UWAGA!

Z misją na Łotwę

 Elbląg, Z misją na Łotwę
fot. nadesłana

W  9. Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej odbyło się wczoraj (26 listopada) uroczyste pożegnanie żołnierzy VI zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa. Ich misja potrwa 6 miesięcy. Na Łotwie zastąpią swoich kolegów z V zmiany, którzy właśnie szykują się do powrotu do kraju.

Polski Kontyngent Wojskowy na  Łotwie  liczy do 200  żołnierzy i wchodzi w skład Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej pod dowództwem kanadyjskim, sformowanej w ramach wysuniętej wzmocnionej obecności (eFP). Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii oraz rejonie Morza Czarnego, była jednym z najważniejszych postanowień szczytu NATO, który odbył się  2016 roku w Warszawie.

Już po raz czwarty kontyngent wysyłany z Polski na Łotwę został sformowany na bazie jednostki czołgistów z Braniewa, których wspierają m.in. żołnierze  1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy. Za każdym razem brygada z Braniewa kierowała na Łotwę pododdział w sile kompani czołgów z plutonami logistycznymi. Zasadniczy sprzęt kontyngentu stanowią: czołgi PT-91 i wozy dowodzenia.

- Jako Wasz przełożony jestem przekonany, że sprostacie postawionemu Wam zadaniu i wykonacie je jak najlepiej – mówił do czołgistów płk Dariusz Kosowski, dowódca 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej.

W swoim przemówieniu do wyjeżdżających zwrócił się także gen. dyw. Krzysztof Radomski,  dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, który podkreślił trud, jaki żołnierze włożyli w przygotowanie do wyjazdu i znaczenie pełnionej przez nich służby.

- Misja pełniona przez polskich żołnierzy w Republice Łotewskiej kształtuje nasz wizerunek wiarygodnego i ważnego partnera zaangażowanego w budowę bezpieczeństwa środowiska międzynarodowego – powiedział  gen. dyw. Krzysztof Radomski.

Po odczytaniu rozkazu o skierowaniu VI zmiany PKW w rejon misji wojskowej został podpisany protokół o przekazaniu zmiany w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ. Protokół podpisali:  w imieniu Dowództwa Generalnego RSZ – gen. dyw. Krzysztof Radomski,  a w imieniu Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych –  płk. Mirosław Polakow.

Uroczyste pożegnanie żołnierzy wyjeżdżających na Łotwę  zakończyła wspólna defilada pododdziałów 9. brygady i VI zmiany PKW Łotwa. Defiladę obserwowali przybyli na uroczystość goście, wśród nich samorządowcy i rodziny żołnierzy.

inf. nadesłana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama