UWAGA!

Z - bitka słowna

- Robert Biedroń ze Stowarzyszenia Kampania Przeciw Homofobii nie przekroczył granic wolności słowa - uważa dr Michał Kaczmarczyk, socjolog z Uniwersytetu Gdańskiego.

Biedroń ma proces karny w sądzie w Elblągu za fragment komentarza na temat tekstu z gazety „Nasz Dziennik”. Elblążanka Dorota E. napisała w nim m.in., że homoseksualizm to choroba i zagrożenie dla zdrowej rodziny. Komentując to, Biedroń powiedział, że opinia Doroty E. wpisuje się w „faszystowsko - nacjonalistyczno – katolicką” nagonkę na osoby homoseksualne.
     Po doniesieniu przedstawiciela stowarzyszenia Rodzina Polska z Podkarpacia elbląska prokuratura oskarżyła Biedronia o znieważenie osób wyznania katolickiego.
     Na temat zaskarżonego sformułowania oraz kontekstu, w jakim zostało ono użyte, wypowiedzieli się dziś w sądzie biegli, naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego. Socjolog dr Michał Kaczmarczyk mówi, że zarówno słowa Doroty E., jak i Roberta Biedronia, dotyczą spraw, które nie tylko w Polsce, ale na całym świecie budzą silne emocje. - Dyskutując na typu tematy trzeba próbować wznieść się ponad te emocje i odwoływać do logicznych argumentów, choć nie jest to łatwe - podkreślił biegły.
     Językoznawca prof. Edward Łuczyński uważa, że w sformułowaniu „faszystowsko - nacjonalistyczno - katolicka nagonka” każde ze słów ma swoje odrębne znaczenie. - Mogło powstać wrażenie, że w wypowiedzi Roberta Biedronia znaczenie każdego z tych słów pokrywa się, ale tak nie jest - wyjaśniał biegły.
     Obecna na sali prokurator poprosiła o czas na analizę opinii obu naukowców. Wyrok w tej sprawie zapadnie prawdopodobnie 3 lipca.
     
SZ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Portel już orzekł za Sąd i to zgodnie ze swoim życzeniem. Prokuratorowi potrzebny jest czas na analizę wydanych przez biegłych pisemnych opinii po przesłuchaniu biegłych przed Sądem, ale "portel" i bez takiej analizy wie lepiej niż wszyscy inni. Z argumentacji podanej w artykule wcale nie wynika, że opinia wydana przez biegłego socjologa jest przychylna jest dla Biedronia. Trzeba wznieść się do logicznych argumentów - mówi biegły. Logiczne argumenty zawarła w swej wypowiedzi Pani Dorota (homoseksualiści swoich dzieci mieć nie mogą, ale za to z buciorami chcą się nam pchać do szkół - do naszych dzieci, naszych rodzin). W odopowiedzi zamiast argumentów padły słowa obrazy pod adresem katolików w postaci "faszystowsko-nacjonalistyczno-katolicka nagonka na osoby homoseksualne". Nagonka owszem jest, ale na katolików - za to, że chcą wychowywać swe dzieci po bożemu
 • Katolicy też łapy precz od naszych dzieci. Zlikwidować lekcje religii w szkołach!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  antyteista(2006-06-23)
 • antyteisto- twoje dzieci twoja sprawa, na lekcje religii nie każdy ma chodzić, ale każdy kto chce musi wyrazić zgodę. to ty decydujesz o sobie i o twoich dzieciach i o tym pamiętaj. nie możesz mieć pretensji do religii możesz tylko nie posyłać tam swoich dzieci. Ludzie nauczcie się podejmować decyzje w swojej sprawie a nie wkładajcie nosa do czyichś garów. szkoła to rodzice- nauczyciele i dzieci, czyli rodzina ale trzeba BYĆ RODZICEM ZEBY W SZKOLE MIEĆ COŚ DO POWIEDZENIA. a NAUCZYCIEL MA UCZYĆ DANEGO PRZEDMIOTU, A NIE PROMOWAĆ SWOJE ZACHOWANIA SEKSUALNE, A JESZCZE NIE DAJ BOŻE POMIESZANE.
 • Artykuł jest suchą relacją z sali sądowej.Ja nie znalazłem tam opinii autora o zdarzeniu, choć dziennikarz ma prawo do komentarza. Natomiast w wypowiedziach obok zawarta jest w pigułce nasza rzeczywistość- tak myślą ci ,którzy siebie uznają za jedynie prawdziwych: do wyboru katolików, Polaków, mężczyzn, rodziców, itd. Mam wrażenie, że ludziom o przeciwnych poglądach juz po prostu nie chce się polemizować!A potem parlament europejski ma nas za ciemny naród. I nic dziwnego, choć ja nie znam ludzi o tak skrajnie nietolerancyjnych poglądach.
 • Wolna Szkoła - religia do kościoła!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  abp. Paetz(2006-06-25)
 • chociażby nawet, religia do kościoła to my katolicy damy sobie radę, a wy homoseksualiści i tek zginiecie, bo ani szkoła ani kościół waszymi dziećmi zapełnione nie będą. Taka to przyakra prawda. nie jesteście płodni w zycie tylko w śmierć!!!!!
 • matka: ale będą jaja, jak się okaże, że Twoje dziecko jest homoseksualistą. Pamiętaj, że dzieciobójstwo to nie po katolicku :)
 • to może będą jaja ale twoje,i nie zmienia wogóle sytuacji homoseksualizmu jako takiego. Naucz się myśleć i czytać i rozumieć , anonimie.totalne pomylenie pojęć i zaćmienie umysłu maszszszszsz! a matka czy babcia czy ciocia to nigdy nie wiedomo, kto zacz?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  babcia(2006-06-25)
 • najlepiej to zajmować się sobą a nie "biedroniami" bo jaja to będą jak je komuś utną!!!!!
 • To może odpowiedz babko-matko-co-tam-jeszcze jak mam czytać i rozumieć zdanie skierowane przez Ciebie do homoseksualistów 'Taka to przyakra prawda. nie jesteście płodni w zycie tylko w śmierć!!!!!'. O jakiej śmierci piszesz? Jeszcze w kwestii rozumienia: anonim to ktoś, kto ukrywa swoją tożsamość, a niekoniecznie człowiek, któremu nie chce się wymyślać glupiego pseudonimu :)
Reklama