UWAGA!

Wyznawcy prawosławia rozpoczynają Boże Narodzenie

 Elbląg, Wnętrze świątyni greckokatolickiej przy ul. Traugutta
Wnętrze świątyni greckokatolickiej przy ul. Traugutta (fot. Michał Skroboszewski, arch. portEl)

Dziś (6 stycznia) wierni obrządku wschodniego zasiądą do wigilii, po której rozpoczną się trwające trzy dni święta Bożego Narodzenia. W Elblągu jest ponad 200 osób wyznania prawosławnego i około 150 rodzin greckokatolickich.

Dlaczego Boże Narodzenie w tych obrządkach jest dopiero teraz? Różnica w datach wynika z faktu, że kościoły wschodnie posługują się kalendarzem juliańskim. Dlatego święta odbywają się 13 dni po świętach rzymskokatolickich.
       - Święta nie różnią się za bardzo od tych rzymskokatolickich - opowiada pan Piotr. - Też mamy choinkę, siadamy wspólnie do wigilii, spędzamy ten czas w gronie najbliższych. Nasze święta trwają trzy dni i to chyba największa różnica. Ma to symbolizować udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia. W wigilię dzielimy się prosforą, czyli chlebem, a nie opłatkiem.
       - W naszej rodzinie są osoby wyznania greckokatolickiego i rzymskokatolickiego, więc co roku obchodzimy oba święta - mówi pan Piotr. - Z racji tego, że 6 styczeń jest dniem wolnym od pracy, zazwyczaj udaje nam się spotkać całą rodziną również na wigilię greckokatolicką. Zawsze jest wesoło i rodzinnie.
       - Święta obchodzimy tak, jak wierni rzymskokatoliccy - dodaje pani Danuta. - Spotykamy się wspólnie na wigilii, którą jak co roku przygotuje moja mama, a w święta, po Służbie Bożej, odwiedzamy swoich najbliższych.
       Wszystkim wiernym prawosławnym i grekokatolikom życzymy wesołych, spokojnych świąt spędzonych w rodzinnej atmosferze.
      
K
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama