UWAGA!

Za każdy kamień twój, stolico damy krew!

Elbląg, Uroczystości rocznicowe odbędą się przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego
Uroczystości rocznicowe odbędą się przed Pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego (fot. arch. mad)

1 sierpnia 1944 roku o godz. 17 w Warszawie wybuchło powstanie zorganizowane przez oddziały Armii Krajowej przeciwko niemieckiemu okupantowi. Walki trwały ponad dwa miesiące. Zginęło ok. 15 tysięcy żołnierzy AK i – jak oceniają historycy – nawet 200 tys. cywili. 65. rocznicę tego bohaterskiego zrywu uczci cała Polska, także w Elblągu przygotowano okolicznościowe uroczystości.

Prezydent Elbląga, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Elblągu, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana zapraszają elblążan na uroczyste obchody 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, które odbędą się 1 sierpnia o godz. 17 przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego, Żołnierzy Armii Krajowej. Punktualnie o godzinie 17 w mieście zostaną włączone syreny alarmowe, które przypomną o zrywie powstańczym.
       Powstanie Warszawskie swym rozmachem zaskoczyło wojska okupacyjne III Rzeszy stacjonujące pamiętnego dnia w stolicy. Walki uliczne trwały przeszło dwa miesiące. Ocenia się, że Armia Krajowa wystawiła do walki 47 tys. żołnierzy, z czego 15 tys. zginęło, kolejnych 15 tys. dostało się do niewoli, a 5 tys. uznano za zaginionych.
       Historycy oceniają, że podczas powstania mogło zginąć nawet 200 tys. cywili. W Elblągu mieszkają cztery osoby, które brały udział w tym bohaterskim zrywie.
       W Sejmie jest już projekt ustawy skierowany przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zakłada, że dzień 1 sierpnia dla uczczenia pamięci o Powstaniu Warszawskim, byłby świętem narodowym.
      
       Program uroczystości:
       godz. 16.45 – wystawienie posterunku honorowego,
       godz. 16.50 – zbiórka uczestników uroczystości,
       godz. 17 – włączenie syren alarmowych,
       godz. 17.05 – odegranie hymnu państwowego,
       godz. 17.10 – powitanie uczestników i wystąpienie okolicznościowe,
       godz. 17.15 – Apel Poległych,
       godz. 17.30 – składanie wieńców i kwiatów
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Bohaterstwo, odwaga i nieprawdopodobna wręcz pogarda dla śmierci młodych AKowców była równa (dziecięcej) naiwności by nie rzec głupocie tych którzy o tym zrywie zadecydowali. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Chonor buk krzywizna(2009-07-30)
 • Czy to było bohaterstwo ?? A może głupota ?? Los z góry był przesadzony, wysłano po prostu ludzi aby zginęli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Afroamekyka(2009-07-30)
 • Bohaterzy, dziś już takich nie ma. .
 • wwww ma racje gdyby cos zaczęło sie dziać pierwszy bym dał nogę z Polski, wspierałbym polski naród walczący z banicji :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Polish boy(2009-07-30)
 • kiedy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności politycy odpowiedzialni za tą tragedię, którzy nie licząc się z realiami ją wywołali
 • Dzięki Powstańcom i im podobnym żyjemy we własnym kraju. Tym ludziom należy się ogromny szacunek. Pomyślcie o tym zanim zaczniecie deptać historię własnego kraju,
 • Dzięki powstańcom żyjemy w naszym kraju z PIS i PO na czele z olbrzymim bezrobociem płacą, a raczej jałmużną. Patrząc jak wpadają do nas niemcy i Anglicy upijając się i z nas żartując. Chyba wolałbym aby bohaterzy wrocili do domów a ja bym mówił po niemiecku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Odzieron(2009-07-30)
 • Na scianie IV LO onegdaj młody zwolennik grafitti wypisał takie oto hasło:"Ojczyzna jest tam, gdzie jest mi dobrze!!!" Tak sobie czasami myśle czy nie miał racji i czy wiekszość z nas zyje w Ojczyźnie????
 • ised, nikt nie depcze historii kraju, ale mlode pokolenie ma gdzies wojne i dobrze sie sklada. Dzieki temu mamy pokoj w Europie, bo teraz nikomu nie chcialoby sie biegac z karabinem.
 • Zginęło około ponad dwustu tysięcy ludzi!?. Równie dobrze, można było popełnić zbiorowe samobójstwo, w ramach protestu przed okupacją.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krystus(2009-07-30)
 • gdyby popelnili zbiorowe samobojstwo, to moze przynajmniej Warszawa nie zostalaby zniszczona
 • Ci madrzy z Londynu, po udanym zamachu na jedynego członka rządu londyńskiego z którym chciał rozmawiać Stalin, a którym był gen Sikorski wymyslili, że jak on -ten Stalin-sie tak juz ze swą armia rozpędzi i przekroczy Wisłę, to oni Powstaniem równolegle z nim zdobęda Warszawę i powiedzą mu, że władza polska juz funkcjonuje!!!!A towarzysz Wisarionowicz, człowiek ze specyficznym poczuciem humoru, uczynił niespodzianke i na linii Wisły zrobił armijny popas!!! Ot i główna przyczyna najwiekszej zbrodni ludobójstwa rządu na własnym narodzie!!! Dzis też prawica jest tak samo mądra. Dawniej twierdziła, że zginęło 250 tys. Polaków- bo tak pasiło, dzisiaj pomniejsza i juz jest tylko 200- bo teraz tak pasi. Za kilka lat, kiedy wreszcie dojdzie do osądzenia winnych tej zbrodnina ludności cywilnej pozostanie ok. 100 tys. - bo tyle bedzie pasiło:):):)NIEMNIEJ JEDNAK WSZYSCY POCZUWAJĄCY SIE DO WSPÓLNOTY I CHCĄCY WYRAZIĆ SACUNEK DLA OGROMU POSWIĘCENIA POWSTAŃCÓW POWINNI DNIA 1.08 o godz. "0"-wraz z syrenami ZATRZYMAĆ SIE W PĘDZIE NA CHWILĘ UCZCIĆ NIEWINNE A JAKŻEBOHATERSKIE OFIARY NIEUDACZNYCH RZĄDÓW LONDYNCZYKÓW-PROTOPLASTÓW DZISIEJSZEJ PRAWICY!!!!
Reklama