UWAGA!

Zabytkowy kościół w remoncie

 Elbląg, Prace zabezpieczające konstrukcję murów w kościele w Fiszewie,
Prace zabezpieczające konstrukcję murów w kościele w Fiszewie, fot. diecezja elbląska

Zakończył się drugi etap prac zabezpieczających konstrukcję murów w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Fiszewie (gmina Gronowo Elbląskie). Na ten cel diecezja elbląska pozyskała ministerialną dotację.

320 tys. zł otrzymała w ubiegłym roku diecezja elbląska na prace zabezpieczające ruiny kościoła pw. św. Jana Ewangelisty w Fiszewie. Całkowity koszt prac wyniósł 354 tys. zł. Pieniądze zostały przeznaczone na stabilizację konstrukcji budynku.

Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1237 roku. Kościół był budowlą trójnawową. Z opisów danego wyposażenia kościoła wiemy, że były w nim: dwa barokowe ołtarze główne, ambona z wizerunkiem ewangelistów, dwie granitowe chrzcielnice, drewniana tablica pamiątkowa ku czci poległych w wojnie 1813-1814, dwanaście płyt epitafijnych. Kościół od samego powstania należał do katolików. Przy kościele istniał cmentarz, po którym zachowały się nieliczne nagrobki. Kościół ocalał podczas II wojny, został jednak spustoszony. Zniszczeniu uległ podczas pożaru w nocy z 31 marca na 1 kwietnia 1948 roku. Przy ruinie kościoła znajdują się: dawna plebania (obecnie kaplica) oraz stary cmentarz, na którym stoi rokokowa, XVIII-wieczna stela, cippus, tumby i żeliwne krzyże. Obecnie kościół w Fiszewie należy do diecezji elbląskiej.

  Elbląg, Ruiny kościoła w Fiszewie,
Ruiny kościoła w Fiszewie, fot. Anna Dembińnska

- Obowiązująca ustawa nakazuje właścicielowi dbanie o stan zabytku. Dlatego w 2019 r. rozpoczęły się prace zabezpieczające przy ruinie kościoła. Polegały one na oczyszczeniu ruin, scaleniu murów i filarów w jedną całość, aby zachować właściwą statykę obiektu. Kościół nie posiada stropu oraz dachu. Prace przy jego ruinie mają zatrzymać proces degradacji i będą postępowały w miarę pozyskanych środków. W lutym 2021 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dotację w wysokości 320 tys. zł. Pieniądze są przeznaczone na kolejne prace stabilizujące konstrukcję budynku – informował nas w lutym 2021 roku ks. dr Piotr Towarek, rzecznik prasowy diecezji elbląskiej.

daw

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Reklama