UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Z misją na Łotwę

 
Elbląg, Z misją na Łotwę
fot. nadesłana

W  9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej odbyło się wczoraj (26 listopada) uroczyste pożegnanie żołnierzy VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa. Ich misja potrwa 6 miesięcy. Na Łotwie zastąpią swoich kolegów z V zmiany, którzy właśnie szykują się do powrotu do kraju.

Polski Kontyngent Wojskowy na  Łotwie  liczy do 200  żołnierzy i wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii oraz rejonie Morza Czarnego, była jednym z najważniejszych postanowień szczytu NATO, który odbył się  2016 roku w Warszawie.

Już po raz czwarty kontyngent wysyłany z Polski na Łotwę został sformowany na bazie jednostki czołgistów z Braniewa, których wspierają m.in. żołnierze  1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. Za każdym razem brygada z Braniewa kierowała na Łotwę pododdział w sile kompani czołgów z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowią: czołgi PT-91 i wozy dowodzenia.

- Jako Wasz przełożony jestem przekonany, że sprostacie postawionemu Wam zadaniu i wykonacie je jak najlepiej – mówił do czołgistów płk Dariusz Kosowski, dowódca 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

W swoim przemówieniu do wyjeżdżających zwrócił się także gen. dyw. Krzysztof Radomski,  dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, który podkreślił trud, jaki żołnierze włożyli w przygotowanie do wyjazdu i znaczenie pełnionej przez nich służby.

- Misja pełniona przez polskich żołnierzy w Republice Łotewskiej kształtuje nasz wizerunek wiarygodnego i ważnego partnera zaangażowanego w budowę bezpieczeństwa środowiska międzynarodowego – powiedział  gen. dyw. Krzysztof Radomski.

Po odczytaniu rozkazu o skierowaniu VI zmiany PKW w rejon misji wojskowej został podpisany protokół o przekazaniu zmiany w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ. Protokół podpisali:  w imieniu Dowództwa Generalnego RSZ – gen. dyw. Krzysztof Radomski,  a w imieniu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych –  płk. Mirosław Polakow.

Uroczyste pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających na Łotwę  zakończyła wspólna defilada pododdziałów 9. brygady i VI zmiany PKW Łotwa. Defiladę obserwowali przybyli na uroczystość goście, wśród nich samorządowcy i rodziny żołnierzy.

inf. nadesłana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama