UWAGA!

Z pomocą Szkole Muzycznej

 
Elbląg, Dla szkoły muzycznej zagrał białoruski pianista polskiego pochodzenia Kirył Keduk
Dla szkoły muzycznej zagrał białoruski pianista polskiego pochodzenia Kirył Keduk (fot. AD)

18 stycznia 2014 roku, to dzień, który elbląska Szkoła Muzyczna na długo zapamięta. Tego właśnie zimowego dnia pożar strawił część budynku szkolnego, nie oszczędzając sali koncertowej i wyrządzając wiele znacznych szkód. By wspomóc tak ważną w naszym mieście placówkę oświatową, powstało wiele przedsięwzięć charytatywnych na rzecz szkoły. Jednym z nich był wczorajszy (15 lutego) koncert białoruskiego pianisty polskiego pochodzenia, Kiryła Keduka. Zobacz więcej zdjęć.

Koncert, który odbył się w sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, nie był biletowany. Wszystkie zebrane podczas koncertu środki zostaną przeznaczone na odnowienie i poszerzenie instrumentarium Szkoły Muzycznej. – Bardzo się cieszę, że mogę dziś przed Państwem wystąpić w obecności nie tylko wielkiego mistrza, lecz także naszego przyjaciela – powiedział dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych, Andrzej Korpacki. - Prawdą jest, że 18 stycznia będzie w historii naszej szkoły na długo datą pamiętną. Nie da się jej wymazać. Wszystkie nasze działania zmierzają do tego, aby z tego zdarzenia wyjść silniejszym, bardziej doświadczonym i przewidującym, a mając wkoło tylu przyjaciół, ewidentnym faktem jest, że bardzo szybko poradzimy sobie z tymi stratami. I myślę, że w bardzo przewidywalnej przyszłości, być może już z początkiem nowego roku szkolnego, na naszej rewitalizowanej, pięknie urządzonej, wyposażonej w nowe instrumenty sali koncertowej, zagra także Kirył Keduk.
       Gdy Kirył Keduk w zeszłym roku koncertował w Zespole Szkół Muzycznych, spodobało mu się nasze miasto i zapragnął tu powrócić. Kontakt ze szkołą nawiązał dzięki przyjaźni z jej nauczycielem Michałem Krężlewskim.
       Keduk zadebiutował na wielkiej estradzie w wieku dziesięciu lat jako solista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej w Mińsku. Kształcił się pod kierunkiem najwybitniejszych pedagogów światowej sławy, m.in. Borisa Petrushansky'ego oraz Piotra Palecznego. W trakcie kilkuletniego pobytu w Gdańsku studiował w klasie prof. Waldemara Wojtala. W roku 2013 ukończył prestiżowe studia podyplomowe „International Artist Diploma” pod kierunkiem słynnego brytyjskiego pianisty i pedagoga Grahama Scotta w Royal Northern College of Music w Manchesterze. Jest zwycięzcą ponad piętnastu międzynarodowych konkursów pianistycznych i kompozytorskich, m.in. tak prestiżowych jak Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Vladimira Horowitza w Kijowie czy „James Mottram International Piano Competition” w Manchesterze. W roku 2009 zdobył I nagrodę oraz nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym „Kissinger Klavier Olymp” w Bad Kissingen, zostając jedynym laureatem w historii tego konkursu, który zdobył obie nagrody równocześnie. Występował jako solista z orkiestrami z najwyższej światowej półki oraz na scenach najsłynniejszych festiwali muzycznych. W kwietniu 2013 roku ukazała się płyta artysty pt. „My Polish Diary” (pol. „Mój polski dziennik”) nagrana dla słynnej amerykańskiej wytwórni „Delos”, uważanej za jedną z najlepszych wytwórni muzyki poważnej na świecie.

  Elbląg, Zamiast biletów były cegiełki na rzecz szkoły muzycznej
Zamiast biletów były cegiełki na rzecz szkoły muzycznej (fot. AD)


       To właśnie ta płyta miała być niespodzianką wczorajszego wieczoru. Niestety z przyczyn niezależnych od organizatorów nie zdążyła dotrzeć do Polski zza samego oceanu. Organizatorzy uspokajają jednak, że fani muzyki w wykonaniu Kiryła Keduka będą mogli zakupić krążek już za kilka dni. „Mój polski dziennik” zawiera utwory wielkich kompozytorów, które mogliśmy wysłuchać podczas wczorajszego koncertu. A były to Preludia (1-12) z op. 28 Fryderyka Chopina, Kaprys G-dur op. 14 i Nokturn B-dur op. 16 Ignacego Paderewskiego, Polonez-Fantazja As dur op. 61 Fryderyka Chopina, Cykl fortepianowy „Róże i Ciernie” op. 13 Juliusza Zarębskiego i Rapsodia Hiszpańska Franciszka Liszta.
      
       Organizatorami koncertu były Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur i Biblioteka Elbląska.
      

dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • A Marszałek tak hojny i daje kasę dla olsztyna zapomina o Elblągu i szkole muzycznej. Daj kasę na Elbląg bo tu szukał poparcia i głosów w wyborach.
  • Naszym zdaniem sala koncertowa i to duża powinna być zbudowana koło szkoły muzycznej. JEST MIEJSCE WOLNE. Wzdłuż ul. Kosynierów Gdyńskich róg Traugutta.
Reklama