UWAGA!

ZA MIEDZĄ: Eurowydział na uniwersytecie

Prezydenci Polski i Rosji, rozmawiając o zacieśnieniu współpracy pomiędzy naszymi krajami, poruszyli także kwestie związane z obwodem kaliningradzkim i jego miejscem na nowej mapie Europy.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski podczas wizyty w Moskiwe nakłaniał Władimira Putina do przyjazdu do Polski, do którego dojdzie najprawdopodobniej już na początku przyszłego roku, w kolejną rocznicę wyzwolenia Warszawy przez Armię Czerwoną.
     W poniedziałek prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Władimir Putin uczestniczyli m.in. w otwarciu Dni Polskiej Nauki w Rosji. Współpraca naukowa jest jednym z istotnych elementów ocieplania dwustronnych kontaktów. Przedstawiciele świata nauki Polski i Rosji współpracują już w ok. stu projektach badawczych.
     Ważnym obszarem wspólnych badań jest ekologia, zwłaszcza basenu Morza Bałtyckiego. Naukowcy starają się wypracować regionalną strategię ekologiczną.
     Podczas rozmów prezydent Władimir Putin poruszył sprawę przyszłości obwodu kaliningradzkiego. Dla Rosji, po rozszerzeniu Unii Europejskiej, bardzo trudnym zadaniem będzie zachowanie łączności obwodu z pozostałą częścią państwa i nie dopuszczenie do zahamowania rozwoju ekonomicznego, a przede wszystkim do izolacji tego regionu.
     Prezydent Putin zaproponował uczonym z Polski i Rosji wspólną pracę i wypracowanie metod, dających konkretne rozwiązanie problemów obwodu kaliningradzkiego - transportowych, ekonomicznych i związanych z poprawą warunków życia mieszkańców tego regionu. Dodał, że istnieje potrzeba ścisłej gospodarczej współpracy transgranicznej w regionie.
     Apel prezydenta Putina do naukowców Polski i Rosji z dużym zadowoleniem przyjęto nad Pregołą. Dla Kaliningradu niezmiernie ważne jest obecnie prezydenckie przyzwolenie na powołanie w tym mieście nowej jednostki naukowo - dydaktycznej. Miałby to być wspólny eurowydział, początkowo ekonomii i prawa, utworzony na bazie tutejszego Uniwersytetu Państwowego.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama