji (Elbląg + okolice). Dotychczasowa władza zniszczyła (nie tylko samorządowa) kompletnie ten transport i nie ma żadnej koncepcji reaktywacji powyższego. Proponuję wzorem państw skandynawskich oprzeć tą dziedzinę o drobny prywatny sprzęt pływający, który będzie o wiele bardziej wydajniejszy, sprawniejszy i logistycznie dopasowany do potrzeb tej krainy. Wiele tu jest do odrobienia i przewalenia - miejmy nadzieję po najbliższej niedzieli do pokonania.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MiejscowyAborygen(2010-11-19)
Reklama