UWAGA!

Z uśmiechem łatwiej

Elbląg, Z uśmiechem łatwiej

Dziś w Elblągu powstanie stowarzyszenie osób niepełnosprawnych jeżdżących na wózkach. Stowarzyszenie nie ma jeszcze nazwy. Jego celem jest aktywizacja niepełnosprawnych.

Osoby z uszkodzonym rdzeniem kręgowym po opuszczeniu szpitala zwykle zamykają się w domach. Stowarzyszenie ma na celu dotarcie do nich i wyciągnięcie ich z domu.
     - Prawidłowe zaopatrzenie chorych to przede wszystkim szybki dowóz do szpitala oraz szybka operacja - mówi Stefan Kopczyński, ordynator oddziału neurochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. - To umożliwia sprawną mobilizację chorego. Prowadzimy wczesną rehabilitację pooperacyjną, lecz dalszy los chorych jest nam nieznany. Okazuje się, że zostają oni niekiedy więźniami własnego mieszkania - pozamykani na piętrach, w wieżowcach, pozbawieni wind i ruchu.
     W założeniu stowarzyszenia pomoc zaoferowała Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, która przygotowała jego statut. Dzisiaj odbędzie się spotkanie założycielskie nowego stowarzyszenia. Jego członkowie chcą się spotykać, rozmawiać o swoich problemach, ale także ćwiczyć np. pokonywanie przeszkód na wózkach i uprawiać sporty - koszykówkę, rugby.
     - Trzeba się przemóc, troszkę wyluzować - mówi niepełnosprawny Mariusz Furmański. - Jeżeli się złamie tę pierwszą granicę, to później jest już z górki. Najgorszym błędem jest zamykanie się w domu i stwarzanie sobie jakichś dodatkowych problemów. Trzeba to życie traktować z uśmiechem, czasami obrócić w żart. Wtedy lepiej się po prostu z tym żyje.
OP
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Kto, gdzie, kiedy, jaki nr telefonu... kontakt ???!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Drzazga(2002-02-01)
 • "Dziś w Elblągu powstanie stowarzyszenie osób niepełnosprawnych." Co to znaczy? Czy dzisiaj zbierze się grupa inicjatywna min. 15 osób? Czy dzisiaj zostanie złożony wniosek o rejestrację oraz propozycja Statutu w Sądzie Okręgowym? Czy dzisiaj Sędzia Sądu Okręgowego wpisze Stowarzyszenie do rejestru? Czy dzisiaj Urząd Miasta Elbląga wyda opinię dot. propozycji Statutu i zasadności działania takiego Stowarzyszenia? Co to znaczy „dzisiaj powstanie”?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Michał(2002-02-01)
 • Jak powiedziała nam Ewa Sprawka z Elbląskiej Rady Konsultacyjnej Osób Niepełnosprawnych, dzisiaj odbędzię się spotkanie założycielskie stowarzyszenia, wybór zarządu oraz przygotowane zostaną dokumenty do rejestracji w sądzie. Bliższych informacji nt. powstającego stowarzyszenia zasięgnąć można w ERKON pod nr telefonu 232 69 35.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Redakcja(2002-02-01)
 • Tutuł " Z uśmiechem łatwiej" jest mdły i nie zachęca do czytania / raczej odrzuca/. I ninjak ma się do wypowiedzi niepełnosprawnego człowieka: "Trzeba to życie traktować z uśmiechem, czasami obrócić w żart". Ale niepełnosprawnych często traktuje się ...pobłażliwie. Zainteresowanym podaję numer tel. Rafała Rockiego - aktywnego człowieka na wózku, który chce pomóc innym i jest jednym z głównych inicjatorów zawiązania stowarzyszenia. Tel. R.R.: 642 09 40
 • Powinno wziasc sie za leb urzedasow i biurokratow, ktorzy ludziom niepelnosprawnym utrudniaja zycie i "zucaja klody pod nogi".
Reklama