UWAGA!

Wyśpiewane laury

 Elbląg, Chór "Bel Canto" tworzą młodzi elblążanie, których pasją jest śpiew
Chór "Bel Canto" tworzą młodzi elblążanie, których pasją jest śpiew (fot. nadesłane)

Elbląskie chóry „Bel Canto” i „Cantata” wróciły ze zwycięskimi trofeami z V Festiwalu „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.

Chór „Bel Canto” zajął I miejsce oraz otrzymał puchar za najlepsze wykonanie utworu współczesnego kompozytora i puchar za najlepsze wykonanie utworu inspirowanego muzyką ludową.
       Chór „Cantata” również stanął na podium i zajął III miejsce. Dyrektorem artystycznym i dyrygentem obu chórów jest Marta Drózda.
      
       Chór „Bel Canto” został założony w 2003 roku przez Martę Drózdę. W skład zespołu wchodzi młodzież z całego Elbląga. W swoim repertuarze posiada utwory sakralne, ludowe oraz rozrywkowe. Chór działa przy Stowarzyszeniu „Przyjaciół Muzyki” w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych.
       W 2006 roku „Bel Canto” otrzymało wyróżnienie na konkursie w Ostrowie Wielkopolskim. W kolejnym roku zespół zajął pierwsze miejsce w III Festiwalu Chórów i Orkiestr Dętych „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego oraz otrzymał nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu inspirowanego muzyką ludową. W 2008 r. otrzymał wyróżnienie na IV Warszawskim Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Varsovia Cantus”. W marcu 2009 r. został nagrodzony „Brązowym Dyplomem” na Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym Muzyki Pasyjnej w Bydgoszczy. Od 2007 roku chór rozpoczął także współpracę z Elbląską Orkiestrą Kameralną dając wspólne koncerty, w programach których znalazły się m.in. takie utwory jak: Mazur z opery „Straszny Dwór” S. Moniuszki, „Alleluja” z Oratorium „Mesjasz” G.F. Haendla, Oratorium pt: „Św. Rafał Kalinowski – Pielgrzym Boży” J. Łuciuka, czy „Requiem” W. A. Mozarta.
       Przygotowanie i udział w tak licznych konkursach Chór zawdzięcza dofinansowaniu ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu, wielu sponsorom, opiekunowi zespołu, Marcie Makowskie-Gnyp, a także zaangażowaniu i pomocy posła Witolda Gintowta-Dziewałtowskiemu.
       Chór „Cantata” Elbląskiej Uczelni Humanistyczno-Ekonomicznej, istnieje od 20 lat i skupia ludzi, których łączy wspólna pasja – umiłowanie śpiewu chóralnego. Zespół ma na swoim koncie liczne koncerty w kraju i zagranicą. Brał udział w różnych konkursach zdobywając wiele nagród. W 2007 roku otrzymał Srebrny Medal na Festiwalu im. Johannesa Brahmsa w Wernigerode (Niemcy), w 2005 roku Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego na I Festiwalu „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, a także w 2003 roku Brązowy i Srebrny medal na XXXI Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Ołomuńcu.
       Od 2008 roku opiekę artystyczną objęła nad chórem Marta Drózda. Zaowocowało to licznymi koncertami na terenie Elbląga, a także udziałem w prestiżowych konkursach, m.in. w maju 2009 roku zespół wystąpił na XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka 2009”, a już w czerwcu wziął udział w kolejnym konkursie - V Festiwalu „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie gdzie wyśpiewał sobie III Miejsce. W 2008 roku Chór również otrzymał certyfikat i tytuł „Chór Cantata - Skarbnicą Kultury na Warmii i Mazurach”.
       Wyjazd na V Festiwal „O Warmio moja miła” do Olsztyna chór zawdzięcza dofinansowaniu ze środków Urzędu Miejskiego w Elblągu.
      

 


      
      

oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • no i ekstra!!!! gratuluje!!!!!
 • Cantata śpiewa podobnie jak Zespół Spiewaczy z Padzielnicy. Wolno, głośno i nader często "puszcza" dzwięk.
 • Krytyku z Padzielnicy!!!!Najłatwiej jest negatywnie krytykować, bo to takie typowe, bezinteresownie "polactwo". Byle by dokuczyć!!! "Bel Canta" nie znam, bom zbyt stary ale Cantacie, z którą onegdaj- za pieknych czasów Janusza i Ulki- łączyły mnie więzy przyjaźni a i do dzisiaj przypadkowe spotkania na ulicy są serdeczne, równie serdecznie gratuluje sukcesów. Byłem, jestem i zawsze będę pełen podziwu dla Waszej bezinteresownej, a często kosztownej miłości do śpiewu chóralnego. Więc śpiewam Wam, jako potrafie najpiekniej "Niech żyja nam, niech żyja nam. .. .. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciągle przyjaciel(2009-07-08)
 • Oczywiście młodzieży z Bel Canta gratuluje równie serdecznie ciesząc sie, że są jeszcze młodzi i chętni do wspólnego muzykowania i rozwijania sfery emocjonalnej poprzez takie działania!!! A BYLEBY to piszemy jednak łącznie, a nie jak w poprzednim poście:):):) Serdecznie pozdrawiam obydwa chóry!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ciagle przyjaciel(2009-07-08)
 • Gratulacje!!
Reklama