UWAGA!

Za kilka miesięcy wejdziemy na górę

W połowie października ub.r. miasto ogłosiło przetarg na wykonanie projektu oraz rewitalizację wieży Katedry św. Mikołaja i placu znajdującego się przed budynkiem, w grudniu podpisano umowę z wykonawcą, który na odnowienie wieży ma czas do końca listopada. Prace właśnie ruszyły. Zobacz widok z wieży katedry już teraz.

- Mniej więcej trzy, cztery razy w tygodniu ktoś mnie pyta, czy może wejść na wieżę. Niestety, ale jest to niebezpieczne ze względu na stan, w jakim się znajduje – wyjaśniał w grudniu ks. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii św. Mikołaja. - Sam wchodzę tam raz w tygodniu, ale tylko po to, by sprawdzić jej stan, na przykład po wichurze.
       Teraz ma się to zmienić. Katedralna, 97-metrowa wieża, której nie odnawiano od czasów powojennych przejdzie kapitalny remont, dodatkowo zostanie tam utworzony punkt widokowy. Prace mają się zakończyć w listopadzie i jak informował proboszcz przez pierwsze pięć lat wejście na wieżę ma być darmowe.

  Elbląg, Za kilka miesięcy wejdziemy na górę
fot. AD

- Na tarasie zostaną zamontowane lunety umożliwiające obserwację okolic. W połowie drogi na szczyt przewidziano strefę odpoczynku z miejscami do siedzenia. W drodze na górę będzie można również podziwiać widok na unikalne sklepienie katedry - informuje biuro prasowe Urzędu Miejskiego. - Zabytkowe elementy wieży, stare elementy zegarowe zostaną odrestaurowane i wyeksponowane. Projektanci dużą wagę przywiązują do bezpieczeństwa zwiedzających. Jednorazowo na wieży będzie mogło przebywać dziesięć osób. Wejście kolejnej grupy będą pilnowały specjalne bramki. Przebudowane zostaną klatki schodowe, a elementy nadajników i kabli schowane w obudowach.
      
       Koszt całego przedsięwzięcia (wraz z realizacją skweru przykatedralnego) to prawie 3,8 mln zł, z czego większość to środki unijne, 700 tys. zł zapłaci miasto, a 240 tys. zł parafia św. Mikołaja.
      
      
       Tymczasem my już teraz zapraszamy do obejrzenia widoku z wieży - tak starówka wyglądała kilka lat temu.
       Materiał udostepniła Agencja Reklamowa Vene Studio www.vene.pl
      
      

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • I w Końcu coś mądrego bo będzie to duża atrakcja dla odwiedzających nie dość, że to jedna z najwyższych takich katedr w europie to jeszcze będzie dostępna jako punkt widokowy idealni :D
 • To Katedra jest własnością miasta? Nareszcie coś wpłynie do budżetu za bilety. ..
 • tia. .ja-ty zapłacimy za remont wieży, a za bilety wstępu będzie kasował kler.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  10
  _kioskarz_(2014-06-13)
 • za prawie 4 milijony można by z basenu odkrytego zrobić cacko
 • lepsza atrakcja niż Piekarczyk :) nawet dla miejscowych.
 • Ja słyszałem, ze katedra ma być przeniesiona do jakiejś miejscowości na literę o, bo tam takiego wysokiego budynku nie mają, jak może być cos takiego wysokiego w mieście bez urzędow wojewodzkich? fredek
 • Będą lunety na wieży, ale zapewne 1zł za minutę patrzenia.
 • Ks. Stanisław Błaszkowski. .Droga redakcjo. .Proszę o zmianę. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  2
  Parafianin(2014-06-14)
 • Znów ci co gówno wiedzą mają najwięcej do powiedzenia. Zapoznajcie się z planem modernizacji a potem komentujcie. Wejście będzie za darmo, a lunety bez mechanizmu wrzutowego.
 • Warto sie pokusić o ranking najwyzszych obiektów sakralnych w wojewódzywie war. maz, ,Polsce płn-wsch. , w całym kraju i w Europie i pokazać na tle innych kościołów miejsce elbląskiej katedry pod względem wysokości liczonej od podstawy do najwyższego punktu z iglicą oraz bez niej. Kto to zrobi?
 • Bardzo glupi pomysl, tak samo jak z tymi hipermarketami. Przeciez mozna pojechac do gdanska, jest tam taki teras widokowy na dlugiej i do sklepow rowniez, bylam u syna to widzialam. A pieniadze mozna przeznaczyc na uporzadkowanie parkow, czy remont kosciola.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  8
  Wladyslawa68(2014-06-14)
 • Masz taki ranking na skyscrapercity. Elblaska katedra rzeczywiscie jest imponujaca, ale jesli chodzi o wysokosc tarasu widokowego - oczywiscie tego wyzszego to jest on porownywalny do wysokosci terasu kosciola mariackiego w gdansku -86m, choc sama wysokosc kosciola w gdansku jest nizsza o 10m od naszej katedry. Po porstu taras maja na dachu.
Reklama