UWAGA!

Z wizami bez kolejek

Wprowadzony od października br. przez Polskę obowiązek posiadania wiz przez obywateli Rosji, Białorusi i Ukrainy sprawił, że prawie na wszystkich naszych przejściach granicznych drastycznie zmniejszyła się liczba osób przekraczających granicę.

Znaczne zahamowanie ruchu zanotowano także na polsko-rosyjskiej granicy. Jadąc do Polski od strony rosyjskiego obwodu kaliningradzkiego na przejściach granicznych praktycznie nie ma kolejek. Na przejściu Bagrationowsk - Bezledy w czwartek po południu na wjazd do Polski czekało 140 samochodów osobowych. Żadnych pojazdów nie było za to w Gusiewie oraz na przejściu drogowym po rosyjskiej stronie w Mamonowie.
     Od początku września Wydział Konsularny Ambasady RP w Moskwie oraz polskie Konsulaty Generalne w Sankt Petersburgu i Kaliningradzie wydały przeszło 15 tysięcy wiz dla obywateli Rosji, którzy wyrazili zamiar odwiedzenia naszego kraju. Najwięcej wiz - przeszło 12 tysięcy - wydano w polskim konsulacie nad Pregołą. Dziennie pracownicy naszego konsulatu w Kaliningradzie wydają prawie 800 wiz. Taką informację podaje polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
     Natomiast na stronie internetowej Ambasady Fedreacji Rosyjskiej w Warszawie www.poland.mid.ru pojawiły się już "Pierwsze wyniki pracy w warunkach całkowitego ruchu wizowego". Ambasada podała, że "pawie natychmiast po podpisaniu umowy pomiędzy Rządem Federacji Rosyjskiej a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej o wzajemnych warunkach podróży obywateli Federacji Rosyjskiej a Rzeczypospolitej Polskiej następnego dnia w placówkach konsularnych FR w Polsce został odnotowany gwałtowny wzrost ilości interesantów, zwracających się po wizy". W przytaczanym przez rosyjską ambasadę materiale można przeczytać, że "w Warszawskim Okręgu Konsularnym i w Okręgu Konsulatu Generalnego FR w Gdańsku obecnie codziennie wydaje się ponad tysiąc wiz tego rodzaju, nie licząc wiz innych kategorii".
     Konsulat w Gdańsku i Wydział Konsularny Ambasady FR w Warszawie tylko w ciągu jednego tygodnia (od 29.09 do 5.10) wydały przeszło 5 tysięcy wiz. W gdańskim konsulacie dziennie wydawanych jest prawie 300 rosyjskich wiz. W ciągu omawianego okresu pracownicy konsulatu wydali Polakom przeszło 3100 wiz, w większości bezpłatnych, uprawniających do wjazdu na teren obwodu kaliningradzkiego.
     Ciekawostkę odnotowano w polskim konsulacie w Kaliningradzie. Jak powiedział Jarosław Czubiński Konsul Generalny RP - prawie 2500 mieszkańców, którzy ubiegali się o polską wizę turystyczna, podało, że w czasie swojego pobytu w Polsce zatrzyma się w hotelu Oliwia w Olsztynie. Jednakże takiego hotelu w tym mieście nie ma. Konsul Czubiński stwierdził, że mimo tej pomyłki wszyscy ubiegający się o wizę otrzymali ja bez przeszkód. Od początku istnienia obowiązku wizowego w Konsulacie Generalnym RP w Kaliningradzie wizy odmówiono zaledwie 4 osobom - podała kaliningradzka agencja Kaskad.
MUR

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • A ile mniej kasy maja polscy i ruscy.....
 • Cześć goście z kosmosu. Wy naprawdę wierzycie, że mniejszy ruch jest spowodowany obowiązkiem posiadania wiz !!! Gdzie Wy żyjecie ? Czy ja mieszkam na planecie Ziemia ? Przecież mniejszy ruch to horrendalnie wysokie ubezpieczenia na samochody!!!!!!!!!!! Jasny szlak mnie trafi jeżeli będę czytał podobne kretyńskie informacje w przyszłości, dbajcie o moje zdrowie, cześć
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  prawda przede wszystkim(2003-10-26)
 • Nalezalo by tu jeszcze dodac dla nie wiedzacych ze jest od 50-80$ za miesiac
 • ... i jeszcze, ze sa to rosyjskie ubezpieczenia
Reklama