UWAGA!

Żaba, która raz do roku robi się niebieska (Opowieści z lasu, odc.70)

 Elbląg, Samce podczas okresu godowego
Samce podczas okresu godowego

Przez cały rok mieszka w zacisznych lasach iglastych, liściastych i mieszanych, na łąkach czy torfowiskach. Raz do roku przedostaje się na różnego rodzaju rozlewiska, by tam odbyć gody. Również i wtedy samce żaby moczarowej, na co dzień brunatne, z ciemnymi pasami po bokach, zmieniają kolor.

Życie żaby moczarowej, która jest najmniejszym gatunkiem wśród krajowych żab brunatnych (jej długość ciała nie przekracza ośmiu centymetrów), toczy się według trzech faz.
       "Odrętwienie zimowe trwa około 6 miesięcy (przeciętnie od końca października do połowy marca). Odbywa się ono z reguły na lądzie, pod różnego rodzaju leżącymi na ziemi – pod kłodami, stertami gałęzi, a także we wszelkich jamach, szczelinach i norach, w rzadkich przypadkach także w wodzie, na dnie małych cieków" – wyjaśniają Tomasz Majtyka oraz Maria Ogielska w opracowaniu przygotowanym w ramach Monitoringu gatunków i siedlisk przyrodniczych (dla Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska).
       Następnie przychodzi czas na okres godowy. Właśnie wtedy samce stają się niebieskie i wydają specyficzne dźwięki, określane jako "poszczekiwanie". Później samica, która w tym czasie nie zmienia koloru, składa skrzek. Jednorazowo może się w nim znajdować od 700 do 2800 jaj. Z nich powstają kijanki.
       W kwietniu, po zakończeniu godów, żaba moczarowa wychodzi na ląd. Wtedy też zaczyna się trzecia faza – okres aktywny – podczas której płaz ten wygrzewa się na słońcu, poluje na ślimaki, stawonogi, pająki czy dżdżownice. Żaba ta jest również bardzo szybka i zwinna, a także płochliwa. Jej strategia przetrwania opiera się na ucieczce.
       Jest gatunkiem ściśle chronionym, występuje na terenach nizinnych. Można ją spotkać w lasach pod Elblągiem.
oprac.mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama