UWAGA!

Z marmurkiem na grzbiecie (Opowieści z lasu, odc.125)

 
Elbląg, Wałkarz lipczyk, Autor: Francesco Bellamoli [CC BY-SA 3.0  (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], źródło: Wikimedia Commons
Wałkarz lipczyk, Autor: Francesco Bellamoli [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], źródło: Wikimedia Commons

To jeden z bardziej okazałych chrząszczy w kraju, może osiągnąć długość nawet do czterech centymetrów! Żyje tam, gdzie jest dużo piasku, odżywia się igłami oraz liśćmi drzew. Rozwój wałkarza lipczyka trwa kilka lat, jego dorosłą postać można spotkać właśnie teraz. 

Wyróżnia go bardzo oryginalne ubarwienie - prawdziwa mozaika czarnych, brązowych oraz kremowych plamek na grzbiecie. Przydaje się ona w momencie, gdy trzeba się ukryć. Kolejnym mechanizmem obronnym jest... donośny świst.
       - Wałkarz trze odwłokiem o pokrywy, w ten sposób wydobywa głośny dźwięk. Dzięki temu odstrasza swoich przeciwników – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Na głowie samca wałkarza lipczyka dostrzec można czułki zakończone kilkoma okazałymi blaszkami, u samicy są one znacznie krótsze.
       - To gatunek, który preferuje tereny wydmowe, porośnięte lasami iglastymi. Dorosłe osobniki żywią się igłami sosen czy modrzewia, nie pogardzą liśćmi drzew, np. dębu. Pędraki żerują na korzeniach traw, ale i młodych sosen, dlatego wałkarza uważa się za szkodnika. Obecnie chrząszcz ten jest coraz rzadziej spotykany – opowiada leśnik. - U nas występuje na terenie Mierzei Wiślanych, m.in. na obszarze rezerwatu przyrody Kąty Rybackie.
       "Dorosłe chrząszcze żyją kilka tygodni, przeciętnie ok. miesiąca. Po odbytej rójce samice w okresie od lipca do sierpnia składają w ciepłej, piaszczystej glebie od 25 do 40 jaj, a ich rozwój trwa ok. 4 tygodni" – tłumaczą Marian i Elżbieta Szymkiewiczowie w swoim artykule umieszczonym na łamach czasopisma "Natura. Przyroda Warmii i Mazur" (Nr 2 (42), czerwiec 2016 r., s. 21). - "Najczęściej jaja składane są na skraju drzewostanu sosnowego, a w przypadku południa Europy także winnicy. Rozwój larwalny trwa długo, bo od 3 do 4 lat. Larwa, zwana pędrakiem, podczas swego długiego rozwoju przechodzi trzy stadia rozwojowe, a osiągniecie każdego z nich zajmuje ok. roku. Mierzy do 8 cm długości. Po osiągnięciu trzeciego stadium bardzo często jeszcze raz zimuje, dopiero później się przepoczwarcza". Dorosłe chrząszcze pojawiają się w lipcu.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama