UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z marmurkiem na grzbiecie (Opowieści z lasu, odc.125)

 
Elbląg, Wałkarz lipczyk, Autor: Francesco Bellamoli [CC BY-SA 3.0  (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], źródło: Wikimedia Commons
Wałkarz lipczyk, Autor: Francesco Bellamoli [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], źródło: Wikimedia Commons

To jeden z bardziej okazałych chrząszczy w kraju, może osiągnąć długość nawet do czterech centymetrów! Żyje tam, gdzie jest dużo piasku, odżywia się igłami oraz liśćmi drzew. Rozwój wałkarza lipczyka trwa kilka lat, jego dorosłą postać można spotkać właśnie teraz. 

Wyróżnia go bardzo oryginalne ubarwienie - prawdziwa mozaika czarnych, brązowych oraz kremowych plamek na grzbiecie. Przydaje się ona w momencie, gdy trzeba się ukryć. Kolejnym mechanizmem obronnym jest... donośny świst.
       - Wałkarz trze odwłokiem o pokrywy, w ten sposób wydobywa głośny dźwięk. Dzięki temu odstrasza swoich przeciwników – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
       Na głowie samca wałkarza lipczyka dostrzec można czułki zakończone kilkoma okazałymi blaszkami, u samicy są one znacznie krótsze.
       - To gatunek, który preferuje tereny wydmowe, porośnięte lasami iglastymi. Dorosłe osobniki żywią się igłami sosen czy modrzewia, nie pogardzą liśćmi drzew, np. dębu. Pędraki żerują na korzeniach traw, ale i młodych sosen, dlatego wałkarza uważa się za szkodnika. Obecnie chrząszcz ten jest coraz rzadziej spotykany – opowiada leśnik. - U nas występuje na terenie Mierzei Wiślanych, m.in. na obszarze rezerwatu przyrody Kąty Rybackie.
       "Dorosłe chrząszcze żyją kilka tygodni, przeciętnie ok. miesiąca. Po odbytej rójce samice w okresie od lipca do sierpnia składają w ciepłej, piaszczystej glebie od 25 do 40 jaj, a ich rozwój trwa ok. 4 tygodni" – tłumaczą Marian i Elżbieta Szymkiewiczowie w swoim artykule umieszczonym na łamach czasopisma "Natura. Przyroda Warmii i Mazur" (Nr 2 (42), czerwiec 2016 r., s. 21). - "Najczęściej jaja składane są na skraju drzewostanu sosnowego, a w przypadku południa Europy także winnicy. Rozwój larwalny trwa długo, bo od 3 do 4 lat. Larwa, zwana pędrakiem, podczas swego długiego rozwoju przechodzi trzy stadia rozwojowe, a osiągniecie każdego z nich zajmuje ok. roku. Mierzy do 8 cm długości. Po osiągnięciu trzeciego stadium bardzo często jeszcze raz zimuje, dopiero później się przepoczwarcza". Dorosłe chrząszcze pojawiają się w lipcu.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama